آموزش بیماران

تغذیه کمکی در کودکان

لطفا سلب مسئولیت در انتهای این صفحه را بخوانید.

 

نحوه شروع تغذیه کمکی چندیست که دچار تغییراتی شده است، که البته به ساده تر شدن  روش شروع تغذیه و راحت تر شدن خانواده ها انجام میده است.

در روش جدید ما به شما اصول کلی تغذیه را می گوییم  و شما بر مبنای این اصول می‌توانید تغذیه کودک را شروع کرده و مطابق با سلیقه خود ادامه دهید.

به این منظور باید  ابتدا غذاهایی که در سن زیر یک سال ممنوع هستند بشناسید.

 غذاهای ممنوع در سن زیر یکسال عبارتند از:

  • عسل
  • شیر گاو یا همان شیرهای پاستوریزه موجود در بازار
  • اسفناج

بعضی از مواد غذایی به خاطره شکلشان در سن زیر یک سال ممنوع هستند، از جمله آب میوه به این صورت که آبمیوه گرفته شود و در بطری ریخته شود درسن زیر یک سال ممنوع است ولی استفاده از میوه به صورت پوره، له شده و یا پخته و کمپوت شده در منزل اشکالی ندارد.

چیزهایی که شبیه مایع غلیظ هستند مانند مربا و چیزهایی از این دست که ممکن است در گلوی شیرخوار گیرکرده و  باعث ایجاد مشکلات تنفسی شود. خوراکی هایی که رشته کشیده دارد مثل گوشت، ماکارونی و  چیزهایی از این دست که به صورت کوبیده نشده و لحن نشده به شیرخوار داده می شود.

خوراکی هایی که حالت خمیری پیدا می کنند مثلاً  نان یا بیسکوییت  یا چیزهای دیگر را دست کودک بدهیم و بخواهیم خود او با مکیدن نها را تست کند.

مواد غذایی که شامل دانه های ریز هستند شبیه تخمه، انواع آجیل مگر اینکه به صورت کوبیده و آسیاب شده به کودک داده شود.

چیزهایی که دانه های ریز دارند تا سن 4سالگی در کودک ممنوع می باشد. و بقیه مواد غذایی به شرط آنکه در هنگام تست کردن مشکلی ایجاد نکند می‌تواند جزء رژیم غذایی کودک قرار بگیرند.

 

نحوه تست کردن مواد غذایی

تست کردن مواد غذایی به این صورت است که باید در روز اول به میزان یک قاشق مرباخوری به شیرخوار بدهیم وپس از آن علائم او را چک کنید.

مثلا از نظر پیدا شدن ضایعات پوستی، ایجاد اسهال، شکم درد، تهوع، استفراغ، یبوست و سایر علائم حساسیت در کودک را بررسی کنید و درصورتیکه که مشکلی  نداشت در دو روز بعد دو یا سه قاشق مرباخوری یک یا دوبار در روز و روز بعد سه یا چهار قاشق غذاخوری یک یا دوبار  در روز و در نهایت تا روز سوم تا پنجم .به 10 قاشق مرباخوری در روز برسانید.

درصورتیکه با مصرف 10 قاشق مرباخوری در روز کودک مشکلی نداشته باشد، می توانید این خوراکی را به رژیم غذایی کودک اضافه کنید وبه سراغ تست کردن غذای بعدی بروید.

در این روش تقدم و تاخر مواد غذایی چندان مطرح نیست ولی مثلا بعنوان مثال اگر برای شروع می خواهید از  فرنی استفاده کنید، ابتدا فرنی را بدون استفاده از شیرگاو و با استفاده از آب یا شیرمادر یا شیرخشک درست کنید و با طبق روشی که در بالا ذکر شد از یک قاشق مرباخوری در روز شروع کرده و با افزایش پلکانی آن به ده قاشق مرباخوری در روز پنجم برای کودک تست می کنیم و چنانچه مشکلی نداشت، فرنی هم به رژیم غذایی کودک اضافه می شود و سپس به سراغ تست مواد غذایی دیگر می رویم.

نکته مهم اینکه هنگام شروع هر غذا مراقب مخصوصا علامت یبوست باشید و درصورتیکه شیرخوارتان دچار یبوست می شود، آن ماده غذایی را حذف کنید.

میوه هایی مانند موز یا سیب اگر به صورت پوست کنده به شیرخوار داده شود ممکن باعث یبوست شود. پس هنگام شروع مصرف این دو میوه یبوست شیرخوار را مورد توجه قرا دهید.

پی نوشت:

این اطلاعات عمومی خلاصه محدودی از اطلاعات تشخیص، درمان و/یا دارو است. این به معنای جامع نیست و باید به عنوان ابزاری برای کمک به کاربر در درک و/یا ارزیابی گزینه های تشخیصی و درمانی بالقوه استفاده شود. این شامل تمام اطلاعات در مورد شرایط، درمان ها، داروها، عوارض جانبی، یا خطراتی که ممکن است برای یک بیمار خاص اعمال شود، نمی شود. آنچه مد نظر و مطلوب است،آن است که توصیه پزشکی یا جایگزینی برای توصیه های پزشکی، تشخیص یا درمان باید بر اساس معاینه پزشک و ارزیابی شرایط خاص و منحصر به فرد بیمار باشد. بیماران باید برای اطلاعات کامل در مورد سلامتی، سؤالات پزشکی و گزینه های درمانی، از جمله خطرات یا مزایای استفاده از داروها، با پزشک صحبت کنند. این اطلاعات هیچ درمان یا دارویی را به عنوان ایمن، موثر یا تایید شده برای درمان یک بیمار خاص تایید نمی کند. اینجانب دکتر مهدی افشاری هرگونه ضمانت یا مسئولیت مربوط به این اطلاعات یا استفاده از آن را از خود سلب می کنم.

 

دکتر مهدی افشاری متخصص اطفال، کودکان و نوجوانان_ دارای بورد تخصصی

از جمله خدمات پزشکی ارائه شده در مطب  عبارتند از:  معاینات دوره‌ای کودکان، پایش دوره ای رشد فیزیکی و تکامل کودکان، درمان انواع بیماری های عفونی،گوارشی و تنفسی در کودکان و نوجوانان_ مشاوره تغذیه، آموزش و مراقبت های دوره ای نوزادان نارس، پایش و درمان کلیه مشکلات دوره ای نوزادی، ارزیابی دوره‌ای توانایی های ذهنی و جسمی کودکان

خدمات ویژه ارائه شده توسط دکتر مهدی افشاری: انجام ختنه تخصصی در مطب، ویزیت در منزل و  مشاوره آنلاین

آدرس مطب: تهران، مهرآباد جنوبی، دانشگاه هوایی جنوبی، تفرش شرقی، پلاک 193_ واحد همکف

شماره تماس:021-66602506

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک + ده =

دکمه بازگشت به بالا