آموزش بیماران

زردی نوزادان

اشتباهات خانواده ها هنگام درمان زردی

لطفا سلب مسئولیت در انتهای این صفحه را بخوانید.

خانواده های عزیز دچار بعضی تفکرات غلط حین درمان زردی می شوند که باعث ایجاد اختلال در درمان زردی می شود در این نوشته به برخی از این موارد اشاره می کنیم، پس با ما همراه باشید:

 

1.حالا که نوزاد زیر دستگاه است، بگذارید بیشتر بماند تا زردی اش بیشتر پایین بیاید. بعدا “( با تاخیر) می برند آزمایش می کنند.”

 

این تلقی غلط ناشی از این فکر اشتباه است که خانواده ها فکر می کنند مقدار ثابتی زردی در خون وجود دارد و هرچقدر کودک مدت طولانی تری نور بگیرد، پس زردی اش بیشتر پایین می آید. در حالیکه که واقعیت بدن نوزاد این است که زردی مرتب در بدن در حال تولید از سویی و تخریب و دفع از سویی دیگر است. در نتیجه اگر سیستم ها و علت هایی که تولید زردی می کنند سرعت بیشتری نسبت به سرعت تخریب و دفع کننده زردی داشته باشند، در نتیجه با وجود درمان و دریافت نور هم ممکن است باز زردی بالاتر برود و تنها وسیله مشخص شدن زردی، انجام آزمایش هست.

 

“پس انجام آزمایش به موقع نوزاد را جدی بگیرید”

 

2.دیدیم پس از گرفتن نور پوست بدن نوزادمان دیگر زرد نیست، آزمایش ندادیم. هنگام درمان با دستگاههای زردی(فتوتراپی) ابتدا زردی پوست ازبین می رود و پس از آن زردی خون شروع به کاهش می کند. یعنی در حالیکه ممکن است پوست زردی خاصی نشان ندهد، زردی خون که عامل اصلی ایجاد مشکلات ناشی از زردی است همچنان بالا باشد، پس:

“از قضاوت ظاهری از رنگ پوست نوزاد خود بپرهیزید و مطابق دستور پزشک آزمایش و ادامه درمان را انجام دهید.”

 

3.(می ترسم با خون گیری از فرزندم بعلت آزمایش، فرزندم دچار کم خونی شود.)

حجم کل خون بدن یک نوزاد متوسط با وزن حدود 3کیلوگرم تقریبا 250 سی سی می باشد. درحالیکه هنگام نمونه گیری بعید است بیشتر از 10-5 سی سی کلا خون از نوزاد گرفته شود که مقدار قابل توجهی از خون نوزاد نیست. ضمن اینکه همین مقدار کم هم ظرف مدت حدود 4 ساعت جایگزین می شود.

ایجاد کم خونی در اثر خونگیری معمولا مربوط به نوزادان بدحال بستری در ICU  نوزادان است که در روزهای متوالی حجم قابل توجهی خون از آنها گرفته می شود.

 

4.”نوزادم هنگام انجام آزمایش و خونگیری دردش می گیرد و گریه می کند.”

اولا شما می توانید از اسپری لیدوکائین جهت بی حس کردن محل خونگیری که معمولا جلوی آرنج یا پشت دست است، استفاده کنید. ( به این منظور 1.5-1 ساعت قبل از انجام آزمایش در نواحی فوق الذکر 3-2 نوبت اسپری را هربار 3-2 پاف بزنید) بدین ترتیب میزان درد نوزاد بسیار کاهش می یابد و اگر خودتان هم آرامشتان را حفظ کنید بیقراری او هم (علاوه بر دردش) کاهش می یابد.

ثانیا میزان درد ناشی از خونگیری اصلا قابل مقایسه با عوارض زردی نیست که می تواند باعث ایجاد عقب افتادگی ذهنی نوزاد و حتی تهدید حیات او و… شود.

 

5.زردی اش …(فلان عدد) است، پس مهم نیست.

 

عدد طبیعی و غیرخطرناک زردی برای هر نوزاد تا نوزاد دیگر متفاوت است و ما با در نظر گرفتن فاکتورهای زیادی از جمله حال عمومی، سن حاملگی، سن پس از حاملگی و عوامل خطر و غیره این عدد رامشخص می کنیم و درمورد ادامه و پیگیری و پایان درمان تصمیم گیری می کنیم.

 

6.”به نظر خودمان که به صورت و بدن نوزادمان نگاه می کنیم زردی اش بالا نیست.”

طبق آخرین تحقیقات منتشر شده، تخمین زردی از روی ظاهر خطاهای بسیار زیادی دارد که حتی افراد بسیار با تجربه هم تخمین های بسیار متفاوتی از زردی یک نوزاد مطرح می کنند.

پس:”یگانه مرجع قطعی برای قضاوت درباره میزان زردی نوزاد آزمایش دقیق می باشد.

 

در نهایت متذکر می شویم که :

ما خود را موظف به تصمیم گیری دقیق، درست و علمی درمورد زردی نوزادتان می دانیم و سعی همیشگی ما بر پرهیز از منفعت گرایی شخصی در کلیه امور درمانی بیمارانمان بوده و هست. امیدواریم بتوانیم خدمتی هرچند کوچک به خانواده های عزیز کرده باشیم.

 

پی نوشت:

این اطلاعات عمومی خلاصه محدودی از اطلاعات تشخیص، درمان و/یا دارو است. این به معنای جامع نیست و باید به عنوان ابزاری برای کمک به کاربر در درک و/یا ارزیابی گزینه های تشخیصی و درمانی بالقوه استفاده شود. این شامل تمام اطلاعات در مورد شرایط، درمان ها، داروها، عوارض جانبی، یا خطراتی که ممکن است برای یک بیمار خاص اعمال شود، نمی شود. آنچه مد نظر و مطلوب است،آن است که توصیه پزشکی یا جایگزینی برای توصیه های پزشکی، تشخیص یا درمان باید بر اساس معاینه پزشک و ارزیابی شرایط خاص و منحصر به فرد بیمار باشد. بیماران باید برای اطلاعات کامل در مورد سلامتی، سؤالات پزشکی و گزینه های درمانی، از جمله خطرات یا مزایای استفاده از داروها، با پزشک صحبت کنند. این اطلاعات هیچ درمان یا دارویی را به عنوان ایمن، موثر یا تایید شده برای درمان یک بیمار خاص تایید نمی کند. اینجانب دکتر مهدی افشاری هرگونه ضمانت یا مسئولیت مربوط به این اطلاعات یا استفاده از آن را از خود سلب می کنم.

 

دکتر مهدی افشاری متخصص اطفال، کودکان و نوجوانان_ دارای بورد تخصصی

از جمله خدمات پزشکی ارائه شده در مطب  عبارتند از:  معاینات دوره‌ای کودکان، پایش دوره ای رشد فیزیکی و تکامل کودکان، درمان انواع بیماری های عفونی،گوارشی و تنفسی در کودکان و نوجوانان_ مشاوره تغذیه، آموزش و مراقبت های دوره ای نوزادان نارس، پایش و درمان کلیه مشکلات دوره ای نوزادی، ارزیابی دوره‌ای توانایی های ذهنی و جسمی کودکان

خدمات ویژه ارائه شده توسط دکتر مهدی افشاری: انجام ختنه تخصصی در مطب، ویزیت در منزل و  مشاوره آنلاین

آدرس مطب: تهران، مهرآباد جنوبی، دانشگاه هوایی جنوبی، تفرش شرقی، پلاک 193_ واحد همکف

شماره تماس:021-66602506

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیزده + 18 =

دکمه بازگشت به بالا