دسته‌بندی نشده

ویزیت پزشک متخصص کودکان – 02166602506

ویزیت پزشک متخصص کودکان

 

فوق تخصص ریه اطفال

متخصص ریه اطفال، اختلال کودکانی را که مشکلات تنفسی و بیماری‌های ریوی دارند، تشخیص داده و درمان می‌کند. متخصص ریه کودکان برای پیشگیری، شناسایی و درمان هرنوع بیماری دستگاه تنفسی از جمله آسم دوران کودکی تخصص دارد.

برونشیولیت

برونشیولیت در نوزادان و کودکان خردسال در فصل سرما و آنفلوآنزا شایع است. ابتلا به این بیماری باعث می شود تنفس کودک، با صدای خس خس همراه باشد. برونشیولیت اکثرا در اثر ویروس ایجاد می‌شود و به آنتی‌بیوتیک نیاز ندارد.

برای بسیاری از نوزادان یا کودکان کم سن و سال دارای برونشیولیت، داروهای مورد استفاده در افراد مبتلا به آسم مانند آلبوترول یا استروئیدها، توصیه نمی‌شود. نوزادان زودرس یا آنهایی که دارای بیماری‌های زمینه‌ای هستند، امکان دارد به برنامه‌های درمانی مختلفی نیاز داشته باشند.

در واقع برونشیولیت، نوعی بیماری عفونی شایع ریوی در کودکان و نوزادان است که باعث التهاب و احتقان راه‌های هوایی کوچک (برونشیول‌ها) در ریه کودک می‌شود. این بیماری در فصل زمستان، بین کودکان و نوزادان شایع است و معمولاً با بروز علائمی شبیه سرماخوردگی ساده شروع می‌شود و پس از مدتی با سرفه‌های شدید، خس‌خس سینه و یا حتی مشکل در تنفس ادامه پیدا می‌کند.

 

بیشتر بخوانید: ویزیت پزشک متخصص اطفال

 

مهم‌ترین علامت‌های برونشیولیت

سرفه

آبریزش بینی

تب خفیف

گرفتگی بینی

خس‌خس سینه

اشکال در تنفس

البته خس‌خس سینه و اشکال در تنفس، در مراحل پیشرفته بیماری پیش می آید. حتی برخی از کودکان کم‌ سن‌وسال و نوزادان ممکن است عفونت گوش (اوتیت مدیا) هم داشته باشند.

 

مهم‌ترین عوارض برونشیولیت

نارسایی‌های تنفسی

کبودی لب‌ها و پوست (سیانوز)

دهیدراسیون یا کم‌ آبی بدن

توقف تنفس (آپنه)

کاهش سطح اکسیژن خون

برونشیولیت در کودکان و نوزادان معمولاً با استراحت و مصرف دارو تحت نظر پزشک کودکان بهبود می یابد و این علائم زمانی بروز می کند که بیماری عود کرده و دیگر امکان درمان ساده با دارو وجود ندارد و نیاز به بستری کودک یا نوزاد در بیمارستان خواهد بود. این مورد، به‌ویژه در خصوص نوزادان نارس که بیماری‌های عفونی و ویروسی به شدت و سرعت در آن‌ها پیشرفت می‌کند وجود دارد.

برخی از ویروس‌هایی که باعث بروز این بیماری در کودکان و نوزادان می‌شوند، همان ویروس‌های عامل بیماری آنفولانزا هستند و مانند آنفولانزا، امکان انتقال بیماری از طریق هوا، صحبت کردن و بازی کردن بچه‌ها به هم وجود دارد.

پس لازم است فضای بازی کودکان تا بهبودی کامل از هم جدا شود و اسباب‌بازی‌ها، حوله و ظروف و وسایل بهداشتی آن‌ها از دیگر کودکان و نوزادان دور نگه داشته شود.

 

بیشتر بخوانید: ویزیت بهترین متخصص کودکان

 

برونشیت

برونشیت مزمن نوعی عفونت راه‌های هوایی بزرگ و مرکزی در ریه‌ها است که بیشتر در بزرگسالان دیده می‌شود. معمولا کلمه برونشیت برای توصیف ویروس قفسه سینه استفاده می‌شود و نیازی به مصرف آنتی‌بیوتیک نیست.

برونشیت یکی از بیماری‌های شایع کودکان و نوزادان است که از هر 5 مورد مراجعه به دکتر کودکان، یک مورد به‌دلیل ابتلا به برونشیت است. عمده‌ترین دلایل ابتلا به این بیماری در کودکان و نوزادان، آلودگی هوا، دود سیگار، باکتری‌ها و ویروس‌ها هستند.

البته، حدود 90 درصد ابتلا به برونشیت به‌خاطر ویروس‌هاست و تنها 10 درصد شامل باکتری‌ها و موارد دیگر می باشد. کودکان و نوزادان ممکن است به دو نوع برونشیت برونشیت حاد و برونشیت مزمن مبتلا شوند.

مهم‌ترین علائم برونشیت

سرفه خشک در حالت حاد و خلطی در حالت مزمن

خس‌خس سینه در حالت مزمن

آبریزش از بینی

درد قفسه سینه حین سرفه یا نفس عمیق

تب و لرز

گرفتگی صدا

گلودرد

بدن درد

ضعف و بی‌حالی

سردرد

تنگی نفس

کودکان یا نوزادانی که به برونشیت مبتلا می شوند، در اکثر موارد بهبود پیدا می‌کنند. بااین‌حال، بعضی موارد بیماری تشخیص داده نشود یا درمان جدی صورت نگیرد، ممکن است به بیماری‌های دیگری مثل برونشکتازی، برونکوپنومونی یا نارسایی‌های حاد ریه منجر شود.

برای درمان این بیماری، در کنار درمان‌های پزشکی و دارویی تحت‌نظر دکتر کودکان؛ می توان از دستگاه بخور سرد برای مرطوب نگه داشتن هوای محیط استفاده کرد و میزان مصرف آب کودک را نیز تا جایی که امکان دارد افزایش یابد. کودکانی که به برونشیت مبتلا شده‌اند، نیاز به استراحت دارند و به‌صورت مکرر باید دست‌های خود را با آب و صابون بشویند و به هیچ‌ عنوان در معرض دود سیگار یا هوای آلوده قرار نگیرند.

 

بیشتر بخوانید: ویزیت بهترین متخصص کودکان تهران

 

سرفه

سرفه معمولا در اثر ویروسایجاد می‌شود و معمولا نیازی به استفاده از آنتی‌بیوتیک نیست. داروهای سرفه برای کودکان چهار ساله و کوچکتر یا برای کودکان چهار تا ۶ سال توصیه نمی‌شوند، مگر با تجویز پزشک. طبق مطالعات انجام شده، داروهای سرفه در گروه سنی چهار سال به پایین موثر نیست و می‌تواند عوارض جانبی جدی ایجاد کند. داروهای سرفه همراه با آرام‌بخش‌ها از جمله کدئین نباید برای کودکان استفاده شوند.

سرفه معمولاً در فصل‌های سرد سال اتفاق می‌افتد و بسیاری از این سرفه‌ها به مرور زمان بهبود پیدا می‌کنند، اما برخی از انواع سرفه‌ها می‌تواند علامت یک بیماری خطرناک در کودک یا نوزاد باشد. برای شناسایی علت سرفه کودکان، باید به نوع و صدای سرفه کودک یا نوزاد دقت شود.

 

سرفه‌های خشک

معمولاً سرفه‌های خشک به دلیل خشکی هوا، خشکی نای یا عفونت‌های بخش بالایی سیستم تنفسی هستند که احتمال دارد گلو را هم زخم کند. این نوع سرفه‌ها، به دلیل ایجاد زخم در گلوی کودک دیرتر بهبود می یابد. عوامل بسیاری باعث ایجاد سرفه‌های خشک در کودکان و نوزادان می شوند که خشکی هوا، قرار گرفتن در معرض دود سیگار، سرماخوردگی، حساسیت‌های فصلی و آلرژی، گرده افشانی گل‌ها و مواردی از این دست از آن جمله‌اند.

در صورتی که سرفه خشک کودکان پس از گذشت مدت زمان سه هفته بهبود نیابد، حتماً با یک دکتر کودکان در این مورد صحبت کنید.

 

سرفه‌های پارس مانند

سرفه‌های شبانه که شباهت زیادی هم به صدای پارس کردن دارند، بیشتر نشانه تورم در راه‌ها و مجاری تنفسی کودک است. کودکان کم سن‌وسال و نوزادان، مجاری تنفسی باریک‌تری دارند و تورم این مجاری باعث گرفتن حنجره و نای کودک می شود و تنفس را برای او مشکل می‌کند. بیشترین رده سنی که در معرض ابتلا به این نوع سرفه هستند، کودکان و نوزادان زیر سه سالند.

 

سرفه ناشی از خروسک

این نوع سرفه‌ها به‌صورت ناگهانی و در نیمه‌های شب اتفاق می‌افتد و اغلب کودکانی که به خروسک مبتلا شده اند، سرفه‌های خشن و پر سروصدایی دارند.

 

سرفه‌های روزانه

سرد بودن هوا یا انجام فعالیت‌های پر جنب‌وجوش باعث می‌شود تا کودکان در طول روز به سرفه بیفتند. البته، قرار گرفتن در معرض دود سیگار و حیوانات نیز باعث ایجاد سرفه‌های روزانه در کودکان و نوزادان می شود که در این ‌صورت، لازم است عامل سرفه از کودک یا نوزاد دور شود.

 

بیشتر بخوانید: ویزیت بهترین متخصص اطفال

 

سرفه‌های شبانه

بیماری‌هایی مانند سرماخوردگی و آسم، باعث سرفه کودکان هنگام خواب و شب می‌شود. وجود خلط در گلو و بینی به دلیل سرماخوردگی، باعث می‌شود که کودک یا نوزاد هنگام خواب نتواند به درستی نفس بکشد و سرفه می‌کند. در ابتلا به آسم نیز به علت این که راه‌های تنفسی در هنگام شب حساس‌تر و خشک‌تر هستند، سرفه‌های شبانه ایجاد می شود.

 

سرفه همراه با استفراغ

کودکانی که در کنار سرفه، حالت تهوع یا استفراغ دارند، شاید دچار رفلاکس معده هستند. البته، کودکانی که دچار سرماخوردگی یا آسم هستند نیز به این دلیل مقادیر زیادی مخاط و خلط وارد معده‌شان شده، دچار سرفه‌های همراه با استفراغ یا حالت تهوع می‌شوند. در هر صورت، می‌توان با درمان‌های ساده، سرفه و استفراغ کودک را درمان کرد.

در کنار مواردی که ذکر شد، از روی رنگ خلط سرفه می‌توان تاحدودی به علت سرفه‌ها پی برد:

1.زمانی که رنگ خلط سرفه شفاف یا سفید است، نشانه بیمار‌ی‌های ریوی، عفونت‌های ویروسی یا آلرژی است.

2.در کودکانی که خلط قهوه‌ای دارند، به احتمال زیاد دود سیگار باعث سرفه شده است.

3.خلط‌های سبز یا زرد پررنگ نیز نشانه ابتلا به سرماخوردگی، ذات‌الریه یا دیگر عفونت‌های باکتریایی و ویروسی است.

 

سرفه همراه با تب

کودکان یا نوزادانی که همراه سرفه تب و آبریزش بینی دارند، به احتمال زیاد دچار سرماخوردگی شده‌اند. البته، بالا بود این تب اگر بالاتر از 39 درجه سانتی‌گراد باشد، می‌تواند نشانه ذات‌الریه نیز باشد. دراین صورت، لازم است برای ویزیت کودک یا نوزاد خود را هرچه زودتر نزد یک پزشک کودکان ببرید.

 

آسم و آلرژی

امکان این که هر کودکی دچار حساسیت شود وجود دارد، اما خانواده‌هایی که سابقه آلرژی دارند به احتمال بیشتری کودکشان به این بیماری دچار خواهد شد. گاهی اوقات، کودکان پتانسیل حساسیت را از والدین خود به ارث می برند، اما فقط بعضی از آن‌ها به یک بیماری آلرژیک فعال مبتلا می‌شوند. آلرژی کودکان می‌تواند به روش‌های مختلفی خود را نشان دهد از جمله: بثورات پوستی (درماتیت آتوپیک یا اگزما) و آسم– رینیت آلرژیک که به عنوان تب یونجه هم شناخته می‌شود.

آسم آلرژیک، یکی از بیماری‌های شایع در کودکان و بزرگسالان است. علت اصلی بروز آسم آلرژیک، مواد حساسیت‌زا و واکنش سیستم ایمنی بدن به این قبیل مواد است، زمانی که فرد در معرض عوامل آلرژی‌زا مانند گردوغبار، گرده گیاهان، خاک، حشرات یا برخی مواد غذایی قرار می‌گیرد، سیستم ایمنی بدن او موادی را تولید می‌کند که موجب تولید مخاط غلیظ شده و ایجاد تورم در مجاری تنفسی تورم می شود.

 

بیشتر بخوانید: ویزیت بهترین متخصص اطفال تهران

 

مهم‌ترین علل ابتلا به آسم در کودکان و نوزادان، این موارد هستند:

آلرژی یا حساسیت‌های غذایی

آلرژی یا حساسیت‌های پوستی

سابقه خانوادگی ابتلا به آسم یا آلرژی

چاقی مفرط

قرار گرفتن در معرض دود سیگار، قبل از تولد و دوران نوزادی

آلودگی هوا

علائم آسم آلرژیک در کودکان

خس‌خس سینه

تنگی نفس

خستگی مفرط

سرفه (به‌‌ویژه شب‌ها)

احساس سنگینی یا فشار روی قفسه سینه

مشکل هنگام خواب به‌دلیل تنگی نفس

تشدید علائم سرماخوردگی

با این‌که درمان قطعی برای این بیماری وجود ندارد، اما پزشک متخصص می تواند عوارض این بیماری را تا حدود زیادی کنترل کند. استفاده از اسپری‌های تنفسی مبه بهبود وضعیت کودکان مبتلا به آسم کمک می کند.

البته، زمانی‌که آسم با آلرژی همراه باشد، در کنار کنترل آسم، لازم است برای درمان و کنترل آلرژی نیز کارهایی را انجام شود. استفاده از آنتی هیستامین و اسپری‌های بینی این آلرژی را در کودکان کنترل می کند. البته، در کودکانی که دچار حملات شدید آسم هستند، ممکن است پزشک معالج دستگاه تنفسی را پیشنهاد دهد.

 

بیشتر بخوانید: نوبت دهی بهترین دکتر متخصص کودکان

 

آسم در کودکان، علت اصلی مراجعه به اورژانس و بستری شدن در بیمارستان است. آسم در دوران کودکی قابل درمان نیست و علائم آن ممکن است تا بزرگسالی ادامه داشته باشد، اما با درمان صحیح، می توان علائم را تحت کنترل نموده و از آسیب دیدن ریه‌های در حال رشد جلوگیری نمود.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا