اطلاعات عمومی

علائم ادرار سوختگی در نوزادان

 

لطفا سلب مسئولیت در انتهای این صفحه را بخوانید.

ادرار سوختگی نوزاد عبارت است از جوش های بسیار ریز و قرمزی که در اطراف و بخش زیرین ناحیه تناسلی نوزاد به وجود می آید. این نوع از حساسیت پوستی در میان نوزادان بسیار رایج است و بسیاری اغلب به آن دچار می شوند. به طور معمول، سوختگی پای نوزاد را می توان به راحتی در خانه درمان کرد.

علائم ادرار سوختگی در نوزادان

قرمزی و حساس شدن پوست در بخش باسن، ران ها و ناحیه تناسلی، یکی از رایج ترین علائم ادرار سوختگی نوزاد است. این عارضه ممکن است به صورت چند جوش کوچک و پراکنده و یا حساسیت پوستی که بخش بزرگی از ناحیه پوشک را پوشش می دهد، ظاهر شود. کودکانی که دچار این عارضه می شوند معمولا به هنگام تعویض پوشک، بغل کردن و یا تمیز شدن، احساس ناراحتی می کنند و این موضع را با گریه و سر و صدا نشان می دهند.

در موارد شدید، ممکن است سوختگی پای نوزاد به جوش های بزرگ، تاول ها و یا زخم ها تبدیل شوند. در صورت عفونی شدن جوش ها، ممکن است رنگ آنها به قرمز روشن تغییر کند و یا پوست متورم شود. در صورتی که این لکه ها و جوش ها عفونی شوند، ممکن است حتی ناراحتی پوستی به سایر بخش های بدن کودک و خارج از ناحیه پوشک نیز گسترش پیدا کنند.

 

درجات مختلف ادرار سوختگی در نوزادان

در صورت مشاهده موارد زیر بهتر است با پزشک متخصص اطفال تماس بگیرید:

●  ایجاد جوش ها و زخم های کوچک

●  خونریزی یا ترشح مایع عفونی از جوش ها

●  نوزاد شما تب کند.

●  سرایت جوش ها  به نواحی دیگر مانند بازوها، صورت یا حتی پوست سر

●  بدتر شدن شرایط جوش ها علیرغم درمان خانگی

● بروز ادرار سوختگی در شش ماهه اول زندگی نوزاد

علت ادرار سوختگی نوزاد چیست؟

سوختگی ناحیه تناسلی نوزاد ممکن است توسط عوامل مختلفی ایجاد شود، از جمله :

 • تحریک به خاطر ادرار یا مدفوع : اگر پوشک نوزاد شما برای مدت زمان طولانی خیس باقی بماند، احتمال بروز ادرار سوختگی نیز بالا خواهد رفت. همچنین اسهال یا مدفوع مکرر نیز می تواند سبب تحریک پوست نوزاد شود.
 • اصطکاک :  پوشک هایی که بر روی پوست نوزاد لیز می خورند و یا خیلی تنگ هستند، می توانند اصطکاک با پوست ایجاد کنند و سبب به وجود آمدن ادرار سوختگی شوند.
 • عفونت Candida : این عفونت در اثر رشد نوعی قارچ در بخش های گرم و مرطوب به وجود می آید. حساسیتی که این قارچ ایجاد می کند (تحت عنوان عفونت قارچی شناخته می شود) به صورت نواحی قرمز روشن با لکه های کوچک تر قرمز در مرز ناحیه عفونی، بروز می کند.
 • حساسیت : صابون، شوینده های لباس، نرم کننده های لباس، پوشک های یکبار مصرف، دستمال های بچه یا لوسیون ها می توانند پوست کودک را تحریک کنند. بنابراین، بهتر است نوزاد خود را برای بررسی بروز حساسیت های پوستی به هرکدام از این موارد به دقت زیر نظر داشته باشید. از محصولاتی که به نظر برای نوزاد حساسیت زا هستند، استفاده نکنید.
 • مواد غذایی : تغییر در رژیم غذایی می تواند سبب تغییر در مواد تشکیل دهنده مدفوع کودک شود و در نتیجه احتمال ادرار سوختگی نوزاد را افزایش دهد. کودکان شیرخوار نیز ممکن است در پاسخ به تغییر رژیم غذایی مادر، به ادرار سوختگی دچار شوند.
 • آنتی بیوتیک ها : عفونت های قارچی پس از مصرف آنتی بیوتیک ها در نوزادان رایج است. همچنین در صورت مصرف آنتی بیوتیک توسط مادر، نوزاد شیرخوار در معرض خطر ابتلا به ادرار سوختگی قرار می گیرد.

سوختگی پای نوزاد چگونه تشخیص داده می شود؟

پزشک شما معمولا جوش ها و ناحیه تحت تاثیر را به صورت فیزیکی معاینه می کند تا دلیل را تشخیص دهد. معمولا برای تشخیص این بیماری انجام آزمایش های بیشتر نیاز نخواهد بود. در بسیاری از مواقع، شما می توانید سوختگی پای نوزاد را با درمان های خانگی را بدون نیاز به مشورت با پزشک انجام دهید.

آیا می توان از بروز ادرار سوختگی نوزاد پیشگیری کرد؟

در بسیاری از موارد، سوختگی ناحیه تناسلی نوزاد قابل پیشگیری است. برای این منظور، شما می توانید مراحل زیر را به صورت یک روتین روزانه در نظر بگیرید:

 • پوشک نوزاد خود را در فاصله های زمانی کوتاه مدت بررسی کنید و به محض خیس شدن یا کثیف شدن، آن را عوض کنید.
 • پس از شستشو اجازه دهید پوست کودک شما به صورت کامل خشک شود و سپس او را پوشک کنید.
 • پوشک ها را  خیلی محکم نبندید تا هوا داخل پوشک جریان داشته باشد.
 • هرگز اجازه ندهید مدفوع به پوست نوزاد چسبیده باقی بماند.
 • دستهای خود را قبل و بعد از تعویض پوشک بشویید تا از انتشار میکروبهایی که باعث عفونت می شوند، جلوگیری کنید.
 • برخی از نوزادان اغلب دچار حساسیت می شوند. برای جلوگیری از سوزش و بروز حساسیت، می توانید در هر تعویض پوشک از پماد سدیم استفاده کنید. محصولاتی که حاوی اکسید روی (مانند دیزیتین) یا پترولیوم (مانند وازلین) هستند، گزینه های خوبی برای این کار می باشند.
 • هیچ گاه از پودر، مانند پودر نشاسته یا پودر بچه، استفاده نکنید. ممکن است قطعات ریز پودر وارد ریه های کودک شده و سبب تحریک ریه های او شوند.

درمان ادرار سوختگی نوزاد

کلید اصلی درمان سوختگی پای نوزاد این است که ناحیه پوشک نوزاد را تا جای ممکن خشک، تمیز و خنک نگه دارید. پوشک کودک خود را به طور مرتب عوض کنید. از دستمال های مرطوب کودکان، که اغلب حاوی الکل یا عطر هستند، استفاده  نکنید چرا که این محصولات می توانند حساسیت های پوستی را افزایش دهند. پوست کودک را با آب ولرم (نه داغ) و صابون بسیار ملایم، تمیز کنید.

در صورت امکان، اجازه دهید در طول روز، کودک شما چند ساعتی را بدون پوشک باشد تا هوا پوست ناحیه پوشک را خشک کند. در زمان خواب، سعی کنید پوشک کودک خود را کمی آزاد تر ببندید. زمانی که کودک به خواب رفت، پوشک وی را چک کنید. در صورت خیس بودن، آن را عوض کنید. نوزادان معمولا بلافاصله پس از به خواب رفتن، خود را خیس می کنند.

قبل از بستن پوشک جدید، می توانید از پماد یا کرم ضد حساسیت بر روی ناحیه درگیر با ادرار سوختگی استفاده کنید. از کرم هایی که حاوی اسید بوریک، کافور، فنل، متیل سالیسیلات یا ترکیب تنتور بنزوئین هستند، استفاده نکنید. این مواد شیمیایی می توانند برای کودک شما مضر باشند.

در صورتی که احساس می کنید جوش های بروز کرده در اثر عفونت کاندیدا به وجود آمده اند، با پزشک خود تماس بگیرید. ممکن است برای درمان، به کرم یا داروهای ضد قارچ احتیاج داشته باشید.

 

پی نوشت:

این اطلاعات عمومی خلاصه محدودی از اطلاعات تشخیص، درمان و/یا دارو است. این به معنای جامع نیست و باید به عنوان ابزاری برای کمک به کاربر در درک و/یا ارزیابی گزینه های تشخیصی و درمانی بالقوه استفاده شود. این شامل تمام اطلاعات در مورد شرایط، درمان ها، داروها، عوارض جانبی، یا خطراتی که ممکن است برای یک بیمار خاص اعمال شود، نمی شود. آنچه مد نظر و مطلوب است،آن است که توصیه پزشکی یا جایگزینی برای توصیه های پزشکی، تشخیص یا درمان باید بر اساس معاینه پزشک و ارزیابی شرایط خاص و منحصر به فرد بیمار باشد. بیماران باید برای اطلاعات کامل در مورد سلامتی، سؤالات پزشکی و گزینه های درمانی، از جمله خطرات یا مزایای استفاده از داروها، با پزشک صحبت کنند. این اطلاعات هیچ درمان یا دارویی را به عنوان ایمن، موثر یا تایید شده برای درمان یک بیمار خاص تایید نمی کند. اینجانب دکتر مهدی افشاری هرگونه ضمانت یا مسئولیت مربوط به این اطلاعات یا استفاده از آن را از خود سلب می کنم.

دکتر مهدی افشاریمتخصص اطفال، کودکان و نوجوانان_ دارای بورد تخصصی

از جمله خدمات پزشکی ارائه شده در مطب  عبارتند از:  معاینات دوره‌ای کودکان، پایش دوره ای رشد فیزیکی و تکامل کودکان، درمان انواع بیماری های عفونی،گوارشی و تنفسی در کودکان و نوجوانان_ مشاوره تغذیه، آموزش و مراقبت های دوره ای نوزادان نارس، پایش و درمان کلیه مشکلات دوره ای نوزادی، ارزیابی دوره‌ای توانایی های ذهنی و جسمی کودکان

خدمات ویژه ارائه شده توسط دکتر مهدی افشاری: انجامختنه تخصصیدر مطب، ویزیت در منزل و مشاوره آنلاین

آدرس مطب: تهران، مهرآباد جنوبی، دانشگاه هوایی جنوبی، تفرش شرقی، پلاک 193_ واحد همکف

شماره تماس:021-66602506

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 + 16 =

دکمه بازگشت به بالا