دسته‌بندی نشده

⚜نوبت دهی بهترین دکتر متخصص کودکان | 02166602506

نوبت دهی بهترین دکتر متخصص کودکان

 

مراقبت های ویژه کودکان چیست؟

مراقبت های ویژه کودکان بخشی از یک بیمارستان است که سطح بالاتری از مراقبت پزشکی را برای کودکانی که بیمار هستند فراهم شده است. مراقبت های ویژه کودکان از سایر بخش های بیمارستان مانند بخش های عمومی تفاوت دارد، در آن امکان مراقبت دقیق تر توسط پرستارها و نظارت پیوسته بر روی مواردی مثل ضربان قلب، تنفس و فشار خون وجود انجام می شود.

در مراقبت های ویژه کودکان، امکان به کارگیری روش های درمانی برای کادر پزشکی فراهم می شود که در سایر بخش های بیمارستان قابل دسترسی نیست. برخی از این روش های درمانی دستگاه های تنفسی و داروهایی خاص هستند که تنها تحت نظارت دقیق پزشکی قابل دریافت می باشند.

چه کودکانی در مراقبت های ویژه کودکان بستری می شوند؟

هر کودکی که به طور جدی بیمار باشد، نیاز به مراقبت ویژه داشته باشد و به نیازهای پزشکی او در بخش های عمومی بیمارستان پاسخ داده نشود؛ به مراقبت های ویژه کودکان انتقال داده می شود.

بیشتر کودکانی که در مراقبت های ویژه کودکان بستری می شوند، دچار مشکلات تنفسی شدید ناشی از آسم، عفونت های خطرناک، وضعیت های خاص قلبی، برخی از عواقب دیابت و یا آن هایی که دچار تصادف جدی با اتومبیل یا غرق شدن شده اند می باشند.

 

بیشتر بخوانید: نوبت دهی بهترین دکتر متخصص کودکان در تهران

 

کودکانی که تا حدی وضعیت ثابتی دارند، در ابتدا در بخش جراحی بیمارستان بستری می شوند، اما اگر شدیدا بیمار باشند یا دچار آسیب شده باشند به مراقبت های ویژه کودکان منتقل می شوند. پس از یک جراحی بزرگ، بسیاری از کودکان برای چند روز در مراقبت های ویژه کودکان بستری می شوند.

این که آن ها تا چه مدت در واحد مراقبت های ویژه کودکان نگه داری خواهند شد، به وضعیت آن ها وابسته است. بعضی از این کودکان تنها یک روز در بخش مراقبت های ویژه کودکان می مانند و بعضی دیگر برای چند هفته و یا حتی ماه در این بخش بستری خواهند بود.

 

اقدامات قابل انجام در مراقبت های ویژه کودکان

مهم ترین جنبه بخش مراقبت های ویژه کودکان ابزار پزشکی است که به کودک متصل می شوند. دستگاه های مورد استفاده در مراقبت های ویژه کودکان دارای هشدار دهنده، صفحه های نمایش و صدا و نور است. کودکی که در بخش مراقبت های ویژه کودکان بستری می شود موارد زیر را دریافت می کند:

داروها

بیشتر داروها در هر بخشی از بیمارستان قابل دریافت هستند، اما داروهایی خاص که به نسبت، عوارض جانبی خطرناکی دارند، تنها به کودکانی که در مراقبت های ویژه کودکان تحت نظارت دقیق هستند داده می شوند.

در مراقبت های ویژه کودکان به جای این که داروها هر چند ساعت یک بار داده شوند، بعضی مانند چندین قطره درون رگی در یک زمان به صورت پیوسته دریافت می شوند. در بخش مراقبت های ویژه کودکان، ممکن است پزشکان داروهایی مانند اپی نفرین، دوپامین و مورفین برای کمک به عملکرد قلب، فشار خون یا رفع درد استفاده کنند.

 

دستگاه های تنفسی

گاهی مواقع، کودکان در مراقبت های ویژه کودکان به تنفس اضافی یعنی به دریافت اکسیژن اضافی از طریق ماسک صورت یا لوله داخل بینی نیاز دارند، اما بعضی مواقع کودک باید به یک دستگاه تنفس متصل شود. این کار به کمک یک لوله درون نایی یا تراکئوستومی متصل به دستگاه تنفس انجام می شود.

 

بیشتر بخوانید: نوبت دهی بهترین دکتر متخصص اطفال

 

انواع مختلفی از دستگاه های تنفس در مراقبت های ویژه کودکان استفاده می شوند، اما همه آن ها قرار است به نفس کودک در بخش مراقبت های ویژه کودکان کمک کنند. کودک ممکن است در حالتی که لوله تنفسی در داخل مسیر هوایی قرار گرفته داروهای آرام بخش و ضد درد دریافت کند.

سرم

تقریبا تمام کودکان در مراقبت های ویژه کودکان کاتتر درون رگی دریافت می کنند تا از این طریق مایعات و داروها منتقل شوند. کاتتر درون رگی یک لوله نازک و انعطاف پذیر است که به همراه یک سوزن ریز وارد ورید می شود. زمانی که کاتتر درون رگ است، سوزن برداشته می شود و تنها یک پلاستیک نرم باقی می ماند.

بعضی مواقع به کاتترهای بزرگ تر نیاز است که برای فرستادن حجم بیشتری از مایعات و داروها استفاده می شوند. این ها خطوط مرکزی نام می گیرند؛ چون وارد عروق بزرگ تر و مرکزی تر قفسه سینه، گردن یا کشاله ران یا روی دست ها و پاها می شوند.

خطوط سرخرگی بسیار مشابه کاتترها هستند، اما درون سرخرگ ها و نه وریدها قرار می گیرند و معمولا برای مانیتور فشار خون و سطح اکسیژن در خون و نه فرستادن دارو به کار برده می شوند.

 

بیشتر بخوانید: نوبت دهی بهترین دکتر متخصص اطفال در تهران

 

مانیتورها

مانیتورها به کودکانی که در بخش مراقبت های ویژه کودکان بستری هستند متصل می شوند. مانیتورها به کمک قطعات سربی در قفسه سینه به بدن متصل می شوند؛ قطعات سربی چسب های کوچک هستند که بدون درد به سیم هایی متصل شده اند.

در بخش مراقبت های ویژه کودکان، این قطعات ضربان قلب و سرعت تنفس کودک را اندازه گیری می کنند. بسیاری از کودکان در مراقبت های ویژه کودکان به دستگاه اکسیمتری پالس متصل می شوند تا سطح اکسیژن خون آنها را اندازه گیری کند. این دستگاه بدون درد مانند یک پانسمان به انگشتان دست یا پا متصل می شود.

با این که فشار خون به طور مستقیم از طریق کاتتر سرخرگی تحت نظر است، معمولا در بخش مراقبت های ویژه کودکان از کاف فشار خون هم برای اندازه گیری آن از بازو یا ساق پا نیز استفاده می شود.

تست ها

در مراقبت های ویژه کودکان، پزشکان انجام تست های مختلفی را برای دریافت اطلاعات بیشتر مچون آزمایش های خون و تست ادرار توصیه می کنند. گاهی مواقع آن ها مایع مغزی نخاعی که مغز و نخاع را احاطه کرده است را تست می کنند. همچنین در مراقبت های ویژه کودکان تصاویر مختلفی از بخش های گوناگون بدن به کمک اشعه ایکس، سونوگرافی، سی تی اسکن و ام آر آی گرفته می شوند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا