بیماری های رایج

شایع ترین علت خشکی پوست در کودکان و درمان آن

 

در صورت خشکی پوست در کودکان، آنها ممکن است در طول روز مجبور باشند چندین بار از مرطوب کننده استفاده کنند. خشکی پوست در کودکان در زمستان ها بدتر می شود. اما خشکی پوست در کودکان طبیعی است، مگر اینکه به دلیل یک بیماری زمینه ای ایجاد شده باشد. پوست خشک برجستگی بیشتری در بازو، ناحیه پایین پا و کناره‌های شکم دارد. علائم دیگر این وضعیت براساس شدت خشکی متفاوت است. برخی از علائم آن، عبارتند از:

پوست خشک خفیف

 • قرمزی خفیف و بدون درد
 • ظاهر خشن و پوسته پوسته شدن ملایم

 

پوست نسبتاً خشک

 • خارش و قرمزی خفیف
 •  پوسته پوسته شدن متوسط پوست
 •  شکستگی خفیف و خطوط روی پوست

 

پوست شدیداً خشک

 • خونریزی از ترک های پوست
 • پوسته پوسته شدن شدید و خارش
 •  درد همراه با قرمزی و لکه های خشک پوست

شایع ترین علت خشکی پوست در کودکان

خشکی خفیف تا متوسط ​​پوست در کودکان گاهی اوقات، به دلایلی که جدی نیستند، ایجاد می شود و با استفاده از داروهای خانگی و اقدامات احتیاطی می توان چنین خشکی را کاهش داد.خشکی پوست در کودکان معمولاً به دلیل موارد زیر رخ می دهد:

هوای شدید

به دلیل سرما یا گرمای شدید هوا، ممکن است پوست کودک شما خشک شود و این باعث کاهش سطح رطوبت می شود. از آنجا که بدن کودک آب اضافی خود را از دست می دهد، پوست خشک می شود. این وضعیت ممکن است باعث ایجاد ترک روی پاشنه ها شود و پوست کف پا شروع به خارش کند.

تهویه مطبوع و بخاری

کودکانی که تمایل دارند بیشتر وقت خود را در خانه با تهویه هوا یا بخاری بگذرانند، مستعد خشکی پوست هستند. کولرها و بخاری ها رطوبت هوا را بیرون می کشند و این می تواند دلیلی برای ایجاد خشکی پوست باشد.

لباس تنگ

پوشیدن لباس تنگ همچنین می تواند باعث خشکی پوست در کودکان شود. اصطکاک بین پوست و لباس می تواند خشکی پوست را تشدید کند.

استحمام و شنای مکرر

دوش گرفتن طولانی یا حمام در آب گرم یا شنای طولانی مدت در استخرهای دارای کلر می تواند سد لیپید پوست را تخلیه کرده و آن را خشک و پوسته پوسته کند.

کمبود آب بدن

عدم نوشیدن آب کافی باعث خشکی پوست کودک شما نیز می شود. یکی از علائم برجسته کم آبی لب های خشک و منقبض است.

صابون های خشن

سطح پوست دارای pH طبیعی 4.5 تا 7.5 است و استفاده از صابون های اسیدی یا قلیایی می تواند PH پوست را تغییر داده و باعث خشکی آن شود. همچنین، بسیاری از صابون ها و شوینده ها لیپیدهای طبیعی پوست را از بین می برند، که می تواند منجر به خشکی شود. استفاده از شوینده ها و شامپوهایی که مملو از مواد شیمیایی مصنوعی هستند نیز می توانند پوست کودک شما را خشک کنند.

آفتاب سوختگی

کودکان تمایل به بازی در فضای باز و در معرض آفتاب دارند که این امر همچنین می تواند باعث خشکی پوست شود. قرار گرفتن در معرض اشعه ماورا بنفش خورشید می تواند به لایه های داخلی پوست آسیب برساند و باعث قرمزی، خارش و درد شود.

بیماری هایی که ممکن است باعث خشکی پوست شود، عبارتند از:

کمبود تغذیه ای

معمولاً کمبود ویتامین A باعث خشکی پوست می شود. گزارش یک مورد نشان داد که کمبود سلنیوم همچنین می تواند باعث خشکی پوست شود. علائم دیگر کمبود این ویتامین عبارتند از:

 • شب کوری
 • خونریزی لثه
 • زخم های دهان
 • حساسیت استخوان

اگر خشکی پوست کودک شما به دلیل کمبود تغذیه ای است، ممکن است پزشک به شما توصیه کند غذاهایی مانند تخم مرغ، ماهی، میوه ها و سبزیجات نارنجی و زرد، کلم بروکلی، اسفناج و سایر سبزیجات برگ تیره را که سرشار از ویتامین A هستند، را در رژیم غذایی کودک خود قرار دهید.

Pityriasis alba

این یک بیماری پوستی خوش خیم است که اغلب در کودکان و نوجوانان رخ می دهد و ممکن است باعث پوسته پوسته شدن پوست شود. برجسته ترین علامت لکه های گرد یا بیضی شکل روی پوست کودک است، همراه با پوسته پوسته شدن و خارش خفیف، که بیشتر در گونه ها، بازوها و قسمت بالای تنه دیده می شود. این وصله های دایره ای هنگام قرار گرفتن در معرض آفتاب می توانند دچار تیرگی شوند.

علت خاص این بیماری پوستی هنوز مشخص نیست و به خودی خود برطرف می شود. با این حال، زمان بهبودی ممکن است از چند ماه تا یک سال باشد. پوسته پوسته شدن پوست در زمستان که رطوبت کمتری در هوا وجود دارد، برجسته تر است. هیچ درمان خاصی برای این بیماری پوستی وجود ندارد. با این حال، استروئیدهای موضعی، مانند ۱٪ هیدروکورتیزون، ممکن است در کاهش قرمزی و خارش کمک کنند. همچنین می توانید کرم های حاوی اوره یا اسید لاکتیک را در نظر بگیرید.

اگزما

اگزما به عنوان درماتیت آتوپیک شناخته می شود، یک بیماری خود ایمنی است که معمولاً در دوران نوزادی یا مراحل اولیه کودکی شروع می شود. علائم اگزما شامل پوست بسیار خشک و پوسته پوسته، قرمزی، بثورات و خارش است. برجستگی های چرکی زرد نیز در شرایط شدید روی پوست ایجاد می شود. در کودکان، این بثورات در چین آرنج، دست ها و زانوها ایجاد می شود. پوست ممکن است با خراش و مالش بیش از حد ضخیم شود. طبق انجمن ملی اگزما، ۵۰٪ کودکانی که علائم اگزما را نشان می دهند، واکنش های آلرژیک دیگری مانند سرفه، خس خس سینه، و تنگی نفس، تب یونجه و آسم را نشان می دهند.

از آنجا که این یک بیماری خود ایمنی است، هیچ درمان خاصی برای آن وجود ندارد. با این حال، می توانید با شناسایی آلرژن محرک و دور نگه داشتن کودک از آن، از شعله ور شدن جلوگیری کنید. گزینه های درمانی موجود با هدف کاهش علائم و بهبود هرگونه عفونت ثانویه پوست است.

کراتوز پیلاریس

این یکی دیگر از بیماری های پوستی است که در کودکان خردسال مشاهده می شود و می تواند باعث خشکی و خشکی پوست شود. این وضعیت با برجستگی های مایل به قرمز ریز و بی خطر همراه با لکه های خشک و خشن روی پوست مشخص می شود که به پوست کودک ظاهری شبیه پوست مرغ می دهد. این برجستگی ها عمدتا در قسمت بالای بازوها، ران ها، باسن و طرفین گونه ها رخ می دهد. علت دقیق این امر ناشناخته است، اما برخی مطالعات بیان می کنند که تغییرات هورمونی در دوران بلوغ ممکن است یک دلیل باشد.

اینها به طور معمول بی ضرر هستند، اما اگر کودک شما نسبت به آنها آگاهی دارد، می توانید با متخصص پوست خود تماس بگیرید. آنها ممکن است پاک کننده های بدون صابون، کراتولیتیک ها و استروئیدهای موضعی خفیف را پیشنهاد کنند که ممکن است در کاهش علائم کمک کند.

پسوریازیس

این بیماری خود ایمنی دیگری است که می تواند باعث خشکی شدید و پوسته پوسته شدن پوست شود. مشخص شده است که ژنتیک نقش اصلی را بازی می کند زیرا ۹۰٪ از کودکانی که علائم پسوریازیس را نشان می دهند، سابقه خانوادگی مثبت پسوریازیس دارند. همچنین می تواند به دلیل استرس، عفونت های استرپتوکوکی و ترک داروهای موضعی کورتیکواستروئیدها ایجاد شود.این اختلال پوستی با لکه های بیضی شکل یا گرد روی پوست که خارش دارند، و پوسته های سفید نقره ای مشخص می شود.درمان خاصی برای پسوریازیس وجود ندارد. فقط با کرم های موضعی، نرم کننده ها و کراتولیتیک ها که می توانند به کاهش علائم کمک کنند، می توان آن را مدیریت کرد.

*** برای خشکی پوست کودکان چه موقع به پزشک مراجعه کنیم؟

خشکی پوست در کودکان طبیعی است و با نکات ساده مراقبت از منزل قابل درمان است. با این حال در صورت بروز شرایط زیر، باید کودک خود را نزد پزشک ببرید اگر:

*وقتی ترک ها خونریزی دارند.

* در ترک های پوست چرک و درد وجود دارد.

* متوجه می شوید که خشکی و پوسته پوسته شدن بیشتر شده است.

* این شرایط حتی دو هفته پس از استفاده از نکات مراقبت در منزل بهبود نمی یابد.

 

درمان خانگی برای خشکی پوست در کودکان

اگر کودک شما به دلایل بالا پوستی خفیف تا متوسط ​​خشک دارد، با رعایت برخی راهکار ها و مراقبت در منزل می توان آن را درمان کرد. مطمئن شوید که کودک شما در طول روز به اندازه کافی آب می نوشد تا هیدراته بماند.

*پنج لیوان برای پنج تا هشت سالگی

*هفت لیوان نه تا دوازده ساله

*هشت تا ده لیوان برای ۱۳+ سال

در شرایط شدید آب و هوایی سعی کنید مدت زمان استحمام را به ده دقیقه یا کمتر محدود کنید. از کودک خود بخواهید در آب ولرم استحمام کند و از استفاده از صابون حاوی مواد شیمیایی که باعث خشک شدن پوست می شود خودداری کنید.

*به محض خشک شدن بدن پس از استحمام، کرم مرطوب کننده را روی بدن خود بمالید.

*آنها را تشویق کنید تا در مناطقی که ممکن است در معرض آفتاب قرار گیرند، ضد آفتاب بزنند.

*اگر خارش و پوسته پوسته شدن پوست وجود دارد، می توانید روزانه سه بار لوسیون بدن استفاده کنید.

*اگر کودک شما بیشتر وقت خود را در خانه در کولرهای گازی سپری می کند، پس از استفاده از یک مرطوب کننده رطوبت به طور کامل به او کمک کنید تا بدن خود را مرطوب نگه دارد.

*قبل از استفاده از استخر، مطمئن شوید که آنها کرم مرطوب کننده ضد آب را در سراسر بدن خود استفاده کرده اند.

*اگر ترک های پا آلوده باشد، می توان پماد آنتی بیوتیک را  پس از تأیید پزشک کودک سه بار در روز استفاده کرد.

*در جاهایی مانند شکم، زیر بغل، بندهای زانو و غیره که اصطکاک بیشتری روی پوست از لباس وجود دارد، مرطوب کننده بزنید.

 

هشدار!

*اجازه ندهید فرزندان شما خارش و خشکی پوست را خراش دهند، زیرا این امر منجر به خونریزی و عفونت می شود. به جای کمک کمپرس سرد، به تسکین خارش کمک کنید.

*زمان شنای کودک خود را به ۱۵-۲۰ دقیقه محدود کنید و به او آموزش دهید که پس از شنا درست استحمام کند تا کلر اضافی که می تواند باعث خشکی پوست شود را بشویید.

*ترک های کم عمق و عمیق را می توان با کمک باند مایع پانسمان کرد. این موارد در داروخانه ها بدون نسخه پزشک در دسترس هستند، اما  از پماد و باند مایع با هم استفاده نکنید.

*شما همچنین می توانید از یک نرم کننده لب غیر معطر برای لب های شکاف خورده یا ژله غلیظ نفتی برای پوست استفاده کنید.

*معمولاً خشکی پوست ناشی از برخی از دلایل فوق با این اقدامات احتیاطی و درمانی طی دو هفته فروکش می کند. اگر چنین نباشد، می تواند نشانه ای از یک بیماری زمینه ای باشد.

چند درمان طبیعی وجود دارد که می توانید برای کاهش خشکی پوست در کودکان کمک کنید. در حالی که اثربخشی این داروهای خانگی با تحقیقات علمی تأیید نمی شود، اما شواهد حاکی از آن است که آنها ممکن است بتوانند از خشکی پوست ناشی از شرایط عمومی یا پزشکی تسکین دهند.

روغن های طبیعی

استفاده موضعی روغن های گیاهی ممکن است به عنوان یک مانع محافظ برای پوست عمل کرده و به حفظ رطوبت و کاهش خشکی کمک کند. از این رو، روغن نارگیل، روغن آفتابگردان، روغن هسته انگور، روغن آرگان، روغن لوبیای سویا، روغن بادام زمینی، روغن بادام می توانند به کاهش خشکی پوست کمک کنند. این روغن ها دارای خواص ضد التهابی هستند که ممکن است برای کاهش قرمزی و تسکین درد مفید باشد.

حمام های بلغور جو دوسر

حمام های جو دوسر اثر تسکین دهنده ای بر روی پوست تحریک شده دارند. همچنین بلغور جو دوسر کلوئیدی موجود در آن دارای خاصیت مرطوب کنندگی، پاک کنندگی و ضد التهاب است.براساس یک بررسی، افزودن بلغور جو دوسر به طور مستقیم به آب حمام و اجازه دادن به کودکان برای مدت ۱۵-۲۰ دقیقه در آن خیس بخورد، می تواند از التهاب و خارش ناشی از خشکی پوست راحت شود.خشکی پوست در کودکان ممکن است یک عارضه جدی برای سلامتی محسوب نمی شود. اما اگر شدید باشد، می تواند عوارض و ناراحتی ایجاد کرده و برنامه روزانه کودک را مختل کند. بنابراین، در زمستان ها که ممکن است این وضعیت بدتر شود، بیشتر مراقب باشید.همچنین، اگر کودک شما به برخی از بیماری های خود ایمنی تشخیص داده شده است، پس مطمئن شوید که او در مورد این بیماری به خوبی آموزش دیده است. به آنها بگویید که چه عواملی می تواند باعث تحریک آن شود و برای جلوگیری از آن چه کارهایی را انجام دهد.

 

دکتر مهدی افشاری متخصص اطفال، کودکان و نوجوانان_ دارای بورد تخصصی

از جمله خدمات پزشکی ارائه شده در مطب  عبارتند از:  معاینات دوره‌ای کودکان، پایش دوره ای رشد فیزیکی و تکامل کودکان، درمان انواع بیماری های عفونی،گوارشی و تنفسی در کودکان و نوجوانان_ مشاوره تغذیه، آموزش و مراقبت های دوره ای نوزادان نارس، پایش و درمان کلیه مشکلات دوره ای نوزادی، ارزیابی دوره‌ای توانایی های ذهنی و جسمی کودکان

خدمات ویژه ارائه شده توسط دکتر مهدی افشاری: انجام ختنه تخصصی در مطب، ویزیت در منزل و  مشاوره آنلاین

آدرس مطب: تهران، مهرآباد جنوبی، دانشگاه هوایی جنوبی، تفرش شرقی، پلاک 193_ واحد همکف

شماره تماس:021-66602506

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × 1 =

دکمه بازگشت به بالا