دسته‌بندی نشده

ویزیت پزشک متخصص اطفال 02166602506

ویزیت پزشک متخصص اطفال

 

بیماری های رایج کودکان و راه درمان آن‌ها

گلو درد

گلو درد در کودکان بسیار شایع است. گلو دردی که ناشی از ویروس باشد نیازی به آنتی‌بیوتیک ندارد؛ داروی خاصی لازم نیست و کودک پس از 7 تا 10 روز بهبود می یابد. در موارد دیگر، گلو درد ممکن است در اثر عفونتی به نام استرپتوکوک رخ دهد.

عفونت استرپتوکوکی را نمی‌توان با معاینه گلو تشخیص داد. برای تشخیص استرپتوکوک به تست آزمایشگاهی نیاز است و یا باید پزشک در مطب یک آزمایش سریع با استفاده از نمونه‌برداری با سواب از گلو انجام دهد. اگر آزمایش استرپتوکوک مثبت باشد، پزشک متخصص اطفال آنتی‌بیوتیک تجویز خواهد کرد.

این که کودک‌طول دوره درمان با آنتی‌بیوتیک را، حتی با بهتر شدن یا برطرف شدن علائم، ادامه دهد بسیار  ضروری است. داروهای استروئیدی (مانند پردنیزون) برای بسیاری از انواع گلو دردها مناسب نیستند.

نوزادان و کودکان نوپا به ندرت دچار گلو درد استرپتوکوکی می‌شوند، اما کودکانی که در مراکز مراقبت از کودکان نگه‌داری می‌شوند یا خواهر و برادر بزرگتر به این بیماری مبتلا شده باشد، بیشتر در معرض آن هستند. اگرچه استرپتوکوک از طریق سرفه و عطسه منتشر می‌شود، اما کودک می‌تواند با لمس اسباب بازی‌ای که کودک مبتلا به بیماری با آن بازی کرده است، بیمار شود.

 

بیشتر بخوانید: ویزیت بهترین متخصص کودکان

 

مهم‌ترین علامت این بیماری در کودکان و نوزادان گلودرد است که ممکن است به حدی شدید باشد که مانع صحبت کردن کودک شود یا در بلع او مشکل ایجاد کند.

علائم این بیماری تورم غدد لنفاوی، گلودرد، تب و درد شکم است. این بیماری معمولاً از طریق عطسه و سرفه نیز به کودکان دیگر نیز منتقل می شود و درصورت ابتلا، حتماً کودک باید توسط یک متخصص اطفال ویزیت شود. راه درمان این بیماری، استفاده از آنتی‌بیوتیک‌ها و استراحت تا زمانی است علائمی مانند گرفتگی بینی رفع شود.

 

عفونت‌های مجاری ادراری

عفونت مثانه که به آن عفونت ادراری یا UTI ، هنگام رشد باکتری‌ها در مجاری ادراری کودک را مبتلا می کند. عفونت مجاری ادراری می‌تواند از نوزادی تا دوران نوجوانی و حتی جوانی رخ دهد.

 

علائم UTI

درد یا سوزش در هنگام دفع ادرار

نیاز فوری به ادرار کردن یا نیاز به ادرار کردن به طور مکرر

خیس کردن رختخواب توسط کودکی که می‌تواند به دستشویی برود

درد شکمی یا درد پشت یا پهلو

 

بیشتر بخوانید: ویزیت بهترین متخصص کودکان تهران

 

پزشک برای تشخیص عفونت مجاری ادراری، قبل از مشخص کردن نوع درمان، پس از انجام آزمایش ادرار، به نوع باکتری موجود در ادرار کودک، روش درمانی را مشخص می کند. عفونت مجاری ادراری، حدود 3 الی 5 درصد از دختران و 1 درصد از پسران را درگیرمی کند. دو بیماری ناشی از عفونت مجاری ادراری در کودکان و نوزادان عبارتند از عفونت مثانه یا سیستیت و عفونت کلیه یا پرونفریت

میکروب‌هایی که کودکان و نوزادان را به عفونت مجاری ادراری مبتلا می کنند، میکروب‌های دستگاه گوارشی هستند. به همین دلیل مخصوصا در مورد نوزادان، باید پوشک آن‌ها را زود به زود تعویض کرد تا مجاری ادراری نوزاد زیاد در تماس با مدفوع نباشد.

عوامل  ابتلا به عفونت ادراری در کودکان و نوزادان

تماس زیاد مجاری ادراری کودک با مدفوع، به‌ویژه در کودکان زیر 4 سال

عوامل ژنتیکی

برگشت ادرار

ختنه نشدن پسران

یبوست

نگه داشتن زیاد ادرار

نشانه‌های این بیماری در نوزادان بیشتر شامل زردی، کم شدن حجم ادرار، اسهال، بی‌حالی و بی‌اشتهایی می باشد. اما در کودکان بالای یک سال، شب ادراری، بی‌اختیاری ادرار، بوی بد ادرار، اسهال، درد پهلوها، درد ناحیه شکم و بی‌قراری حین ادرار یا قطع و وصل شدن ادرار نیز نشانه عفونت مجاری ادراری می باشد.

عفونت ادراری با استفاده از آزمایش و کشت ادرار قابل تشخیص است و در موارد حاد، پزشک به بستری شدن کودک توصیه خواهد کرد.

 

بیشتر بخوانید: ویزیت بهترین متخصص اطفال

 

برای پیشگیری از ابتلا به عفونت مجاری ادراری نکات زیر را رعایت کنید:

مصرف آب زیاد به منظور تخلیه مداوم مثانه

درمان یبوست کودکان

درمان برگشت ادراری و مثانه عصبی

درمان کرمک درصورت وجود

شست‌وشوی صحیح (از جلو به عقب) دستگاه تناسلی

استفاده از لباس زیرهای نخی و گشاد

تعویض زود به زود پوشک نوزادان

ختنه در پسران

 

گوش درد

دلایل ابتلا به گوش درد

عفونت گوش میانی (اوتیت مدیا)

گوش شناگران (عفونت پوست در مجرای گوش)

فشار ناشی از سرماخوردگی یا عفونت سینوسی

دندان دردی که به گوش بزند

برای تشخیص نوع بیماری، پزشک متخصص کودکان باید گوش کودک را معاینه کند. اگر درد گوش کودک با تب شدید همراه باشد، هر 2 گوش را درگیر کند یا کودک علائم بیماری دیگری نیز داشته باشد، پزشک متخصص اطفال ممکن است آنتی‌بیوتیک تجویز کند.

بسیاری از عفونت‌های واقعی گوش به دلیل وجود ویروس‌هاست و نیازی به آنتی‌بیوتیک ندارند. اگر متخصص اطفال تشخیص بدهد که عفونت گوش کودک یا نوزاد ناشی از ویروس است، راه‌کارهایی که می‌توانند درد گوش کودک را تا زمان سپری شدن طول دوره درمان از بین ببرد به والدین شرح می دهد.

 

گوش درد همراه با درد هنگام بلع

درصورتی که گوش کودک درد می‌کند و در هنگام بلع نیز درد گوش یا گلودرد وجود دارد، به احتمال زیاد کودک سرما خوردگی، دچار گلودرد ویروسی شده و یا لوزه او ورم کرده است.

 

بیشتر بخوانید: ویزیت بهترین متخصص اطفال تهران

 

گوش درد همراه با کاهش شنوایی

زمانی که گوش، به لحاظ فیزیکی دچار مشکل شده باشد درد گوش با کاهش شنوایی همراه است. عواملی مانند گیر کردن شی خارجی در گوش، تجمع جرم در یا سوراخ شدن پرده گوش به علت صدای بلند، ضربه یا تصادف، باعث می‌شود کودک یا نوزاد، علاوه بر گوش درد، شنوایی کودک تا حدی کم شود.

 

گوش درد همراه با دندان درد

این نوع از گوش درد در نوزادان زیاد پیش می آید و دلیل عمده آن، در آوردن دندان است. اگر کودک همراه با گوش درد، درد دندان هم دارد، احتمالاً در حال درآوردن دندان جدید است که باعث بی‌تابی نوزاد شده یا باعث می‌شود مدام دست خود را به سمت گوش خود ببرد.

گوش درد همراه با تب

یکی از شایع‌ترین بیماری‌های کودکان و نوزادان گوش درد همراه با تب است که نشانه عفونت گوش در کودکان و نوزادان است. البته، این دو علامت در کنار هم می‌تواند نشانه سرماخوردگی یا ابتلا به آنفولانزا هم باشد، اما عفونت گوش اغلب با تب همراه است و علائم دیگر سرماخوردگی مانندخس‌خس سینه، آبریزش از بینی و عطسه و سرفه را ندارد.

برای درمان اکثر گوش دردهایی که گفته شد، استفاده از آنتی‌بیوتیک‌ها موثر است. البته، در مورد پاره شدن پرده گوش، یا تجمع جرم در گوش لازم است به پزشک مراجعه شود تا درمان تخصصی صورت بگیرد. اما مواردی مثل گلودرد، سرماخوردگی یا عفونت گوش، با مصرف آنتی بیوتیک‌ها درمان می‌شوند.

 

بیشتر بخوانید: نوبت دهی بهترین دکتر متخصص کودکان

 

تا زمانی که درمان با آنتی بیوتیک، روی گوش و درد آن اثر بگذارد، کودک یا نوزاد بی‌قراری می‌کند، می توان برای کاهش درد با تجویز پزشک از مسکن استفاده کنید. همچنین می‌توانید از کمپرس سرد استفاده کنید. یک دستمال سرد و مرطوب را به مدت ۲۰ دقیقه روی گوش خارجی کودک یا نوزاد قرار دهید تا به کاهش درد گوش کمک کند.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا