اطلاعات عمومی

نکات مهم درباره استفاده از شیشه شیر

تغذیه با شیشه شیر؛

لطفا سلب مسئولیت در انتهای این صفحه را بخوانید.

بطری شیشه ای یا پلاستیکی؟

خود کودک نشان می دهد که کدام را بیشتر می پسندد. چیزهایی که باید به آن ها توجه کرد: بطری های پلاستیکی سبک تر هستند و نمی شکنند. اما به اندازه بطری های شیشه ای ماندگاری ندارند. در گذشته، والدین از بطری شیشه ای استفاده می کردند زیرا ماده شیمیایی به نام بیسفرنول آ (BFA) در ساخت بعضی بطری های پلاستیکی استفاده می شد. امروزه همه بطری های پلاستیکی در آمریکا فاقد این ماده شیمیایی هستند.

پستانک

بیشتر پستانک ها از سیلیکن یا لاستیک ساخته شده اند و در شکل های مختلف موجود هستند. پستانک ها بر اساس سوراخ سر پستانک میزان جریان مختلفی دارند. شما باید انواع مختلف را امتحان کنید و ببینید کدام را بیشتر دوست دارد و از آن راحت تر شیر می خورد. پستانک ها را بررسی کنید و مطمئن شوید پارگی یا ترک نداشته باشند. پستانک های پاره یا بی رنگ شده را تعویض کنید.

بطری ها و پستانک ها را بشویید

بطری و پستانک را با ماده شوینده و آب داغ با دست یا با ماشین لباس شویی بشویید. ازآنجاییکه مطالعات نشان داده در دمای بالا بعضی مواد شیمیایی از پلاستیک خارج می شوند، بهتر است این بطری ها را با دست بشویید. متخصص های زنان و زایمان بر این باورند که نیازی به قرار دادن بطری ها در آب جوش نیست.

 

فقط از شیر مادر و فرمول های شیر مادر استفاده کنید

نوزاد تازه به دنیا آمده را فقط با شیر مادر یا شیرخشک تغذیه کنید و از دادن آب و آبمیوه به او پرهیز کنید. به همان میزانی که روی برچسب شیرخشک آمده، آن را مخلوط کنید. آب زیاد اضافه کردن به فرمول شیر، آن را رقیق کرده و میزان مواد مغذی در آن کمتر می شود. این کار باعت پایین آمدن سطح نمک و احتمالا تشنج می شود. آب کم نیز برای معده و کلیه نوزاد سنگین است.

چگونه فرمول مناسب را انتخاب کنیم؟

بیشتر والدین از فرمول هایی استفاده می کنند که از شیر گاو درست شده اند. شما می توانید از شیر با منبع گیاهی و شیرخشک های مناسب حساسیت استفاده کنید. حتماً از فرمول های تقویت شده با آهن استفاده کنید. می توانید از فرمول های پودری، غلیظ شده یا آماده استفاده کنید. نوزاد پس از 6 ماه، باید بین 6 تا 8 اونس در هر وعده شیر بخورد.

گرم یا دمای اتاق

استفاده از بطری شیر خنک یا هم دمای اتاق خوب است. اما اگر نوزاد شما فرمول های گرم را دوست دارد، بطری شیر را داخل آب گرم قرار دهید یا به مدت 1 تا 2 دقیقه زیر آب داغ بگیرید. از گرم کننده بطری نیز می توانید استفاده کنید. از مایکروویو استفاده نکنید. این کار باعث ایجاد نقطه های داغی روی بطری می شود که ممکن است دهان نوزاد را بسوزاند. یک قطره از شیر را روی دست خود بچکانید تا از دمای مناسب آن مطمئن شوید.

چطور نوزاد را نگه دارید؟

از پیشبند بچه استفاده کنید و پارچه ای برای پاک کردن شیرهای اطراف دهان نوزاد آماده داشته باشید. نوزاد را درحالیکه سرش کمی بالاتر ازبقیه بدن است نگه دارید. بطری را نگه دارید و مراقب شیر خوردن او باشید. با نگاه کردن متوجه می شود چه زمانی سیر شده است. بعد از مدتی شیر دادن کاری کنید آروغ بزند تا میزان بالا آوردن های شیر کم شود.

 

بطری را محکم بگیرید

وقتی خسته هستید شاید وسوسه شوید بطری شیر را به جایی تکیه دهید و بگذارید خود نوزاد شیر بخورد. اما مزایای زیادی در اینکه خودتان بطری شیر را به دست بگیرید وجود دارد. این کار پیوند عمیقی بین شما ایجاد می کند و ایمن تر است. رهاکردن کودک احتمال خفگی و خرابی دندان و عفونت را بالا می برد. از زمان های شیر دادن خود لذت ببرید!

از کجا بفهمید چه زمانی شیرش را خورده است؟

نوزاد کوچک شما خواهد گفت چه زمانی دیگر نمی خواهد غذا بخورد. او از مکیدن دست می کشد، رویش را به سمت دیگری می چرخاند و اگر به اندازه کافی بزرگ شده باشد با دستش بطری شیر را هل می دهد. به او این فرصت را بدهید که نظرش را عوض کند اما مجبورش نکنید شیر داخل بطری را تا ته بخورد.اگرنوزاد بیشتر اوقات بعد از شیرخوردن بالا می آورد، باید از این به بعد کمتر به او شیر بدهید.

چگونه کاری کنید آروغ بزند؟

اگر نوزاد در حین یا بعد از شیر خوردن احتیاج به آروغ زدن دارد، او را روی زانو نگه دارید یا روی شانه تکیه دهید. به آرامی به پشت او ضربه بزنید. می توانید نوزاد را از طرف شکم روی زانوی خود بخوابانید و به آرامی پشت او ضربه بزنید. پارچه ای در دسترس داشته باشید تا اگر نوزاد شیر بالا آورد از آن استفاده کنید. اگر نوزاد آروغ نزد ولی به نظر راحت و آسوده می رسید نگران نشوید. بعضی از نوزدان بعد از شیر خوردن آروغ نمی زنند.

اری کنید نوزاد کمتر شیر بالا بیاورد

اگر نوزاد شما بیش از حد شیر بالا می آورد، هر از چند گاهی در حین شیر دادن کاری کنید آروغ بزند. تا 45 دقیقه بعد از شیر دادن نوزاد، او را نخوابانید و با او بازی نکنید. بعد از هر وعده او را ایستاده نگه دارید یا روی یک صندلی بنشانید و کاری کنید آروغ بزند. وقتی نوزاد صاف می نشیند کمتر شیر بالا می آورد. اگر نگران زیاد بالا آوردن نوزادتان هستید با متخصص اطفال مشورت کنید.

آیا باید فرمول شیر را تغییر دهید؟

اگر نوزاد شما زیاد شیر بالا می آورد یا بهانه گیر شده، شاید مشکل از فرمول شیر باشد. بعضی اوقات حساسیت موجب اسهال، حالت تهوع یا خشکی و قرمزی پوست می شود. اگر این علامت ها را دیدید با پزشک نوزاد خود صحبت کنید. اگر نیازی به تغییر باشد او به شما خواهد گفت. قبل از صحبت با پزشک تغییری در فرمول شیر نوزاد خود ندهید.

تا چه مدت می توان شیر را نگه داشت؟

باقیمانده شیر داخل بطری را بیرون بریزید. تا 48 ساعت فرصت دارید از بسته های شیری که باز شده اند استفاده کنید. اگر از شیرخشک استفاده کرده اید، می توانید شیر را 24 ساعت در یخچال نگه دارید. اگر شیر به مدت بیشتر از 2 ساعت خارج از یخچال بود آن را بیرون بریزید. به اندازه ای که نیاز دارید شیر درست کنید. از درست کردن شیر به مقدار زیاد پرهیز کنید. در صورتی که شیر مادر در یخچال نگه داری شود تا 7 روز قابل استفاده است. با قرار دادن شیر مادر در دمای خیلی پایین فریزر می توان تا 3 ماه و بیشتر از آن استفاده کرد.

 

پی نوشت:

این اطلاعات عمومی خلاصه محدودی از اطلاعات تشخیص، درمان و/یا دارو است. این به معنای جامع نیست و باید به عنوان ابزاری برای کمک به کاربر در درک و/یا ارزیابی گزینه های تشخیصی و درمانی بالقوه استفاده شود. این شامل تمام اطلاعات در مورد شرایط، درمان ها، داروها، عوارض جانبی، یا خطراتی که ممکن است برای یک بیمار خاص اعمال شود، نمی شود. آنچه مد نظر و مطلوب است،آن است که توصیه پزشکی یا جایگزینی برای توصیه های پزشکی، تشخیص یا درمان باید بر اساس معاینه پزشک و ارزیابی شرایط خاص و منحصر به فرد بیمار باشد. بیماران باید برای اطلاعات کامل در مورد سلامتی، سؤالات پزشکی و گزینه های درمانی، از جمله خطرات یا مزایای استفاده از داروها، با پزشک صحبت کنند. این اطلاعات هیچ درمان یا دارویی را به عنوان ایمن، موثر یا تایید شده برای درمان یک بیمار خاص تایید نمی کند. اینجانب دکتر مهدی افشاری هرگونه ضمانت یا مسئولیت مربوط به این اطلاعات یا استفاده از آن را از خود سلب می کنم.

 

 

دکتر مهدی افشاری متخصص اطفال، کودکان و نوجوانان_ دارای بورد تخصصی

از جمله خدمات پزشکی ارائه شده در مطب  عبارتند از:  معاینات دوره‌ای کودکان، پایش دوره ای رشد فیزیکی و تکامل کودکان، درمان انواع بیماری های عفونی،گوارشی و تنفسی در کودکان و نوجوانان_ مشاوره تغذیه، آموزش و مراقبت های دوره ای نوزادان نارس، پایش و درمان کلیه مشکلات دوره ای نوزادی، ارزیابی دوره‌ای توانایی های ذهنی و جسمی کودکان

خدمات ویژه ارائه شده توسط دکتر مهدی افشاری: انجام ختنه تخصصی در مطب، ویزیت در منزل و  مشاوره آنلاین

آدرس مطب: تهران، مهرآباد جنوبی، دانشگاه هوایی جنوبی، تفرش شرقی، پلاک 193_ واحد همکف

شماره تماس:021-66602506

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفت + 15 =

دکمه بازگشت به بالا