گوارش

رابطه رنگ مدفوع با سلامتی نوزاد

لطفا سلب مسئولیت در انتهای این صفحه را بخوانید.

رنگ مدفوع نوزاد

رنگ مدفوع نوزاد می تواند یکی از شاخص های سلامت نوزاد باشد. مدفوع نوزاد به ویژه در سالهای اول زندگی با تغییر رژیم غذایی به انواع رنگ های مختلف تغییر می کند. توجه داشته باشید که اگر رنگ و بافت مدفوع در افراد بزرگسال نشانه بیماری است لزوما برای نوزادان نشانه بیماری محسوب نمی شود. به این معنی که معیار های تشخیص طبیعی بودن رنگ مدفوع در نوزادان با افراد بزرگسال متفاوت اند. در این مقاله به مدفوع سیاه نوزاد ، سبز شدن مدفوع نوزاد و تغییر قوام مدفوع نوزاد و ارتباط آن با سلامتی نوزاد پرداخته شده است.

 

جدول راهنمای رنگ مدفوع نوزاد

رنگ مدفوع  رژیم غذایی آیا طبیعی و نرمال است؟
مدفوع سیاه نوزاد شیر مادر یا شیر خشک مدفوع سیاه نوزاد در چند روز اول تولد طبیعی است اما اگر طولانی شد غیر طبیعی است
زرد خردلی شیر مادر طبیعی است
زرد روشن شیر مادر اگر مدفوع  بیش از حد روان باشد نشانه اسهال است
نارنجی شیر مادر یا شیر خشک طبیعی است
قرمز هر نوع رژیم غذایی جامد به خصوص غذاهای به رنگ قرمز اگر آخرین وعده غذایی که به کودک داده اید به رنگ قرمز نبوده مانند عصاره چغندر و .. با متخصص اطفال تماس بگیرید
برنزه مایل به سبز شیر خشک طبیعی است
سبز تیره غذاهای به رنگ سبز تیر و یا مکمل های آهن طبیعی است
سفید رژیم غذایی جامد و نشان دهنده مشکلات کبد با متخصص اطفال تماس بگیرید
خاکستری رژیم غذایی جامد و نشان دهنده مشکلا گوارشی با متخصص اطفال تماس بگیرید

 

مدفوع سیاه نوزاد

اولین مدفوع نوزاد به رنگ سیاه و سفید با قوام قیر مانند می باشد. این مدفوع مکونیوم نام دارد و حاوی مخاط، سلولهای پوستی و مایع آمنیوتیک است. مدفوع سیاه نوزاد نباید بیش از دو روز ادامه یابد.

 اگر رنگ مدفوع نوزاد زرد خردلی  باشد

پس از اینکه مکونیوم به طور کامل دفع شد در مرحله بعدی، رنگ مدفوع نوزاد ممکن است زرد خردلی باشد. این رنگ مدفوع نیز در نوزادان شیرخوار بیشتر دیده می شود.

 

اگر رنگ مدفوع نوزاد زرد روشن باشد

در نوزادانی که با شیر مادر یا گاهی اوقات با شیر خشک تغذیه می شوند طبیعی است که رنگ مدفوع نوزاد به صورت زرد روشن دیده شود. اما اگرتعداد دفعات مدفوع زرد روشن بیش از حد معمول و بسیار آبکی و رقیق است  ممکن است نشانه ای از اسهال باشد که می تواند خطر کمبود آب بدن را نیز افزایش دهد.

اگر رنگ مدفوع نوزاد نارنجی باشد

رنگ نارنجی مدفوع به دلیل رنگدانه های طبیعی است که از دستگاه گوارش نوزاد جمع شده است. این حالت در نوزادانی که هم با شیر مادر و هم با شیر خشک تغذیه می شوند بروز می کند و طبیعی است.

اگر رنگ مدفوع نوزاد قرمز باشد

در برخی از موارد این احتمال وجود دارد که رنگ مدفوع نوزاد به دلیل مصرف غذاها و یا نوشیدنی هایی که به رنگ قرمز تیره هستند مانند عصاره گوجه و یا چغندر به رنگ قرمز تغییر کند. رنگ قرمز همچنین می تواند به معنای وجود خون در روده نوزاد و ناشی از عفونت روده باشد که باید توسط پزشک متخصص اطفال به آن رسیدگی شود.

خون قرمز در مدفوع نوزاد همچنین می تواند به دلیل حساسیت به شیر یا فیشر و زخم مقعد باشد. اگر رنگ مدفوع نوزاد شما قرمز است، بهتر است با پزشک متخصص اطفال تماس بگیرید. اگر نوزاد به تازگی غذای قرمز رنگ خورده باشد، باید قبل از اینکه با پزشک متخصص اطفال تماس بگیرید  دقت کنید که آیا مدفوع بعدی نوزاد به رنگ طبیعی خود باز می گردد یا خیر.

اگر رنگ مدفوع نوزاد برنزه متمایل به سبز باشد

نوزادان تغذیه شده با شیر خشک ممکن است دارای رنگ مدفوع ترکیبی از مایل به سبز و زرد باشند. همچنین مدفوع آنها نیز نسبت به کودک شیرخوار سفت تر است.

سبز شدن مدفوع نوزاد

سبز شدن مدفوع نوزاد بیشتر در کودکانی که شروع به خوردن غذاهای جامد به رنگ سبز می کنند مانند اسفناج و نخود فرنگی شایع است. همچنین مصرف مکمل های آهن نیز می توانند باعث سبز رنگ شدن مدفوع نوزاد شود.

 

اگر رنگ مدفوع نوزاد سفید باشد

اگر رنگ مدفوع نوزادان سفید باشد نشان دهنده این است که کودک شما نمی تواند به اندازه کافی صفرا در کبد خود تولید کند تا به او در هضم درست غذا کمک کند. این یک مشکل جدی است که در هر مرحله ای که باشد باید توسط متخصص اطفال معالجه شود.

 اگر رنگ مدفوع نوزاد خاکستری باشد

رنگ مدفوع نوزادان اگر خاکستری است هم مانند مدفوع سفید رنگ می تواند به معنای آن باشد که کودک غذا را آنطور که باید هضم نمی کند. اگر رنگ مدفوع نوزاد به رنگ خاکستری و با قوام گچ مانند بود حتما با متخصص اطفال تماس بگیرید.

 

منظور از بافت مدفوع چیست؟

رنگ مدفوع نوزاد می تواند تا حدی وضعیت سلامت کودک را نشان دهد، اما در نظر گرفتن بافت مدفوع نیز مهم است.  ترکیب و قوام مدفوع می تواند گویای موارد بسیاری در مورد سلامتی کودک باشد که رنگ مدفوع نوزاد نمی تواند به تنهایی انجام دهد.

قوام مدفوع

مدفوع نوزاد تازه متولد شده دارای قوام غلیظ و قیر مانند است که طبیعی است. رنگ و نوع بافت مدفوع چند روز بعد از تولد تغییر خواهد کرد. اگر این وضعیت در کودک شما در طی چند روز بعد از تولد تغییر نکرد و مدفوع شل و زرد رنگ نشد با پزشک متخصص اطفال مشورت کنید زیرامی تواند نشانه ای از عدم دریافت شیر کافی توسط نوزاد باشد.

قوام مدفوع نوزادانی که با شیر مادر تغذیه می شوند

نوزادانی که از شیر مادر تغذیه می شوند دارای مدفوع شل تری هستند که ممکن است حاوی موادی دانه مانند باشد و لزوماً به این معنی نیست که کودک شما اسهال دارد.

قوام مدفوع نوزادانی که با شیرخشک تغذیه می شوند

مدفوع نوزادانی که با شیرخشک تغذیه می شوند معمولا سفت تر است و به رنگ قهوه ای برنزه با رگه هایی از رنگ سبز یا زرد است. کودک ممکن است در حین دفع مدفوع دچار یبوست شود و مدفوع سخت داشته باشد.

قوام مدفوع نوزاد بعد از شروع غذاهای جامد

زمانی که شروع به اضافه کردن غذاهای جامد به رژیم غذایی کودک خود کردید، حجم و قوام مدفوع نوزاد به شکل مدفوع نرمال بزرگسالان تغییر خواهد کرد.

  یبوست در نوزادان

مدفوعی که به سختی از مجرای مقعد عبور می کند می تواند نشانه بیماری یبوست باشد. قطره های کوچک و سنگریزه مانند به رنگ قهوه ای تیره نیز نشانه ای از یبوست است. اگر کودک شما دچار یبوست شده باشد درمان آن باید سریعا انجام شود.

 اسهال در نوزادان

مدفوع شل و آبکی در کودک شیرخوار که بیش از یک بار در هر تغذیه رخ دهد می تواند نشانه اسهال باشد با این حال تشخیص اسهال در نوزادان بسیار دشوار است زیرا حرکات روده آنها به طور طبیعی شل تر و سریعتر از کودکانی است که از غذاهای جامد استفاده می کنند.

  مدفوع مخاطی و کف دار

بعضی وقتها که کودک شروع به ترشح بزاق می کند و بزاق خود را ناآگاهانه می بلعد باعث مخاطی شدن مدفوع در آنها می شود. اگر این نوع بافت مدفوع را در کودک خود دیدید و دلیل آن بزاق و آب دهان نبود ممکن است به دلیل عفونت باشد و نیاز به مراجعه به متخصص اطفال خواهد داشت.

وجود مخاط در مدفوع نشانه چیست؟

بعد از خروج مكونيوم، وجود مخاط در مدفوع نوزادان طبیعی است. همچنین مدفوع مخاطی در نوزادانی دیده می شود که بزاق و آب دهان خود را می بلعند. اما مدفوع مخاطی می تواند در اثر وجود عفونت باکتریایی در روده کودک هم ایجاد شود. به عنوان یک قاعده کلی، اگر کودک شما از چند روز بزرگتر است و آب دهان خود را نمی بلعد و مدفوع مخاطی او به طور مستمر ادامه دارد باید با پزشک متخصص کودک خود تماس بگیرید.

خون در مدفوع نوزاد

اگر در مدفوع کودک خون وجود داشته باشد ممکن است به دلیل فشار به دیواره روده ها در حین دفع مدفوع باشد و یا اینکه نشانه ای از عفونت باشد که نیاز فوری به تماس با پزشک متخصص اطفال دارد.

تکه های غذا در مدفوع نوزاد

وقتی تغذیه نوزاد را با غذاهای جامد شروع کردید ممکن است متوجه تکه های مواد غذایی در مدفوع نوزاد  شوید. این وضعیت به این دلیل است که بعضی از غذاها برای او قابل هضم نیستند و به سرعت از دستگاه گوارش نوزاد عبور می کنند.

 

پی نوشت:

این اطلاعات عمومی خلاصه محدودی از اطلاعات تشخیص، درمان و/یا دارو است. این به معنای جامع نیست و باید به عنوان ابزاری برای کمک به کاربر در درک و/یا ارزیابی گزینه های تشخیصی و درمانی بالقوه استفاده شود. این شامل تمام اطلاعات در مورد شرایط، درمان ها، داروها، عوارض جانبی، یا خطراتی که ممکن است برای یک بیمار خاص اعمال شود، نمی شود. آنچه مد نظر و مطلوب است،آن است که توصیه پزشکی یا جایگزینی برای توصیه های پزشکی، تشخیص یا درمان باید بر اساس معاینه پزشک و ارزیابی شرایط خاص و منحصر به فرد بیمار باشد. بیماران باید برای اطلاعات کامل در مورد سلامتی، سؤالات پزشکی و گزینه های درمانی، از جمله خطرات یا مزایای استفاده از داروها، با پزشک صحبت کنند. این اطلاعات هیچ درمان یا دارویی را به عنوان ایمن، موثر یا تایید شده برای درمان یک بیمار خاص تایید نمی کند. اینجانب دکتر مهدی افشاری هرگونه ضمانت یا مسئولیت مربوط به این اطلاعات یا استفاده از آن را از خود سلب می کنم.

دکتر مهدی افشاری متخصص اطفال، کودکان و نوجوانان_ دارای بورد تخصصی

از جمله خدمات پزشکی ارائه شده در مطب  عبارتند از:  معاینات دوره‌ای کودکان، پایش دوره ای رشد فیزیکی و تکامل کودکان، درمان انواع بیماری های عفونی،گوارشی و تنفسی در کودکان و نوجوانان_ مشاوره تغذیه، آموزش و مراقبت های دوره ای نوزادان نارس، پایش و درمان کلیه مشکلات دوره ای نوزادی، ارزیابی دوره‌ای توانایی های ذهنی و جسمی کودکان

خدمات ویژه ارائه شده توسط دکتر مهدی افشاری: انجام ختنه تخصصی در مطب، ویزیت در منزل و  مشاوره آنلاین

آدرس مطب: تهران، مهرآباد جنوبی، دانشگاه هوایی جنوبی، تفرش شرقی، پلاک 193_ واحد همکف

شماره تماس:021-66602506

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × 1 =

دکمه بازگشت به بالا