دسته‌بندی نشده

💫انتخاب بهترین متخصص اطفال 02166602506

انتخاب بهترین متخصص اطفال

 

انتخاب یک پزشک خوب و آگاه برای کودک، مانند انتخاب پزشک دوران بارداری، بسیار مهم است. در طی سال اول زندگی کودک، باید بارها برای انجام مراقبت‌های پزشکی در رابطه با سلامت کودک، به مطب یک پزشک کودکان مراجعه نمایید، پس بهتر است با شناخت قبلی و در نظر گرفتن و رعایت نکات ضروری، یک پزشک باتجربه و متبحر برای کودک انتخاب نمایید.

زمان انتخاب یک متخصص اطفال

برای تصمیم‌گیری و انتخاب یک پزشک خوب، باید براساس اطلاعات جامع و آگاهانه اقدام نمود. بهتر است جست‌وجو برای انتخاب یک دکتر اطفال خوب از زمان بارداری شروع شود، چون با توجه به شلوغی هفته‌های آخر بارداری تا یکی دو ماه بعد از زایمان، زمان زیادی برای بررسی و تحقیق باقی نخواهد ماند.

 

بیشتر بخوانید: متخصص اطفال تهران

 

علاوه بر اینکه یک معاینۀ کلی در بیمارستان قبل از ترخیص نوزاد انجام می‌شود،‌ بین روز سوم تا پنجم بعد از تولد نوزاد، برای انجام آزمایشات غربالگری ضروری باید به پزشک اطفال یا در صورت نبودن پزشک به یکی از مراکز بهداشت مراجعه نمایید.

معاینۀ بعد از ترخیص نوزاد به خصوص از نظر ارزیابی وضعیت شیر خوردن از سینۀ مادر، میزان وزن‌گیری و بررسی زردی اهمیت دارد و بهتر است تمام این موارد تحت نظر یک دکتر کودکان انجام شود.

یک متخصص اطفال، کودک را از بدو تولد تا سن دو سالگی به کرات ویزیت می کنند و از سن ۲ تا ۵ سال، ویزیت ها یک بار در سال خواهد بود. بعد از سن ۵ سالگی، احتمالا متخصص کودکان سالی یک بار چکاپ سالیانه کودک را انجام می دهد.

کارهایی که یک متخصص کودکان انجام می دهد:

دادن اطلاعات به والدین درباره تغذیه،نیاز های وزن و قد،ایمنی و سلامت کودک

معاینه فیزیکی کودک

اطلاع از طبیعی بودن مراحل مهم زندگی، رفتار، مهارتها و رشد کودک

تزریق واکسن

درمان بیماریها، عفونت ها، مصدومیت ها و شناسایی دیگر مشکلات مربوط به سلامتی کودک

ارجاع کودک به افراد متخصص، در صورت احساس نیاز به مراقب تخصصی ویژه

پاسخ دادن به سوالات والدین درباره رشد و پیشرفت و کودک

شاخه های تخصصی تر فلوشیپی یا فوق تخصصی اطفال در ایران به این شرح است:

فوق تخصص عفونی کودکان

فوق تخصص گوارش کودکان

فوق تخصص غدد و متابولیسم کودکان

فوق تخصص ایمونولوژی و آلرژی کودکان

فوق تخصص قلب کودکان

فوق تخصص هماتولوژی و انکولوژی کودکان

فوق تخصص اعصاب کودکان

فوق تخصص نفرولوژی کودکان

فوق تخصص نوزادان

فوق تخصص روماتولوژی کودکان

فوق تخصص اورژانس اطفال

فوق تخصص مراقبت های ویژه کودکان

فوق تخصص پوست کودکان

فوق تخصص ریه کودکان

فوق تخصص بیماری های متابولیک ارثی

در ادامه به معرفی چند شاخه از فوق تخصص های ذکر شده می پردازیم:

1-فوق تخصص انکولوژیست-هماتولوژیست اطفال

متأسفانه بعضی از انواع سرطان در اطفال شایع‌تر است. فوق تخصص انکولوژیست در تشخیص و درمان انواع سرطان کودکان تخصص دارد.

 

بیشتر بخوانید: دکتر متخصص اطفال

 

2-فوق تخصص روماتولوژیست اطفال

درمان کودکان و نوجوانانی که دارای اختلالات اسکلتی و عضلانی هستند برعهده روماتولوژیست اطفال است. این متخصصان از کودکان مبتلا به بیماری‌های خودایمنی یعنی بیماری‌هایی که در آن سیستم ایمنی به سلول‌های سالم بدن حمله می‌کند و دیگر بیماری‌های روماتولوژی کودکان مراقبت می‌کنند. اختلال ساق پا نوزادان و مشکلات پای کودکان هم از جمله مواردی است که تحت نظر متخصص روماتولوژی کودکان درمان می‌شود.

 

3-فوق تخصص قلب و عروق کودکان

تخصص پزشک متخصص قلب و عروق کودکان در تشخیص و درمان کودکان مبتلا به بیماری‌های قلبی و عروقی می باشد. بیماری‌های قلبی مختلفی در مورد کودکان وجود دارد که برای درمان به فوق تخصص قلب و عروق کودکان ارجاع داده می شود.

بسیاری از پزشکان متخصص قلب کودکان هنگام تصمیم‌گیری برای انتخاب بهترین استراتژی درمانی با جراح قلب کودکان همکاری نزدیک دارند. هر کودک، شرایط خاص و یک برنامه درمانی جامع و فردی نیاز دارد.

متخصص قلب و عروق اطفال می‌توانند قبل از تولد، در دوران کودکی و بزرگسالی بیماران را درمان کند. بیماری‌های قلب و عروق مختلفی در اطفال وجود دارد که قابل درمان هستند؛ از جمله این بیماری ها می توان به آریتمی (ضربان قلب نامنظم)، بیماری قلبی مادرزادی، اختلالات گردش خون، پیوند قلب، نارسایی قلبی، ناهنجاری‌های قلبی جنین اشاره نمود.

 

4-فوق تخصص گوارش کودکان

متخصص گوارش کودکان، در تشخیص و درمان اختلالات دستگاه گوارش نوزادان و اطفال و نوجوانان تخصص دارد. درمان یبوست کودکان و بی اشتهایی کودکان از جمله مواردی است که باید تحت نظر متخصص گوارش اطفال انجام شود.

 

بیشتر بخوانید: بهترین متخصص کودکان تهران

 

5-فوق تخصص بیماری‌های عفونی کودکان

متخصص عفونی کودکان، بنا به تخصصش اطفال مبتلا به اختلالات مادرزادی سیستم ایمنی یا اکتسابی از جمله بیماری‌های ناشی از ورود باکتری، قارچ، انگل به بدن یا سایر عفونت‌های نادر و پیچیده را ارزیابی و درمان می‌کند. یکی از بیماری‌های عفونی شایعی که این بیماران کوچک به آن مبتلا می‌شوند عفونت گوش است که در حوزه تخصص متخصص عفونی اطفال قرار دارد.

 

6-فوق تخصص اورژانس اطفال

تمرکز فوق تخصص اورژانس اطفال بر مراقبت از کودک با بیماری حاد یا آسیب‌دیده در بخش اورژانس است. یک پزشک متخصص اورژانس کودکان از نوزادان، کودکان و نوجوانانی که به دلیل آسیب‌دیدگی یا بیماری حاد به مراقبت و کمک فوری پزشکی نیاز دارد کمک می کند؛ این صدمات یا بیماری‌ها اغلب می‌توانند جدی و بسیار خطرناک باشند.

پزشکان اورژانس اطفال در بخش‌های اورژانس بیمارستان‌های اطفال، بیمارستان‌های آموزشی، بیمارستان‌های اجتماعی و مراکز مراقبت فوری کودکان فعال هستند.

7-فوق تخصص نوجوانان

نوجوانی یکی از حساس‌ترین دوره‌های زندگی انسان است. در این دوران، نوجوان با تغییرات فیزیکی، هورمونی، رفتاری و شخصیتی زیادی روبرو می شود و گذشتن از این چالش‌ها بدون کمک یک متخصص و بدون حمایت والدین آسان نخواهد بود. متخصص نوجوانان، به مراقبت از نوجوانان در محدوده سنی ۱۱ تا ۲۱ سال می‌پردازد.

 

بیشتر بخوانید: بهترین متخصص اطفال تهران

 

نوجوانان معمولا با فشارهای اجتماعی و تحصیلی زیادی برخورد می کنند و ممکن است با بیماری‌ها، عادات و رفتارهای خطرناک مواجه شوند. متخصص نوجوانان آموزش دیده تا به نوجوانان و جوانان در مورد نیازهای پیچیده مراقبت از سلامت جسمی، رفتاری و عاطفی خود کمک کند.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا