دسته‌بندی نشده

ویزیت بهترین متخصص کودکان تهران 💫 02166602506

ویزیت بهترین متخصص کودکان تهران

 

فوق تخصص گوارش کودکان

متخصص گوارش کودکان، در تشخیص و درمان اختلالات دستگاه گوارش نوزادان و اطفال و نوجوانان تخصص دارد. درمان یبوست کودکان و بی اشتهایی کودکان از جمله مواردی است که باید تحت نظر متخصص گوارش اطفال انجام شود.

انواع بیماری‌های گوارشی کودکان

حساسیت غذایی

بیماری‌های کیسه صفرا

گاستروپارزی

بیماری ریفلاکس معده (GERD)

بیماری مری

بیماری هیرشپرونگ (HIRSH-sproongz)

شبه انسداد روده

سندرم روده تحریک‌پذیر

بیماری پانکراتیک

زخم معده

 

بیشتر بخوانید: ویزیت بهترین متخصص اطفال

 

آلرژی به شیر در نوزادان چیست؟

زمانی آلرژی به شیر در نوزادان پیش می آید که سیستم ایمنی نوزاد که به طور طبیعی با عفونت ها مقابله می کند؛ به پروتئین های موجود در شیر واکنش نشان می دهد. هر وقت که کودک شیر می خورد، بدن این پروتئین ها را به عنوان مهاجمین خطرناک در نظر گرفته و برای مقابله با آن ها وارد عمل می شود.

این عکس العمل باعث بروز آلرژی به شیر در نوزادان می شود که در آن، بدن ماده شیمیایی به نام هیستامین را آزاد می کند. شیر گاو در بیشتر شیر خشک ها وجود دارد. در صورت وجود آلرژی به شیر در نوزادان، بیشتر علائم ظرف چند روز تا چند هفته بعد از مصرف شیر خشک حاوی شیر گاو بروز خواهد کرد. نوزادانی که از شیر مادر تغذیه می کنند کمتر از نوزادانی که از شیر خشک تغذیه می کنند در معرض خطر آلرژی به شیر در نوزادان هستند.

افراد در هر سنی ممکن است دچار آلرژی به شیر شوند، اما آلرژی به شیر در نوزادان شیوع بیشتری دارد. در بیشتر موارد، آلرژی به شیر در نوزادان با رشد آن ها برطرف شده و در مواردی نیز این اتفاق نخواهد افتاد. به همراه داشتن دو دوز از تزریق کننده های خودکار اپی نفرین برای نوزادان مبتلا به آلرژی شیر ضروری است.

تزریق کننده خودکار اپی نفرین یک داروی نسخه ای است که به راحتی قابل مصرف می باشد و در ظرفی به اندازه یک خودکار قرار دارد. پزشک نحوه استفاده از این تزریق کننده برای درمان آلرژی به شیر در نوزادان را به والدین آموزش می دهد.

 

پیشگیری آلرژی به شیر در نوزادان

اگر نوزاد از شیر مادر تغذیه می کند، برای پیشگیری از آلرژی به شیر در نوزادان، توصیه می شود قبل از تغییر رژیم غذایی او با پزشک متخصص آلرژی مشورت کنید.

اگر کودک از شیر خشک تغذیه می کند، برای پیشگیری از آلرژی به شیر در نوزادان، پزشک توصیه می کند که از شیر خشک های کاملا هیدرولیز شده یا شیر خشک های بر پایه آمینو استفاده شود که در آن ها پروتئین ها به ذرات ریزی شکسته شده اند، به صورتی که شیر خشک کمتر می تواند باعث آلرژی به شیر در نوزادان باشد.

 

بیشتر بخوانید: ویزیت بهترین متخصص اطفال تهران

 

علائم آلرژی به شیر در نوزادان

علائم آلرژی به شیر در نوزادان، در فاصله کمی از مصرف شیر بروز می کند شامل مشکل در تنفس، خس خس کردن، خشونت صدا، ناراحتی معده، سرفه کردن، استفراغ، تهوع، سفتی گلو، خارش، تورم و آبریزش چشم ها، کهیر، تورم و افت فشار خون که موجب سرگیجه یا از دست دادن هوشیاری می شود.

شدت آلرژی به شیر در نوزادان متفاوت است. ممکن است یک کودک در هر بار خوردن شیر واکنش های متفاوتی نشان دهد و این یعنی حتی اگر یک واکنش خفیف باشد، احتمال این که واکنش بعدی در آلرژی به شیر نوزادان بسیار شدید و حتی کشنده باشد وجود دارد.

نوزادان ممکن است به این شرایط نیز دچار شوند:

1.عدم تحمل لاکتوز که در آن بدن در هضم شیر دچار مشکل می شود.

2.عدم تحمل شیر که در آن علائم مدفوع شل، خون در مدفوع، پرهیز از خوردن یا بی قراری یا کولیک چند ساعت یا چند روز بعد ظاهر می شوند.

اگر در نوزاد شما علائم آلرژی به شیر در نوزادان بروز کرده است، برای دریافت برنامه درمانی مناسب به پزشک مراجعه کنیدو طبق دستور او عمل نمایید. اگر کودک علائم یک واکنش آلرژیک شدید مانند  تورم دهان یا گلو یا مشکل در تنفس، علائمی که دو بخش متفاوت بدن را درگیر می کنند مانند کهیر به همراه استفراغ را دارد، در این صورت این اقدامات برای درمان آلرژی به شیر در نوزادان ضروری است:

1.مراجعه به مراقبت های اورژانس و تحت نظر بودن حتی اگر علائم آلرژی به شیر در نوزادان برطرف شده باشد، چون امکان بروز مجدد علائم شدید و خطرناک وجود دارد.

2.دریافت سریع تزریق کننده خودکار اپی نفرین، هر ثانیه در آلرژی به شیر در نوزادان که شدت زیادی دارد، حائز اهمیت است.

 

بیشتر بخوانید: نوبت دهی بهترین دکتر متخصص کودکان

 

تشخیص آلرژی به شیر در نوزادان

اگر به وجود آلرژی به شیر در نوزدان در کودک خود مشکوک هستید به پزشک مراجعه نمایید. پزشک برای تشخیص آلرژی به شیر در نوزادان سوالاتی پیرامون آن چه رخ داده است خواهد پرسید. بعد از معاینه کودک توسط پزشک، آزمایش مدفوع و آزمایش های خون را برای تشخیص آلرژی به شیر در نوزادان توصیه می کند.

ممکن است پزشک شما را به پزشک متخصص آلرژی ارجاع دهد. متخصص آلرژی تست پوست انجام می دهد. در تست پوست برای تشخیص آلرژی به شیر در نوزادان، پزشک مقدار کمی از پروتئین شیر را روی پوست نوزاد قرار می دهد و سپس خراش کوچکی بر روی پوست ایجاد می کند.

در صورتی که کودک به آلرژن واکنش نشان دهد، پوست در ناحیه مورد نظر مانند نیش یک حشره اندکی متورم خواهد شد.

اگر تشخیص پزشک این باشد که کودک در معرض خطر آلرژی به شیر در نوزادان قرار دارد، به همراه داشتن تزریق کننده خودکار اپی نفرین بسیار با اهمیت خواهد بود.

 

کولیک در نوزادان

کولیک در نوزادان زمانی بروز کرده که نوزاد بیش از اندازه گریه می‌کند و معمولاً خواب شبانه مناسبی ندارد. کولیک در نوزادانمعمولاً در همان چند هفته نخست بعد از تولد ایجاد می‌شود و اغلب تا سه، چهار ماهگی نوزاد ادامه دارد.

 

بیشتر بخوانید: نوبت دهی بهترین دکتر متخصص کودکان در تهران 

 

در برخی از موارد، کولیک نوزاد خفیف است و می‌توان با استفاده از برخی درمان‌های ساده خانگی آن را برطرف کرد، اما شدت کولیک در بعضی از نوزادان، بسیار زیاد است و حتماً باید به متخصص کودکان مراجعه شود.

علائم کولیک نوزادان

سرخ شدن رنگ پوست

مشت کردن و دست و باز کردن دست‌ها به‌صورت مداوم

کشیدن پاها به سمت شکم

کش و قوس مداوم بدن

غرغر کردن

امتناع از خوردن غذا و شیر مادر

پرتاب کردن سر به عقب

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا