بیماری های رایج

درمان خونریزی دماغ در کودکان

 

لطفا سلب مسئولیت در انتهای این صفحه را بخوانید.

علل بسیاری برای خون دماغ شدن بینی وجود دارند که بیشتر آن‌ها جدی نیستند. شایع‌ترین علل عبارت‌اند از:

 

سردرد و آلرژی

سرماخوردگی و آلرژی باعث تورم و تحریک داخل بینی می‌شود و ممکن است منجر به خونریزی خود به خودی شود.

 

ضربه و آسیب

کودک ممکن است به دلیل دست کردن در بینی، فروکردن چیزی در آن، یا محکم فین کردن دچار خونریزی شود. همچنین ضرب خوردگی بینی باشی ای مانند توپ یا سقوط و ضربه به بینی می‌تواند باعث خونریزی بینی شود.

 

رطوبت پایین یا گازهای تحریک‌کننده

اگر هوای خانه بسیار خشک باشد یا اگر در آب‌وهوای خشک زندگی می‌کنید مخاط بینی کودک شما ممکن است خشک شود و احتمالاً خونریزی می‌کند. اگر کودک اغلب در معرض گازهای سمی قرار دارد ( که خوشبختانه یک اتفاق غیرمعمول است)، ممکن است خونریزی بینی ایجاد شود.

 

مشکلات آناتومیکی

هر ساختار غیرطبیعی در داخل بینی می‌تواند به خون دماغ شدن منجر شود.

 

رشد غیرطبیعی

هرگونه بافت غیرطبیعی که در بینی رشد می‌کند ممکن است باعث خون دماغ شدن شود. اگرچه بیشتر این رشد (معمولاً پولیپ) خوش‌خیم است(سرطانی نیست)، هنوز هم باید به‌سرعت آن را درمان کرد.

 

لخته شدن غیرطبیعی خون

هر چیزی که باعث لخته شدن خون می‌شود ممکن است منجر به خونریزی بینی شود. داروها، حتی داروهای رایج مانند آسپیرین می‌توانند مکانیسم خون‌سازی را به‌قدری تغییر دهند که ایجاد خونریزی کند. بیماری‌های خون مانند هموفیلی هم می‌تواند خونریزی بینی را تحریک کند.

 

بیماری‌های مزمن

هر کودک مبتلابه بیماری طولانی‌مدت یا بیماری که نیاز به اکسیژن اضافی یا سایر داروهایی دارد که می‌تواند باعث خشکی مخاط بینی شود، ممکن است خونریزی بینی داشته باشد.

خونریزی مکرر بینی

بعضی از کودکان خونریزی‌های مکرر بینی را دائماً تجربه می‌کنند. چند مورد خون دماغ شدن در هر سال مشکل بزرگی نیست اما زمانی که خون بینی شدن چند بار در هفته اتفاق می‌افتد این امر برای والدین بیشتر نگران‌کننده است.

خونریزی بینی زمانی اتفاق می‌افتد که بخشی از بینی آسیب‌دیده و عروق خونی پاره شوند. این عروق با کوچک‌ترین تحریک خونریزی می‌کنند. شایع‌ترین محل این عروق بر روی سپتوم بینی، غضروف بینی که آن را به دونیمه تقسیم می‌کند، در داخل بینی است که در آن پوست به پایان می‌رسد.

 

درمان خونریزی دماغ در کودکان

کودک شما ممکن است در طول خونریزی بینی با دیدن و احساس طعم خون بسیار مضطرب و ناراحت شود. سعی کنید به فرزندتان اطمینان دهید و به آن‌ها بگویید که همه‌چیز مرتب است و آن‌ها خوب خواهند شد. آن‌ها ممکن است ترسیده باشند که مشکلی جدی وجود دارد. گریه کردن خون دماغ شدن را بدتر می‌کند، بنابراین مهم است که کودک را آرام کنید.

 

این دستورالعمل‌ها را دنبال کنید:

 

فرزند خود را به صاف در موقعیت راحت بنشانید و کمی به جلو خم‌ک نید.

قسمت پایین و نرم جلوی بینی را با فشار انگشتان به هم به مدت 10 دقیقه نگه‌دارید. اگر فرزند شما به‌قدر کافی بزرگ باشد می‌تواند این کار را خودش انجام دهد.

از یک‌ که یخ یا پارچه مرطوب استفاده کنید و آن را روی پل بینی کودک خود نگه‌دارید.

برای فرزندتان یک یخمک یا نوشیدنی سرد تهیه کنید. این کار آن‌ها را خنک نگه می‌دارد و از احساس طعم خون خلاص می‌شوند.

کودک را تشویق کنید که همه‌ی خون بینی که به دهان می‌رود را تف کند. بلعیدن خون ممکن است باعث استفراغ کودک شما و افزایش فشارخون ریزی شود.

برای بررسی کردن اینکه خونریزی متوقف ‌شده است یا خیر، انگشتان دست خود را دائماً از روی بینی برندارید. خون نیاز به لخته شدن دارد و این کار به زمان نیاز دارد. بهتر است ساعت مچی داشته باشید، بنابراین می‌توانید مطمئن باشید 10 دقیقه سپری‌شده است. سپس بینی را رها کنید و بررسی کنید که خونریزی متوقف‌ شده است یا خیر. اگر خونریزی بینی ادامه دارد روش بالا را برای 10 دقیقه دیگر تکرار کنید.

 

قطره بینی

اگر فرزند شما خونریزی بینی زیادی داشته باشد، از متخصص اطفال درباره استفاده از قطره بینی حاوی آب‌نمک سؤال کنید. انجام این کار به‌خصوص زمانی که شما در آب‌وهوای بسیار خشک زندگی می‌کنید و یا هوا خیلی گرم است، می‌تواند مفید باشد. علاوه بر این‌یک رطوبت دهنده یا بخار ساز به حفظ رطوبت خانه و کاهش خشکی بینی کودک کمک خواهد کرد. همچنین باید از کودک بخواهید که دست در بینی خود نکند.

 

مراقبت در خانه

برای 12 تا 24 ساعت فرزندتان را استراحت دهید (فعالیت‌های آرام مانند نقاشی، خواندن یک کتاب یا تماشای تلویزیون توصیه می‌شود).

حداقل 24 ساعت پس از خونریزی بینی از مصرف نوشیدنی‌ها و غذاهای گرم یا حمام داغ خودداری نکنید.

به فرزند خود بگویید که 24 ساعت بعد از خونریزی دست در بینی‌اش نکند.

اگر کودک شما از یبوست رنج می‌برد، از او بخواهید مایعات زیاد مانند آب یا آب‌لیمو بنوشد و میزان فیبر(مانند نان و غلات و میوه‌های تازه و یا سویا) را در رژیم غذایی خود افزایش دهد و یا از دکتر بخواهید برای تسهیل دفع مدفوع و جلوگیری از ایجاد فشار چاره‌ای بیندیشد.

درمان خون دماغ شدن مکرر

نکته مهم مرطوب کردن بینی است. در اینجا چندراه وجود دارد:

 

گرد نمک سالین: دو یا سه بار در روز این گرد را به سوراخ بینی اسپری کنید.

وازلین: به‌آرامی با نوک انگشت خود دو بار در روز آن را به داخل بینی بمالید.

پماد لانولین: ممکن است حتی بهتر از وازلین عمل کند.

بخار ساز: می‌تواند هوای مرطوب را در اتاق‌خواب حفظ و منبع مرطوب‌تر از حرارت را فراهم کند.

پماد آنتی‌بیوتیک: پماد بدون نسخه را در مناطق قرمز و زرد فقط در داخل بینی دو بار در روز استفاده کنید. این پماد همچنین می‌تواند به کاهش سوزش و عروق خونی موجود در سپتوم بینی کمک کند.

سوزاندن: متخصص می‌تواند عروق خونی را بسوزانند تا خونریزی متوقف شود.

پیشگیری

ازآنجایی‌که اغلب خونریزی بینی‌ها در بچه‌ها ناشی از دست کردن در بینی یا تحریک بینی به دلیل هوای خشک و گرم است، با استفاده از چند راهنمایی ساده می‌توانید بچه‌های خود را خون‌ دماغ شدن محافظت کنید:

 

ناخن‌های کودک خود را کوتاه نگه‌دارید تا از آسیب‌های ناشی از خونریزی بینی جلوگیری شود.

داخل بینی کودک را با سرم (آب‌شور) اسپری بینی یا ژل مرطوب نگه‌دارید و یا پماد آنتی‌بیوتیک را به‌آرامی در اطراف دهانه بینی بمالید.

اگر هوای خانه شما خشک است یک رطوبت ساز (یا بخار ساز) را در اتاق‌خواب‌ها تعبیه کنید. دستگاه را تمیز نگه‌دارید تا از تجمع قارچ جلوگیری شود.

اطمینان حاصل کنید که بچه‌هایتان در حین ورزش یا سایر فعالیت‌هایی که می‌تواند باعث آسیب بینی شود از محافظ‌های ورزشی مناسب استفاده می‌کند.

حتی با وجود احتیاط‌های لازم، بچه‌ها گاهی اوقات دچار خون دماغ شدن می‌شوند. بنابراین اگر فرزند شما خونریزی بینی داشته باشد، سعی کنید هراس نداشته باشید. خونریزیم.معمولاً.بی‌ضرر هست و تقریباً همیشه زودمتوقف می‌شود.

 

 

 

پی نوشت:

این اطلاعات عمومی خلاصه محدودی از اطلاعات تشخیص، درمان و/یا دارو است. این به معنای جامع نیست و باید به عنوان ابزاری برای کمک به کاربر در درک و/یا ارزیابی گزینه های تشخیصی و درمانی بالقوه استفاده شود. این شامل تمام اطلاعات در مورد شرایط، درمان ها، داروها، عوارض جانبی، یا خطراتی که ممکن است برای یک بیمار خاص اعمال شود، نمی شود. آنچه مد نظر و مطلوب است،آن است که توصیه پزشکی یا جایگزینی برای توصیه های پزشکی، تشخیص یا درمان باید بر اساس معاینه پزشک و ارزیابی شرایط خاص و منحصر به فرد بیمار باشد. بیماران باید برای اطلاعات کامل در مورد سلامتی، سؤالات پزشکی و گزینه های درمانی، از جمله خطرات یا مزایای استفاده از داروها، با پزشک صحبت کنند. این اطلاعات هیچ درمان یا دارویی را به عنوان ایمن، موثر یا تایید شده برای درمان یک بیمار خاص تایید نمی کند. اینجانب دکتر مهدی افشاری هرگونه ضمانت یا مسئولیت مربوط به این اطلاعات یا استفاده از آن را از خود سلب می کنم.

دکتر مهدی افشاری متخصص اطفال، کودکان و نوجوانان_ دارای بورد تخصصی

از جمله خدمات پزشکی ارائه شده در مطب  عبارتند از:  معاینات دوره‌ای کودکان، پایش دوره ای رشد فیزیکی و تکامل کودکان، درمان انواع بیماری های عفونی،گوارشی و تنفسی در کودکان و نوجوانان_ مشاوره تغذیه، آموزش و مراقبت های دوره ای نوزادان نارس، پایش و درمان کلیه مشکلات دوره ای نوزادی، ارزیابی دوره‌ای توانایی های ذهنی و جسمی کودکان

خدمات ویژه ارائه شده توسط دکتر مهدی افشاری: انجام ختنه تخصصی در مطب، ویزیت در منزل و  مشاوره آنلاین

آدرس مطب: تهران، مهرآباد جنوبی، دانشگاه هوایی جنوبی، تفرش شرقی، پلاک 193_ واحد همکف

شماره تماس:021-66602506

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × دو =

دکمه بازگشت به بالا