دسته‌بندی نشده

بهترین تزریق بوتاکس چانه

بهترین تزریق بوتاکس چانه

 

برخی افراد در هنگام صحبت کردن یا حتی استراحت دچار چروک خوردگی چانه هستند. این حالت اغلب توسط خود شخص مورد توجه قرار نمی گیرد و پزشک این مساله را به وی گوشزد می کند. همچنین چین خوردگی چانه با تعبیه پروتز چانه یا در افراد با چانه کوچک مشاهده می شود.

آتروفی بافت چربی زیر جلدی و درم پوشاننده عضلات نیز ممکن است در ایجاد چانه چین خورده موثر باشد. بدلیل این که فرورفتگی های حاصله در چانه مانند پوست پرتقال است، این حالت را چانه پوست پرتقالی نیز می گویند.

دو عضله جفت منتالیس یا چانه ای از حفره انسیزیور مندیل منشاء گرفته و مستقیما وارد درم پوست چانه می شوند. انقباض عضلات منتالیس سبب بالا  یا جلو رفتن لب تحتانی می شود،حالتی که لب برچیدن گفته می شود. همچنین انقباض این عضله باعث ایجاد چین چانه ای می شود.

 

بیشتر بخوانید: بهترین تزریق بوتاکس پیشانی

 

سم بوتولونیوم نوع A

سم بوتولونیوم نوع A که تقریبا تمامی داروهای تزریقی بوتاکس از آن ساخته شده‌اند؛ نوعی ماده سمی ویژه اعصاب یا نوروتوکسین است که می‌تواند عملکرد اعصاب را به صورت موقت به حداقل برساند و یا متوقف کند. عضلات بدن در صورتی منقبض می‌شوند که پیام انقباض از طرف مغز و از طریق اعصاب حرکتی به آن‌ها برسد و در صورت وجود  سم بوتولونیوم در محل عضله، عملکرد عصب حرکتی مختل شده و عضله موقتا فلج می شود.

 

کاربردهای بوتاکس

بالابردن گوشه‌های لب

درمان چین و چروک‌های گوشه چشم‌ها یا پنجه کلاغی

بالا بردن نوک بینی

رفع خطوط افقی پیشانی

از بین بردن چروک‌های گردن

رفع افتادگی پلک

تعریق بیش از حد یا هیپرهیدروز

درمان میگرن مزمن

اسپاسم یا همان گرفتگی عضلات گردن

محو کردن خط اخم

پریدن پلک

مثانه پرکار یا بیش فعال

برخی اختلالات عصبی

 

نواحی تزریق بوتاکس

تزریق بوتاکس در لب، زیر چشم، خط خنده، ابرو، زیر بغل، گونه، پیشانی، فرورفتگی چانه، خط گردن ، گوشه فک و خط فک قابلیت تزریق دارد.

 

بیشتر بخوانبد: بهترین پزشک ختنه

 

مناطق ممنوعه تزریق بوتاکس

این تصور که بوتاکس در نواحی که چین و چروک وجود دارد انجام می شود اشتباه رایجی است، محلی که عضلات دارای گرفتگی است با نواحی که دارای چین وچروک هستند با هم تفاوت دارند. تزریق باید در عضلاتی که دارای انقباض هستند تزریق شود تا بتواند آن نواحی را فلج کند.

معمولا بوتاکس در نواحی بین ابروها پیشانی و اطراف چشم تزریق می‌شود. در سایر نواحی صورت تزریق بوتاکس تاثیر چندانی ندارد. مناطقی که  از نظر سازمان FDA برای تزریق بوتاکس تایید شده، سه نقطه اطراف هر چشم و پنج نقطه بین ابرو و پنج نقطه در پیشانی هستند.

تزریق بوتاکس در مناطق ممنوعه

در صورت  تزریق بوتاکس در قسمت هایی از صورت بروز مشکلاتی را باعث خواهد شد، مانند خطوط کنار لب و یا گردن است. با این که ممنوعیت قاطعی در رابطه با تزریق در این ناحیه وجود ندارد اما بهتر است که تزریق در این ناحیه انجام نشود. مشورت و مشاوره با پزشکان متخصص در این زمینه می‌تواند به افرادی که قصد انجام دارند کمک کند.

پزشکی که چنین تزریقی را انجام می‌دهد، باید دقت و تجربه زیادی در این خصوص داشته باشد؛ چون کوچکترین خطا و تزریق نامتقارن می‌تواند باعث ایجاد مشکل در تکلم فرد مراجعه کننده شود. بنابراین باید در انتخاب پزشک خود دقت کنید.

 

روش تزریق بوتاکس در چانه

توکسین بوتولینوم در دو یا سه محل به صورت عمقی داخل عضله تزریق می شود و از دوز مجموع 3 تا 10 استفاده می شود.

 

بیشتر بخوانید: ویزیت پزشک متخصص کودکان

 

قبل از شروع تزریق، پزشک چانه فرد را به‌طور کامل استریل می‌کند. بوتاکس یک روش درمانی بدون درد است و معمولا نیازی به استفاده از بی‌حسی نیست؛ اما پزشک بنا بر تشخیص خود برای بعضی افراد از پمادهای بی‌حسی موضعی استفاده می‌کند. پس از آن، محل‌های تزریق از طریق خطوطی بر روی چانه فرد مشخص می‌شوند. پزشک دوز مشخصی از بوتاکس را در سرنگ‌های ظریف می‌ریزد و در نواحی مشخص شده تزریق می‌کند. این فرایند حدود ۱۰ تا ۱۵ دقیقه زمان می برد و پس از آن بیمار می‌تواند به خانه یا محل کار بازگردد و به کارهای روزمره خود بپردازد.

تشخیص نواحی درست تزریق و عمق آن‌ها بسیار اهمیت دارد. چون تزریق بوتاکس به نواحی عمیق چانه ممکن است باعث ایجاد عوارض جدی شود. همچنین برخی افراد ممکن است نسبت به برخی از مواد بوتاکس حساسیت داشته باشند. به همین دلیل اگر قبلا تزریق بوتاکس در چانه را انجام نداده اید یا برند بوتاکس تزریقی متفاوت است، باید حتما تست حساسیت انجام شود.

 

مراقبت های لازم در تزریق بوتاکس در چانه

دکتر پوست در ابتدا با بررسی و مشاهده آناتومی صورت، اقدام به تزریق بوتاکس در قسمت پایین داخلی چانه بین چین و چانه ای و لبه تحتانی استخوان مندیبل انجام می کند. این مرحله درد ندارد و نیاز به مراقبت های خاصی نیز بعد از تزریق نیست، به جز این که تا 24 ساعت از ماساژ دادن قسمت تزریق شده خودداری شود. در صورت ایجاد هر علامت غیر طبیعی فورا به پزشک پوست مراجعه کنید.

 

بیشتر بخوانبد: ویزیت پزشک متخصص اطفال

 

عوارض جانبی تزریق بوتاکس در چانه

این پروسه عوارض جانبی خاصی ندارد و رخداد هر گونه علائم و عوارضی بسیار نادر است.

انجام تزریق در بالای چین چانه ای عضله گرد دهانی (اربیکولاریس اوریس) را تحت تاثیر قرار می دهد و ممکن است منجر به افتادگی لب پایینی یا حتی آب ریزش دهانی شود.

تزریق کمتر از حد امکان دارد باعث انقباض غیر طبیعی عضله شود و برای رفع این اختلال نیاز به تزریق دوز مجدد می باشد.

تزریق بوتاکس باید به شکل قرینه در دو طرف در بطن عضله صورت گیرد.

این تزریق تقریبا بدون درد و کبودی است.

افراد مناسب برای تزریق بوتاکس چانه

بوتاکس فک را می توان برای درمان مشکلات مختلف از جمله فشردن دندانها استفاده کرد. البته بوتاکس چانه برای اهداف زیبایی شناسی نیز مفید است. کسانی که از فرم چانه خود راضی نیستند و یا کسانی که می خواهند به دلیل آسیب دیدگی از بوتاکس استفاده کنند می توانند از این درمان استفاده نمایند.

با این حال، افراد دارای معلولیت در وضعیت سلامت عمومی، زنان باردار و مادران شیرده از این محدوده مستثنی هستند. به جز موارد ذکر شده، این امکان برای همه بزرگسالان با سلامت عمومی امکان پذیر است. تزریق بوتاکس چانه می تواند برای هدف قرار دادن و اصلاح انواع مختلف چین و چروک چانه و همچنین پوست شل در ناحیه چانه و فک استفاده شود.

 

بیشتر بخوانید: ویزیت بهترین متخصص کودکان

 

تزریق بوتاکس چانه برای اصلاح این موارد نیز توصیه می شود:

چانه دوتایی ناشی از شل شدن پوست یا افتادگی عضلات

چینهای عمیق در چانه

فرورفتگی در چانه

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا