اطلاعات عمومی

آیا آبله میمونی خطرناک است ؟

 

آبله میمون یک عفونت ویروسی مشترک بین انسان و دام است که منجر به راش هایی شبیه آبله می شود. با این حال، از فرد به فرد سرایت می کند و مرگ و میر ناشی از عفونت آبله میمون به طور قابل توجهی کمتر از آبله است.

از نظر بالینی، تشخیص این دو عفونت ویروسی دشوار است و این نگرانی را ایجاد می کند که آبله میمون می تواند برای بیوتروریسم استفاده شود.

آبله میمون، یک ارتوپاکس ویروس، برای اولین بار در اواخر دهه 1950 از کلنی میمون های بیمار جدا شد. این ویروس در همان جنس واریولا ،عامل ایجاد آبله و ویروس واکسینیا ، ویروس مورد استفاده در واکسن آبله است.

● ویروس از طریق تماس با مایعات بدن حیوان آلوده یا از طریق گاز گرفتن به دست می آید. میمون ها و انسان ها میزبان های اتفاقی هستند. مخزن ناشناخته باقی مانده است اما احتمالاً جوندگان است.

● از زمان قطع ایمن سازی آبله، بیشتر موارد در آفریقای مرکزی و غربی رخ داده است. با این حال، موارد پراکنده در مسافران بازگشتی در چندین کشور گزارش شده، و در ایالات متحده، شیوعی به دلیل سگ های دشتی آلوده در معرض حیوانات وارداتی از آفریقا در سال 2003 رخ داد.

دوره نهفتگی از قرار گرفتن در معرض بیماری بالینی کمتر از دو هفته است.

علائم آبله میمون :

علائم غالب آبله میمون شامل :

🔸 تب
🔸 بثورات پوستی
🔸 بزرگی غدد لنفاوی
🔸 دردهای عضلانی
🔸 لرز

اکثر بیماران مبتلا به آبله میمون، بیماری خفیفی دارند. کسانی که تهوع، استفراغ یا اختلال در بلع دارند ممکن است برای جبران از دست دادن آب بدن و دریافت سرم نیاز به بستری شدن در بیمارستان داشته باشند.
اگرچه ویژگی های بالینی در تشخیص کمک کننده است ،تایید آزمایشگاهی ویروس آبله میمون برای افتراق این بیماری از بیماری‌های ناشی از سایر علل بالقوه،ضروری است .

سنجش های تشخیصی :

سنجش های تشخیصی شامل :
○ جداسازی ویروس در کشت سلولی پستانداران ,
○میکروسکوپ الکترونی ,
○واکنش زنجیره ای پلیمراز ( PCR ) ,
○ سنجش ایمنی متصل به آنزیم ( ELISA ) ‌و
○ سنجش آنتی بادی ایمونوفلورسانس می‌باشد .

اگر تشخیص آبله میمون در نظر گرفته شود، باید به مقامات محلی و پیشگیری از بیماری اطلاع داده شود.
واریسلا و آبله باید در تشخیص افتراقی آبله میمون گنجانده شوند.

● اکثر بیماران بیماری خفیفی دارند و بدون مداخله پزشکی بهبود می یابند. برای بیمار شدیداً بیمار، مراقبت های حمایتی تا زمان بهبودی بیمار از عفونت ضروری است. عامل ضد ویروسی تکوویریمات که برای درمان آبله در ایالات متحده تایید شده است، در مدل های حیوانی نیز علیه آبله میمون فعالیت دارد و احتمالاً در برابر این عفونت در انسان نیز موثر است.

● در هر بیمار بستری در بیمارستان با بثورات وزیکولی ژنرالیزه با علت ناشناخته که در آن آبله میمون و آبله در تشخیص افتراقی گنجانده شده اند، هم اقدامات احتیاطی تماسی و هم از طریق هوا باید آغاز شود. مخاطبین نزدیک باید جداسازی و نظارت شوند. واکسیناسیون آبله پس از قرار گرفتن در معرض آبله باید با مشورت مقامات بهداشت عمومی در نظر گرفته شود.

 

دکتر مهدی افشاری متخصص اطفال، کودکان و نوجوانان_ دارای بورد تخصصی

از جمله خدمات پزشکی ارائه شده در مطب  عبارتند از:  معاینات دوره‌ای کودکان، پایش دوره ای رشد فیزیکی و تکامل کودکان، درمان انواع بیماری های عفونی،گوارشی و تنفسی در کودکان و نوجوانان_ مشاوره تغذیه، آموزش و مراقبت های دوره ای نوزادان نارس، پایش و درمان کلیه مشکلات دوره ای نوزادی، ارزیابی دوره‌ای توانایی های ذهنی و جسمی کودکان

خدمات ویژه ارائه شده توسط دکتر مهدی افشاری: انجام ختنه تخصصی در مطب، ویزیت در منزل و  مشاوره آنلاین

آدرس مطب: تهران، مهرآباد جنوبی، دانشگاه هوایی جنوبی، تفرش شرقی، پلاک 193_ واحد همکف

شماره تماس:021-66602506

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سه × 1 =

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا