بیماری های رایج

آلرژی های فصلی رایج در کودکان

لطفا سلب مسئولیت در انتهای این صفحه را بخوانید.

 

آلرژی فصلی کودکان معمولا امری جدی و حیاتی نیست اما، می تواند بسیار ناخوشایند باشد. کودک ممکن است علائمی مانند سرفه، عطسه، قرمزی چشم یا آبریزش بینی را تجربه کند. با دانستن علائم، می شود آلرژی را قبل از اینکه آزاردهنده تر شوند درمان کرد.

آلرژی فصلی چیست؟

آلرژی های فصلی واکنش به چیزهایی‌ است که فقط در زمان های خاصی از سال وجود دارند. این مشکلات به عنوان آلرژی به گرده یا تب یونجه نیز شناخته می شوند.
گرده یک ماده پودری است که گیاهان برای تولید مثل آزاد می کنند. هنگامی که فردی به گرده حساسیت داشته باشد ، بدن او به گرده به عنوان یک ماده خارجی واکنش نشان داده و به آن حمله می کند.
آلرژی های فصلی فقط در فصول خاصی روی فرد تاثیر می گذارند. به عنوان مثال:

– گرده درختان : اگر کودک به گرده درختان آلرژی داشته باشد، در بهار علائم آلرژی خواهد داشت.
– گرده چمن : اگر آلرژی به گرده چمن داشته باشند، علائم آنها در تابستان ظاهر می شود.
علف های هرز و کپک : گرده علف های هرز و آلرژی هاگ کپک در پاییز ظاهر می شوند.
برخی افراد به انواع گرده ها حساسیت دارند. اگر کودک به درخت، علف، علف های هرز و کپک آلرژی دارد، آلرژی فصلی ممکن است او را در بیشتر سال آزار دهد.

آلرژی های فصلی رایج در کودکان

آلرژی های فصلی اغلب در افراد خانواده نیز دیده می شود. این بدان معناست که اگر والدین کودک آلرژی فصلی داشته باشند، احتمال ابتلای فرزندانشان نیز به آن بیشتر است.
علاوه بر این، برخی از محرک های آلرژی ممکن است فصلی به نظر برسند اما واقعاً اینطور نیستند. به عنوان مثال، اگر کودک در محیط مدرسه در معرض مواد آلرژی زا مانند گچ یا کپک قرار گیرد، علائم آنها ممکن است فقط در طول سال تحصیلی رخ دهد.

علائم و نشانه های آلرژی فصلی

علائم آلرژی فصلی در کودکان مانند بزرگسالان است. با این حال، بسته به سن کودک، او ممکن است نتواند علائم خود را بگوید. بنابراین، ممکن است کمی کارآگاهی لازم باشد تا مشخص شود آیا علائم کودک ناشی از آلرژی است یا خیر.
علائم آلرژی فصلی عبارتند از:
– عطسه کردن
– گرفتگی بینی
– آبریزش بینی
– خارش بینی
– خارش و آبریزش چشم
– عفونت های مکرر سینوس یا گوش
– مشکلات خواب

علائم گویا در کودکان

اگر کودک، هر یک از موارد زیر را انجام می دهد، ممکن است الرژی داشته باشد:
– مالیدن صورت
– داشتن یک خط قرمز روی بینی
– مشکلات تمرکز در مدرسه یا فعالیت های دیگر
– نفس تنگی
– غذا خوردن با دهان باز چون نمی توانند نفس بکشد.

تشخیص و درمان آلرژی فصلی در کودکان

آلرژی با معاینه فیزیکی، گرفتن سابقه پزشکی، ارزیابی علائم و آزمایش آلرژی تشخیص داده می شود . اگر مشکوک هستید که فرزندتان آلرژی دارد ، متخصص اطفال ممکن است او را برای آزمایش به یک متخصص آلرژی ارجاع دهد.

تشخیص

تشخیص آلرژی نیاز به آزمایشاتی دارد که می تواند وجود آلرژی را تایید کند و مشخص کند که چه ماده حساسیت زایی باعث ایجاد مشکلات در کودک می شود. رایج ترین آزمایش، آزمایش پوست است، اما ممکن است از آزمایش خون نیز استفاده شود.

تست پوستی

مقدار کمی از آلرژن در پوست خراشیده وارد می شود. سپس ناحیه از نظر ایجاد برآمدگی برجسته بررسی می شود. اگر قرمزی و برامدگی ظاهر شود، نشان دهنده آلرژی است. تست‌های پوستی بدون درد هستند و می‌توان آن‌ها را در کودکان بسیار کوچک نیز انجام داد.

آزمایش خون

آزمایش‌های خون نسبت به آزمایش‌های پوستی کمتر قابل اعتماد هستند. آن‌ها آنتی‌بادی‌های IgE را در خون اندازه‌گیری می‌کنند تا مشخص کنند که آیا ممکن است فرد آلرژی داشته باشد یا خیر.

درمان

درمان آلرژی فصلی در کودکان با اجتناب از آلرژن آغاز می شود. با این حال، این می تواند در مورد آلرژی های فصلی چالش برانگیز باشد، زیرا گرده زمانی که بچه ها در بیرون از منزل بازی می کنند آنها را تحت تاثیر قرار می دهد.
مواردی که می تواد به کودک کمک کند :

انجام تست
با انجام تست ها مطمئن شوید که کودکتان به چه چیزهایی الرژی دارد تا از انها اجتناب کنید.

بستن پنجره ها
در طول دوره های اوج گرده، پنجره ها را بسته نگه دارید و به جای آن از هوا کش با فیلتر هوا استفاده کنید.

حمام کردن
از فرزندتان بخواهید در پایان روز دوش بگیرد یا حمام کند تا مواد حساسیت زا از مو و بدن او پاک شود.

در داخل خانه بمانید
در صورت حساسیت به چمن، هنگام چمن زنی کودک خود را در داخل خانه نگه دارید و اگر به کپک حساسیت دارد از بازی در انبوه برگ ها اجتناب کنید . مواظب تعداد گرده ها باشید و در نظر داشته باشید که وقتی تعداد گرده ها زیاد است فرزندتان را داخل خانه نگه دارید .

علاوه بر راهبردهای پیشگیری در خانه، با پزشک کودک در مورد داروها و درمان هایی که ممکن است به علائم کودک کمک کند، صحبت کنید. این موارد عبارتند از :

– آنتی هیستامین ها
– کورتیکواستروئیدهای بینی
– ایمونوتراپی آلرژی (واکسن های آلرژی)

راه های کنترل آلرژی فصلی

آلرژی های فصلی اغلب در دوران کودکی ظاهر می شوند. گاهی اوقات بچه‌ها مدام دچار الرژی می شوند، که می‌تواند یک بیماری مادام العمر باشند، بنابراین یادگیری نحوه کنترل آن مهم است.
متاسفانه هیچ درمانی برای آلرژی وجود ندارد. با این حال، امکان کنترل علائم وجود دارد. مدیریت علائم نه تنها کودک را راحت تر می کند، بلکه ممکن است او را ایمن تر نیز نگه دارد.
این به این دلیل است که کودکان مبتلا به آلرژی در معرض خطر ابتلا به آسم هستند. بنابراین، کنترل علائم آلرژی ممکن است به جلوگیری از حملات آسم کمک کند.

با انجام دادن دستورالعمل های زیر می توان به کنترل الرژی کودک کمک کرد:
– محدود کردن قرار گرفتن در معرض گرده ها و کپک ها
– استفاده از دارو و سایر روش های درمانی برای درمان علائم

 

پی نوشت:

این اطلاعات عمومی خلاصه محدودی از اطلاعات تشخیص، درمان و/یا دارو است. این به معنای جامع نیست و باید به عنوان ابزاری برای کمک به کاربر در درک و/یا ارزیابی گزینه های تشخیصی و درمانی بالقوه استفاده شود. این شامل تمام اطلاعات در مورد شرایط، درمان ها، داروها، عوارض جانبی، یا خطراتی که ممکن است برای یک بیمار خاص اعمال شود، نمی شود. آنچه مد نظر و مطلوب است،آن است که توصیه پزشکی یا جایگزینی برای توصیه های پزشکی، تشخیص یا درمان باید بر اساس معاینه پزشک و ارزیابی شرایط خاص و منحصر به فرد بیمار باشد. بیماران باید برای اطلاعات کامل در مورد سلامتی، سؤالات پزشکی و گزینه های درمانی، از جمله خطرات یا مزایای استفاده از داروها، با پزشک صحبت کنند. این اطلاعات هیچ درمان یا دارویی را به عنوان ایمن، موثر یا تایید شده برای درمان یک بیمار خاص تایید نمی کند. اینجانب دکتر مهدی افشاری هرگونه ضمانت یا مسئولیت مربوط به این اطلاعات یا استفاده از آن را از خود سلب می کنم.

 

دکتر مهدی افشاریمتخصص اطفال، کودکان و نوجوانان_ دارای بورد تخصصی

از جمله خدمات پزشکی ارائه شده در مطب  عبارتند از:  معاینات دوره‌ای کودکان، پایش دوره ای رشد فیزیکی و تکامل کودکان، درمان انواع بیماری های عفونی،گوارشی و تنفسی در کودکان و نوجوانان_ مشاوره تغذیه، آموزش و مراقبت های دوره ای نوزادان نارس، پایش و درمان کلیه مشکلات دوره ای نوزادی، ارزیابی دوره‌ای توانایی های ذهنی و جسمی کودکان

خدمات ویژه ارائه شده توسط دکتر مهدی افشاری: انجامختنه تخصصیدر مطب، ویزیت در منزل و مشاوره آنلاین

آدرس مطب: تهران، مهرآباد جنوبی، دانشگاه هوایی جنوبی، تفرش شرقی، پلاک 193_ واحد همکف

شماره تماس:021-66602506

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × سه =

دکمه بازگشت به بالا