دسته‌بندی نشده

🔱بهترین دکتر متخصص اطفال | 02166602506

بهترین دکتر متخصص اطفال

 

اختلالات ژنتیکی و سندرم داون

سندرم داون یک اختلال ژنتیکی است که چالش‌های فیزیکی و ذهنی برای کودک ایجاد می‌کند. این بیماری از نظر شدت و ضعف بین افراد مختلف متفاوت است. بنابراین، مشکلات تکاملی هم از متوسط تا جدی متغیر هستند. سندرم داون شایع ترین دلیل ژنتیکی ناتوانی یادگیری در کودکان است.

متخصص اطفال می‌داند که سندرم داون از یک کروموزوم اضافی ایجاد می‌شود، اما به طور قطع به علت ایجاد این سندرم یا اینکه چه تعداد فاکتورهای مختلف باعث آن می‌شوند، پی نبرده‌اند.

درمان اختلالات ژنتیکی

سندرم داون مشکلی است که در کل عمر وجود دارد و درمان پذیر نیست. مداخلات سریع، به نوزادان و کودکان مبتلا به این سندرم کمک می‌کند که توانایی‌های فیزیکی و فکری خود را ارتقاء دهند.

 

بیشتر بخوانید: اسامی پزشکان متخصص اطفال تهران

 

گرفتگی بینی

گرفتگی بینی یکی از بیماری‌های شایع کودکان و نوزادان و به‌ویژه نوزادانی است که تازه به دنیا آمده اند. زمانی به دلیل التهاب عروق خونی، بافت پوششی بینی متورم ‌می‌شود، گرفتگی بینی ایجاد می شود.

با وجود این‌که گرفتگی بینی در کودکان و نوزادان بیماری خطرناکی نیست، اما در صورتی که شدید باشد و به موقع درمان نشود می‌تواند منجر به اختلالات شنوایی و گفتاری در کودک شود. البته، این عارضه در برخی کودکان نیز باعث بدخلقی، بی‌اشتهایی یا خروپف می‌شود.

 

علائم گرفتگی بینی در کودکان و نوزادان

خس‌خس سینه

مشکل در خواب

خروپف

سرفه و عطسه

آبریزش از بینی

 

دلایل گرفتگی بینی در کودکان و نوزادان

آلرژی‌ها

خشکی هوا

محرک‌ها

اجسام خارجی

ابتلا به عفونت‌ها

 

بیشتر بخوانید: لیست بهترین متخصصین اطفال

 

بهترین روش برای درمان گرفتگی بینی کودکان و نوزادان، استفاده از دستگاه بخور برای مرطوب نگه داشتن هوای اتاق است. در صورتی که سن نوزاد بالاتر از 6 ماه باشد، می‌توان به او آبمیوه داد. آبمیوه‌های کم‌شیرین مثل آب سیب، مخاط پشت گلوی نوزاد را نرم می کند.

برای تخلیه مخاط داخل بینی نوزاد یا کودک می‌توان از دستگاه پوار استفاده نمود. استفاده از حمام آب گرم، با چند قطره اسانس نعناع یا اکالیپتوس داخل آب نیز  کمک زیادی به بهبود وضعیت کودک خواهد کرد.

اما اگر با استفاده از روش‌های ذکر شده، گرفتگی بینی کودک یا نوزاد درمان نشد، بهتر است به یک متخصص اطفال مراجعه شود. با مشاهده این علائم حتماً کودک را نزد یک متخصص اطفال مجرب ببرید:

بروز تب در نوزاد

اختلال در تنفس نوزاد یا کودک به دلیل گرفتگی بینی

مشاهده راش پوستی

تورم در اطراف چشم‌ها، بینی، گونه‌ها و پیشانی

بی‌اشتهایی و اختلال در تغذیه

 

اختلالات تشنج

تشنج هنگامی که کودک انواع خاصی از فعالیت‌های الکتریکی غیرطبیعی را در مغز تجربه کند رخ می دهد. در طول تشنج، کودک ممکن است ناهنجاری‌هایی را در احساسات یا عواطف خود تجربه کند، هوشیاری خود را از دست بدهد، دچار تشنج (تکان دادن غیرطبیعی عضلات) شود و یا به اطراف خیره شود.

داشتن تنها یک تشنج به این معنی نیست که کودک مبتلا صرع می باشد. معمولا قبل از تشخیص صرع، باید چندین تشنج رخ دهد. بسیاری از کودکان مبتلا به صرع از این بیماری عبور می‌کنند. با این حال، باید تشنج‌های خفیف نیز به پزشک متخصص اطفال گزارش شود و کودک تحت درمان قرار گیرد.

تشنج در کودکان، رخ می‌دهد که سلول‌های مغز کودک، بیش از حد توان‌شان فشار تحمل کرده یا کار کنند. تشنج در کودکان و نوزادان، چندین نوع است:

تشنج غائب، پتی‌مال یا تشنج کوچک

تشنج عمومی

تشنج کانونی

تشنج تونیک

تشنج اتونیک

تشنج تونیک کلونیک عمومی یا گرندمال

تشنج میکلونیک

اسپاسم شیرخوارگی

صرع پایدار

تشنج تب‌خیر

 

بیشتر بخوانید: انتخاب بهترین متخصص اطفال

 

هریک از انواع تشنج، علائم خاص خود را دارد که خیره ماندن کودک به یک نقطه، لرزه یا حرکت غیرعادی و غیرارادی اعضای بدن، رعشه، سقوط ناگهانی و بی‌دلیل کودک، سفت شدن یا شل شدن غیرعادی بدن کودک، اختلال در تنفس، حالت تهوع یا استفراغ، پایین آمدن سطح هوشیاری، گیجی و منگی، تغییر در گفتار یا رفتار و علائمی از این دست، از این قبیل هستند.

عوامل زیادی باعث ابتلای کودکان و نوزادان به صرع می شوند که سابقه ژنتیکی، تب بیش از حد در نوزادان، عفونت‌های شدید، بیماری‌ها یا نواقص مادرزادی، آسیب فیزیکی یا ضربه به سر و مغز و غیره… برخی از این عوامل هستند. اما برای درمان کودکان و نوزادانی که دچار تشنج می‌شوند، دو راه درمان توصیه می شود، درمان فوری و اقدامات اولیه در لحظه بروز تشنج و درمان طولانی مدت.

 

التهابات پوستی

التهابات پوستی، به ویژه در نوزادان شایع است. این التهاب‌ها، می‌تواند به‌صورت قرمزی پوست، پوسته‌پوسته شدن، تاول‌های پر از مایع، یا زخم‌های باز خود را نشان دهد. اکثر التهاب‌های پوستی کودکان و نوزادان، بدون این‌که اثری از خود روی پوست باقی بگذارند درمان شده و محو می‌شوند، اما گاهی برخی از انواع التهابات نیز روی پوست کودک لک باقی می گذارد.

 

شایع‌ترین التهابات پوستی کودکان و نوزادان

کلاه گهواره

این نوع از التهاب پوستی اغلب در نوزادان مشاهده می‌شود، اما گاهی در کودکان بزرگتر هم دیده می شود. کلاه گهواره، به شکل پوسته‌پوسته شدن پوست کف سر کودک یا نوزاد بروز می‌کند. اگر شدت التهاب زیاد باشد.

ممکن است نواحی ابروها یا حتی گردن، زیر گردن و نواحی چروک‌های زیر بغل را نیز درگیر کند. این نوع از التهاب، خارش یا دردی ندارد و هیچ آسیبی به نوزاد نمی رساند، اما اگر شدت آن زیاد باشد، توصیه می شود تحت نظر دکتر کودکان درمان شود.

 

بیشتر بخوانید: متخصص اطفال تهران

 

عرق گز (جوش‌های ریز)

این نوع از التهابات، معمولاً در قسمت‌های چروک پوست، مثل گردن و زیر بغل دیده می شود. سعی کنید هنگام تعرق یا حمام کودک یا نوزاد، پوست او را با یک دستمال تمیز و نرم کاملاً خشک کنید و اصلا از پودر تالک استفاده نکنید. اگر احساس می‌کنید نواحی چروکی پوست کودک یا نوزاد دچار التهاب شده، از کرم‌های محافظ برای تسکین و التیام استفاده نمایید.

در التهابات شدید، احتمال این که کودک یا نوزاد دچار عفونت قارچی شده باشد وجود دارد و باید توسط پزشک متخصص اطفال ویزیت شود.

بعضی مواقع، التهابات پوستی شدید است و اکثر قسمت‌های بدن را در بر می گیرد و با علائم دیگری مثل ضعف، بی‌حالی و بدخلقی همراه خواهد شد. در چنین حالتی، به احتمال زیاد کودک یا نوزاد به عفونت‌های باکتریایی و ویروسی مبتلا شده و لازم است حتماً توسط متخصص اطفال ویزیت شود.

التهاب پوشکی

این نوع التهابات، معمولا در نوزادان تازه متولد شده بیشتر مشاهده می‌شوند و تا 9 ماهگی ادامه دارد. در این التهاب، معمولاً نواحی پوشکی نوزاد دچار قرمزی و چروک می شود و حتی امکان دارد زخم شود یا تاول بزند. برای جلوگیری از بروز این عارضه، توصیه می شود پوشک نوزاد زود به زود عوض شود. همچنین می‌توان از کرم‌های مخصوص سوختگی پای نوزاد استفاده کرد.

 

بیشتر بخوانید: دکتر متخصص اطفال

 

التهابات گرمایی

اگر به کودک یا نوزاد لباس گرم و بیش از اندازه بپوشانید، باعث سوختگی پوست حساس او خواهد شد و لکه‌های قرمز کوچک روی بدن نوزاد ایجاد می شود. این التهابات، به‌ویژه در مورد نوزادانی که معمولاً پوست حساس‌تری دارند و خانواده‌ها نیز به دلیل نگرانی بیش از حد آن‌ها، را زیاد می‌پوشانند شایع‌تر است. بهتر است کودک یا نوزاد را در دمای معمولی اتاق و با حجم متعادل لباس نگه دارید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا