بیماری های رایج

سرفه چیست؟

سرفه یک رفلکس مهم است که به پاکسازی راه‌های هوایی بدن (لوله‌های انشعابی که هوا را درون ریه‌ها حمل می‌کنند) کمک می‌کند. سرفه همچنین به افراد کمک می‌کند تا چیزهایی را به مجاری هوایی و ریه‌ها تنفس نکنند که می‌تواند مشکلاتی ایجاد کند.
طبیعی است که کودکان هر چند وقت یکبار سرفه کنند. اما گاهی اوقات، سرفه نشانه یک بیماری یا شرایط دیگر است.
سرفه در صورتی که مخاط ایجاد نکند، «خشک» نامیده می‌شود، و اگر خلط ایجاد کند، «تر» نامیده می‌شود. صدای سرفه کودک بسته به مرطوب یا خشک بودن آن می تواند متفاوت باشد. برخی از سرفه ها خفیف هستند، اما برخی دیگر شدید هستند. سرفه شدید می تواند تنفس را سخت کند.

چه چیزی باعث سرفه می شود؟

 در کودکان، علل احتمالی سرفه عبارتند از:
●عفونت راه‌های هوایی یا ریه‌ها – اغلب، سرفه با سرماخوردگی مرتبط است. سایر عفونت ها، از جمله کروناویروس 2019 (COVID-19) نیز می توانند باعث سرفه شوند.
●گیرکردن جسم در راه هوایی
● آسم – این یک بیماری ریوی است که می تواند تنفس را سخت کند.
●سایر مشکلات ریوی، از جمله شرایطی که برخی از کودکان با آن متولد می شوند
●سرفه از روی عادت – این نوع سرفه معمولا زمانی که کودک خواب است برطرف می شود.

آیا کودک باید به پزشک مراجعه کند؟

 اگر در منطقه‌ای زندگی می‌کنید که افراد مبتلا به کووید-۱۹ هستند، با پزشک تماس بگیرید. آنها از شما سؤالاتی در مورد علائم کودک و اینکه آیا ممکن است در معرض خطر باشند می پرسند. پزشک  همچنین می تواند به شما بگوید که آیا کودک باید آزمایش ویروس را بدهد یا خیر.
همچنین باید فوراً به پزشک مراجعه کنید اگر کودک:
●کوچکتر از 4 ماه باشد
●در تنفس مشکل دارد، تنفس پر سر و صدا دارد یا خیلی سریع نفس می کشد (شکل 2)
●بعد از اینکه غذا یا شی دیگری را خفه کردند، سرفه می‌کنند، حتی اگر روزها یا هفته‌ها پیش آن شی را خفه کرده باشند.
●سرفه خونی یا مخاط زرد یا سبز است
●برای مدت طولانی از نوشیدن چیزی امتناع می کند
● تب دارد و مثل خودشان رفتار نمی کند
●آنقدر سرفه می کنند که استفراغ می کنند
●بیش از 2 هفته سرفه داشته و بهتر نشده است

آیا کودک نیاز به آزمایش دارد؟

شاید. پزشک  سوالاتی در مورد علائم کودک می پرسد و آنها را معاینه می کند. آنها ممکن است بسته به سن کودک و علائم دیگر آزمایشاتی را انجام دهند. آزمایش‌های مختلفی وجود دارد که پزشکان می‌توانند انجام دهند تا ببینند چه چیزی باعث سرفه می‌شود. رایج ترین عبارتند از:
●اشعه ایکس قفسه سینه
●آزمایش هایی برای بررسی عفونت – به عنوان مثال، پزشک می تواند از یک سواب پنبه ای برای نمونه برداری از داخل بینی یا گلوی کودک استفاده کند. سپس آنها آزمایش های آزمایشگاهی را روی نمونه انجام می دهند.
●تست های تنفسی – تست های تنفسی شامل تنفس سخت در لوله می شود. این آزمایشات نشان می دهد که ریه ها چگونه کار می کنند. اکثر کودکان 6 سال به بالا قادر به انجام تست تنفس هستند.
●برونکوسکوپی – این روشی است که در آن پزشک از یک لوله نازک با یک دوربین در انتهای آن (به نام “برونکوسکوپی”) برای بررسی داخل راه های هوایی کودک استفاده می کند. اگر پزشک جسمی را در مجرای تنفسی گیر کرده باشد، می تواند در طول این روش آن را خارج کند.

آیا کاری می توانم برای کمک به سرفه انجام دهم؟

بله. اگر سرفه ناشی از سرماخوردگی، کروپ یا عفونت دیگری باشد، می توانید:
از کودک بخواهید مایعات زیادی بنوشد
●از مرطوب کننده در محل خواب کودک استفاده کنید
اگر سرفه ناشی از سرماخوردگی یا سرفه است، می‌توانید برای ایجاد بخار آب داغ در حمام استفاده کنید. در حالی که کودک در بخار نفس می کشد، در حمام بنشینید.
کارهای خاصی وجود دارد که نباید انجام دهید:
●داروهای بدون نسخه سرفه و سرماخوردگی را به کودکان به خصوص اگر کمتر از 6 سال دارند ندهید. داروهای سرفه و سرماخوردگی به احتمال زیاد کمکی نمی کنند و می توانند مشکلات جدی در کودکان خردسال ایجاد کنند.
●به کودکان کمتر از 18 سال آسپرین ندهید. آسپرین می تواند یک بیماری تهدید کننده زندگی به نام سندرم ری در افراد جوان ایجاد کند.

سرفه چگونه درمان می شود؟

 درمان به علت سرفه کودک بستگی دارد. مثلا:
●برخی عفونت ها با داروهای آنتی بیوتیک درمان می شوند. اگر عفونت ناشی از باکتری باشد، پزشکان می توانند آن را با آنتی بیوتیک درمان کنند. آنتی بیوتیک ها روی عفونت های ناشی از ویروس مانند سرماخوردگی کار نمی کنند.
●آسم با داروهایی درمان می شود که معمولاً کودک در ریه های خود تنفس می کند.
●اگر جسمی در راه هوایی کودک گیر کرده باشد، پزشک می تواند با برونکوسکوپی آن را جستجو کرده و آن را خارج کند.
پزشکان معمولاً به کودکان داروهایی نمی دهند که سرفه را“سرکوب” یا آرام کند. این داروها معمولاً خوب عمل نمی کنند و می توانند عوارض جانبی جدی در کودکان داشته باشند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیزده − 13 =

دکمه بازگشت به بالا