دسته‌بندی نشده

نوبت دهی بهترین دکتر متخصص کودکان در تهران ☎ 02166602506

نوبت دهی بهترین دکتر متخصص کودکان در تهران

 

روش های تشخیص بیماری های قلبی جنین و کودک

یک فوق تخصص قلب کودکان و جنین تا با دانش خود، شرح حال و معاینه دقیق بیمار و همچنین استفاده از روش های پاراکلینیک مثل نوار قلب، اکوکاردیوگرافی جنین و کودک، آنژیوگرافی، هولتر و تست ورزش، انواع مشکلات قلبی از دوران جنینی تا نوجوانی را تشخیص دهد.

شرح حال و معاینه بیمار

در ابتدا شرح حال و معاینه دقیق توسط فوق تخصص قلب کودکان؛ از نگاه به شکل ظاهری و رنگ پوست و مخاط یک کودک می توان بعضی سندروم های همراه با مشکلات قلبی مانند سندروم داون را تشخیص داد.

در بسیاری از موارد، کبودی پوست به علت مشکلات قلبی است. شکل ظاهری قفسه سینه و حرکات قفسه سینه می تواند نشانه ای بر وجود بعضی مشکلات احتمالی قلبی باشد. در دورانی که روش های پاراکلینیک امروزی وجود نداشت، از روی شنیدن صداهای قلب، بسیاری از مشکلات قلبی تشخیص داده می شد.

 

بیشتر بخوانید: نوبت دهی بهترین دکتر متخصص اطفال

 

امروزه نیز در مراحل اولیه تشخیص، شنیدن صداهای غیر طبیعی قلبی بسیار کمک کننده می باشد. درکتاب های تخصصی و فوق تخصصی توصیه شده، هرگونه ضربان غیر طبیعی در صدای قلب کودکان نیاز به بررسی کامل توسط فوق تخصص قلب اطفال دارد.

 

زمان مناسب برای اکو جنین

بهترین زمان برای انجام اکو جنین؛ هفته ۱۸ تا ۲۲ بارداری است. در ایران با توجه به قوانین کشوری، سقط قانونی تا پایان ۱۸هفته و ۶ روز مجاز است و پس از این زمان اگر مشکلات قلبی بسیار پیچیده باشد، اجازه سقط قانونی وجود ندارد. این کار در موارد خاص ممکن است. تکرار اکو در زمانهای دیگر بارداری انجام می شود.

 

اکوکاردیوگرافی قلب جنین

یک فوق تخصص قلب کودکان و جنین با انجام اکو قلب جنین، انواع مشکلات قلبی را تشخیص می دهد. در یک اکو قلب جنین، فوق تخصص قلب جنین ساختمان قلب جنین و سایز حفرات و دریچه های قلبی را بررسی می کند.

و در صورت وجود نواقص قلبی، آن را بصورت کامل بررسی و انواع ریتم های غیر طبیعی را تعیین می کند، فشار های داخل حفرات قلبی را نیز به دقت بررسی می کند. این عملیات در مراکزی خاص تحت نظارت و مشاهده با اکو، مداخلات درمانی روی قلب جنین انجام می شود.

 

دقت انجام اکو جنین

دقت در انجام اکو به مهارت شخص، میزان دقت دستگاه اکو، زمان مراجعه، پوزیشن جنین و وضعیت مادر مانند چاقی یا لاغری متفاوت است، اما در بهترین شرایط این دقت نود و پنج درصد خواهد بود. در اکو بیشتر مشکلات شدید و حاد مشخص می شود. تنها جزئیاتی می ماند که پزشکان توصیه می کنند، پس از تولد با اکوی قلب کودک، نوزاد بررسی شود. زمان مناسب این کار از ۱۰ روز بعد تولد تا یک ماهگی بعد از تولد می باشد.

 

بیشتر بخوانید: نوبت دهی بهترین دکتر متخصص اطفال در تهران

 

مشاوره بعد از اکو جنین

پس از تشخیص مشکل در قلب جنین؛ فوق تخصص قلب اطفال در خصوص نوع مشکل قلبی و روش های مختلف برای درمان با خانواده صحبت می کند. در موارد نادری که مشکل قلب جنین خیلی پیچیده و تقریبا غیر قابل درمان باشد، در خصوص تعیین تکلیف نهایی به پزشکی قانونی معرفی می شوند.

 

اکوکاردیوگرافی قلب کودکان

از ساعات اولیه بعد از تولد تا دوران نوجوانی؛ یک فوق تخصص قلب کودکان و جنین با استفاده از اکو می تواند انواع مشکلات قلبی مادرزادی را در کودکان تشخیص دهد. بعضی مواقع نیز به دلیل وجود بعضی بیماریهای اکتسابی مانند کاوازاکی یا تب حاد روماتیسمی با اکو، عوارض قلبی بیماری مشخص می شود.

با اکوی قلب اطفال، نه تنها تشخیص بیماری قلبی امکان پذیر خواهد بود، بلکه در بسیاری از موارد اثر بخشی و پیگیری های بعد از درمان نیز با اکو قابل تشخیص می باشد. گاهی باید یک متخصص قلب اطفال در کنار یک جراح قلب باشد و به او کمک کند.

به این ترتیب که متخصص قلب اطفال برای کمک به سیر جراحی با دستگاه اکو کاردیوگرافی، محل هایی را که در دید جراح نیست بررسی نماید و یا بلافاصله بعد از ترمیم یک نقطه و بستن محل، با اکوکاردیوگرافی کامل بودن و عارضه دار شدن فوری را بررسی کند و به او اطلاع دهد. همچنین در مراقبت های بخش های ویژه پس از عمل، فوق تخصص قلب اطفال با اکو، سیر درمان و عوارض احتمالی را بررسی می کند.

آنژیوگرافی

آنزیوگرافی یکی از روش های تشخیصی و درمانی بیماریهای قلبی در کودکان است که توسط فوق تخصص قلب اطفال انجام می شود. در این روش با خواب آلوده کردن بیمار از مسیر عروق با وسایل خاص وارد قلب و عروق متصل به آن می شوند.

و با استفاده از ماده حاجب و اشعه ایکس تصاویر دقیقی از ساختمان قلب می گیرند،  فشار داخل قسمتهای مختلف را مشخص می کنند و در موارد خاصی با وسایل تخصصی، مداخلات درمانی را انجام می دهند.

 

بیشتر بخوانید: متخصص کودکان تهران

 

هولتر مانیتورینگ و تست ورزش

یک فوق تخصص قلب کودکان با هولتر و تست ورزش ریتم های قلبی را به صورت دقیق و مشخص بررسی می کند و در صورت وجود ضربان های غیر طبیعی قلبی، پس از تشخیص در خصوص روش درمان با خانواده صحبت می کند.

 

مراحل درمان بیماری های قلبی اطفال

مشاوره با خانواده

فوق تخصص قلب کودکان و جنین این توانایی را دارد تا در اکو قلب جنین و همچنین در تفسیر یک نوار قلب ( ECG ) کودک، طبیعی بودن و غیر طبیعی بودن ضربان قلب را تشخیص دهد. در موارد ضربان های غیر طبیعی یا آریتمی قلبی روش های مختلف درمانی را بررسی کند و به منظور درمان؛ با خانواده بیمار مشاوره کند و راههای مختلف درمانی را پیشنهاد دهد.

 

درمان آریتمی

روش های مختلف درمانی برای این نوع بیماریهای قلبی وجود دارد، اما در بیشتر موارد دارو درمانی اولین اول درمان خواهد بود. در موادی نیز در روشی شبیه به آنژیوگرافی بنام EPS (الکتروفیزیولوژیک استادی) راه های غیرطبیعی داخل قلبی که سبب آریتمی می شود را می سوزاند.

در موارد خاص که بیشتر ارثی هستند، فوق تخصص قلب کودکان توصیه های ایمنی و پرهیزهای دارویی خاصی را برای جلوگیری از حملات آریتمی به خانواده ارائه می کند.

 

بیشتر بخوانید: لیست پزشکان متخصص کودکان تهران

 

در آریتمی های جنینی؛ گاهی نیاز به درمان های دارویی برای کنترل ضربانهای غیر طبیعی در جنین خواهد بود که با توجه به اثرات و عوارض احتمالی این دارو ها روی قلب مادر، باید با مشارکت متخصص قلب بزرگسال با یک همکاری مشترک، درمان ضربان های غیر طبیعی قلب جنین را انجام دهد.

معرفی برای جراحی قلب

بعضی مشکلات قلبی باید جراحی شود و این جراحی در یک یا چند مرحله انجام شود. تصمیم به اینکه مشکل قلبی با چه روش جراحی و در چه سنی انجام گیرد، توسط فوق تخصص قلب کودکان و جنین مشخص می شود. بعضی اوقات، در موارد پیچیده در یک شورای پزشکی شامل چند فوق تخصص قلب اطفال و جراح قلب اطفال این تصمیم گیری انجام می شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا