دسته‌بندی نشده

✨نوبت دهی بهترین دکتر متخصص اطفال 02166602506

نوبت دهی بهترین دکتر متخصص اطفال

 

فوق تخصص نوجوانان

نوجوانی یکی از حساس‌ترین دوره‌های زندگی انسان است. در این دوران، نوجوان با تغییرات فیزیکی، هورمونی، رفتاری و شخصیتی زیادی روبرو می شود و گذشتن از این چالش‌ها بدون کمک یک متخصص و بدون حمایت والدین آسان نخواهد بود. متخصص نوجوانان، به مراقبت از نوجوانان در محدوده سنی ۱۱ تا ۲۱ سال می‌پردازد.

نوجوانان معمولا با فشارهای اجتماعی و تحصیلی زیادی برخورد می کنند و ممکن است با بیماری‌ها، عادات و رفتارهای خطرناک مواجه شوند. متخصص نوجوانان آموزش دیده تا به نوجوانان و جوانان در مورد نیازهای پیچیده مراقبت از سلامت جسمی، رفتاری و عاطفی خود کمک کند.

دلایل عمدە‌ی مراجعە‌ی نوجوانان بە روانپزشک

تمامی نوجوانان با مشکلات مختلفی روبرو می شوند، اما گاهی ممکن است پریشانی و اضطراب یک نوجوان بە سطحی برسد کە دریافت کمک و مشاورە از فردی متخصص ضروری باشد. مشاورە و مراجعە بە روانپزشک، تنها بە وقایع و معضلاتی کە یکدفعه زندگی فرد را دگرگون می‌سازند و یا مشکلات حاد روانی اختصاص ندارد. مراجعە بە یک درمانگر می‌تواند مانع تبدیل شدن مشکلات کوچک بە معضلات بزرگ می شود.

 

بیشتر بخوانید: نوبت دهی بهترین دکتر متخصص اطفال در تهران

 

اگر حس می کنید نوجوان بە صحبت و مشاورە با یک درمانگر نیاز دارد، شرایط مناسب برای مراجعەی فرزندتان بە یک متخصص را فراهم کنید. برای این کار می‌توان از طریق پزشک خانوادگی، با یک روانشناس هماهنگ کنید و یا مستقیما این کار را انجام دهید.

گاهی تنها چند جلسە مشاورە می‌تواند در سلامت کلی روان نوجوان تاثیر زیادی داشتە باشد. نوجوانان می‌توانند در زمینە‌های مختلف و موضوعات متنوع، بسیاری از مشکلات خود از برقراری ارتباط گرفتە تا سوالاتی در رابطە با هویت جنسی با مشاور خود صحبت کنند.

 

مدرسە و مسائل مربوط بە جامعە

مورد زورگویی و قلدری قرار گرفتن، مردود شدن در درس‌ها، گروه‌بازی‌ها و مسائل مربوط بە معلمین، تنها چند نمونە از مشکلات اجتماعی درگیر با بسیاری از نوجوانان هستند. نوجوانان بیشتر در رابطە با اینکە چە زمان باید درخواست کمک کنند مشکل دارند. یک مشاورە‌ درمانی می‌تواند در چنین شرایطی از نوجوانان حمایت نماید و بە آنها مهارت‌هایی بیاموزد کە با استفادە از آنها دوران دبیرستان را بە خوبی و با موفقیت طی کنند.

 

افسردگی

اختلالات خُلقی معمولا در سنین نوجوانی رخ می نماید و افسردگی‌های درمان نشدە در این سنین بە دورە‌ی میانسالی نیز کشیدە می‌شوند. اگر نوجوان کج‌خلق، تحریک‌پذیر، غمگین و گوشە‌گیر بە نظر می‌رسد با پزشک مشورت کنید. تشخیص دقیق و مداخلە بە موقع، ویژگی‌های بارز یک درمان موثر و سودمند است.

 

بیشتر بخوانید: متخصص کودکان تهران

 

سوء مصرف مواد

مواد مخدر و نوشیدنی‌های الکلی برای گروهی از نوجوانان مشکلات جدی بوجود می آورد. یک مشاور در زمینەی سوء مصرف مواد مخدر، می‌تواند مشکل نوجوان را ارزیابی و بررسی نماید و کمک کند تا بهترین و مناسب‌ترین روش درمان برای نوجوان تجویز و بە کارگرفتە شود. درمان و مشاورەی فردی، درمان و مشاورە گروهی، سم زدایی و یا درمان در کمپ‌های مخصوص، روش‌های درمانی هستند کە بنا بە شدت مشکل سوءمصرف نوجوان، تجویز و استفاده می شود.

اختلالات اضطرابی

نگرانی نوجوانان در مورد برخی مسائل امری کاملا طبیعی است، اما بعضی نوجوانان اضطراب شدیدی دارند. ممکن است اختلال اضطراب، بسیاری از جنبە‌های زندگی یک نوجوان از قبیل روابط دوستی و یا تحصیلات وی را مختل نماید و با مشکل روبرو کند.

اگر نوجوان با صحبت کردن در مقابل جمع همکلاسی‌هایش مشکل دارد و یا بە طور مداوم استرس این کە اتفاقات بدی رخ بدهد او را آزار می دهد، جلسات درمانی می‌تواند بە اوکمک کند تا یاد بیاموزد چگونە این علائم را کنترل نماید.

 

مشکلات رفتاری

اخراج موقت از مدرسە، داشتن خشونت، داشتن رفتارهای تهاجمی، همگی می تواند از نشانەهای مشکلات بسیار جدی‌تری باشند. درمانگر می‌تواند بە شناسایی مشکلات روانی بالقوەی نهفتە در فرد کمک کند و ضعف‌های مهارتی و یا مشکلات اجتماعی او را کە ممکن است بر تمامی رفتارهای دیگر او اثرگذار باشد شناسایی نموده و برای برطرف نمودن آنها به نوجوان راهکارهای موثر بیاموزد.

 

بیشتر بخوانید: لیست پزشکان متخصص کودکان تهران

 

استرس

نوجوانان برای گذراندن یک امتحان با نمرەی خوب و یا برای دغدغەهایشان در رابطە با اینکە پس از اتمام دبیرستان چە برنامەای برای زندگی خود داشتە باشند، دچار استرس می‌شوند. داشتن استرس می‌تواند منجر بە بروز عوارض جدی در زندگی آنها شود.

شرکت در جلسات درمانی می‌تواند بە یک نوجوان کمک کند تا مهارت‌ها و راهکارهایی را یاد بیاموزد و با استفادە از آنها استرس خود را بە خوبی مدیریت نماید. این آموزه ها در تمامی مراحل زندگی برای نوجوان مفید و کارامد خواهد بود.

 

مشکلات قانونی

سرقت، مصرف مشروبات الکلی در زیر سن قانونی و یا دعوا و درگیری تنها چند نمونە از مشکلاتی هستند کە نوجوانان در رابطە با قانون درگیر آنها می شوند. گاهی آنها از طرف قانون و یا خانوادە‌هایشان محکوم بە گذراندن جلسات درمانی و آموزشی می‌شوند تا در این جلسات، مشاورە‌های لازم برای حل مسائل و مشکلات خود را یاد بگیرند.

جلسات مشاورە می‌تواند بە نوجوانان کمک کند تا بیاموزند چگونە تصمیمات درست‌تری اتخاذ کنند تا از درگیر شدن با مشکلات قانونی در آیندە جلوگیری کنند.

 

تراما یا ضربەی روحی

تجربەی مرگ یکی از نزدیکان، تجاوز جنسی، اتفاقات روان تکانشی، همگی می‌توانند اثرات ماندگار مادام‌العمری بر روی زندگی نوجوانان داشتە باشند. جلسات درمانی می‌توانند انعطاف پذیری فرد را افزایش دهند و تاثیرات منفی کە وقایع روان تکانشی بر زندگی نوجوانان دارند را کم کنند. مداخلە و پیگیری زودهنگام والدین، می‎تواند در کمک بە نوجوانی کە شرایط سخت روانی دارد نقشی بسیار کلیدی داشتە باشد.

 

بیشتر بخوانید: لیست پزشکان متخصص اطفال

 

کمبود عزت نفس

در حالی کە بیشتر نوجوانان مشکلاتی در زمینەی اعتماد بە نفس دارند، بعضی دیگر از نوجوانان بە طور مداوم با مشکلات جدی در رابطە با عزت نفس خود درگیر هستند. تا زمانی کە این مشکلات حل نشود و در شرایط بلاتکلیفی باقی بمانند، بیشتر در معرض خطرهایی مانند سوءمصرف موادمخدر و شکست و سرخوردگی در زمینەهای تحصیلی خواهند بود.

سوگ

نوجوانان نسبت بە بزرگسالان کمی متفاوت‌ تر با سوگ عزیزان از دست رفتەی خود برخورد می‌کنند. جلسات درمانی فردی، خانوادگی و یا گروهی بە نوجوانان کمک می کند تا احساسات درونی خود را بروز دهند و با سوگ از دست دادن عزیز خود کنار بیایند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا