بیماری های رایج

مهمترین علت قطع نشدن تب در کودکان

علت قطع نشدن تب در کودکان ممکن است مسایل مختلفی باشد، اما در تب‌های کم و خفیف دلیلی برای نگرانی وجود ندارد. در اغلب موارد، افزایش دمای بدن پاسخ طبیعی به عفونت‌هایی مانند سرماخوردگی یا آنفولانزا است. اما علت‌‌های دیگر تب طولانی در کودکان را تنها پزشک می‌تواند تشخیص دهد.
برای نوزادان زیر ۳ ماه، اگر دمای بدن اندکی بالاتر از دمای معمولی بود، می‌تواند نشان‌دهنده یک عفونت جدی باشد. اگر نوزاد به طرز غیرعادی بی قرار، ناآرام و ناراحت باشد یا اسهال، سرماخوردگی یا سرفه داشته باشد، بایستی سریعا به پزشک متخصص کودکان مراجعه کنید.
در صورت عدم وجود علائم دیگر، اگر تب بیش از سه روز طول بکشد، بایستی به پزشک مراجعه کنید. در مواردی که کودک با وجود تب کم، مشغول بازی، برقراری تماس چشمی و مصرف مایعات است، تب پایین معمولا خطرناک نیست. اما اگر یک تب پایین بیش از سه روز طول بکشد، بایستی با پزشک مشورت کنید.
اگر کودک هر یک از حالات زیر را نشان داد، به پزشک مراجعه کنید:
 • بی قرار است و به نظر بسیار ناراحت می‌آید
 • تماس چشمی برقرار نمی‌کند
 • استفراغ مکرر دارد
 • اسهال شدید دارد
 • پس از خارج شدن از ماشین در هوای گرم، هنوز بدنش داغ است

۷ علت قطع نشدن تب در کودکان

عفونت‌های ویروسی مانند سرماخوردگی، شایع‌ترین علت تب طولانی در کودکان هستند، اما علل دیگری نیز وجود دارد.
۱. عفونت‌های تنفسی
بدن به طور طبیعی درجه حرارت خود را افزایش می‌دهد تا باکتری‌ها یا ویروس‌هایی که باعث عفونت شده‌اند را از بین ببرد. سرماخوردگی یا آنفولانزا ناشی از ویروس است. سرماخوردگی یکی از انواع عفونت دستگاه تنفسی فوقانی است که موجب قطع نشدن تب در کودکان به مدت چند روز می‌شود.
سایر نشانه‌های سرماخوردگی عبارتند از:
 • گرفتگی بینی یا آبریزش بینی
 • گلو درد
 • عطسه
 • سرفه
 • خستگی
 • بی اشتهایی
پنومونی ویروسی و برونشیت، انواع دیگری از عفونت‌های تنفسی هستند که علت قطع نشدن تب در کودکان می‌شوند. تب، لرز و گلودرد و سرفه در پنومونی و برونشیت برای هفته‌ها ادامه می‌یابند.
درمان عفونت‌های ویروسی شامل استراحت و مصرف مایعات است تا زمانی که بدن عفونت را از بین ببرد. در صورت نیاز، می‌توانید برای کاهش تب استامینوفن مصرف کنید. تب به مبارزه بدن با عفونت کمک می‌کند، بنابراین گاهی اوقات بهتر است در مصرف استامینوفن عجله نکنید. اگر عفونت جدی‌تر باشد، پزشک آنتی بیوتیک، دارو‌های ضد ویروسی یا دارو‌های دیگر برای کمک به درمان عفونت تجویز می‌کند.
۲. عفونت‌های دستگاه ادراری (UTIs)
عفونت مجاری ادراری نیز می‌تواند علت قطع نشدن تب در کودکان باشد. عفونت مجاری ادراری یک عفونت باکتریایی است. نشانه‌های دیگر آن عبارتند از: درد و سوزش در هنگام ادرار، تکرر ادرار، وجود خون در ادرار یا تیره رنگ شدن آن.
پزشک برای تشخیص UTI، درخواست آنالیز نمونه ادرار می‌کند. درمان این بیماری شامل مصرف دوره‌ای از آنتی بیوتیک‌هاست.
۳. مصرف برخی دارو‌ها
پس از شروع مصرف یک داروی جدید، ممکن است تب پایین طولانی در حدود ۷ تا ۱۰ روز رخ دهد. این شرایط تب دارویی نامیده می‌شود.
دارو‌هایی که موجب تب پایین می‌شوند، عبارتند از:
آنتی بیوتیک‌های بتالاکتام مانند سفالوسپورین‌ها و پنی سیلین‌ها
کینیدین
پروکائین آمید
متیل دوپا
فنی توئین
کاربامازپین
اگر تب مربوط به دارو باشد، پزشک ممکن است دوز دارو را تغییر دهد کند یا یک داروی دیگر تجویز کند. هنگامی که مصرف دارو متوقف شود، این تب از بین می‌رود.
۴. دندان درآوردن (نوزادان)
رویش اولین دندان نوزاد معمولا بین ۴ تا ۷ ماهگی رخ می‌دهد. دندان درآوردن ممکن است موجب بی قراری، گریه و تب پایین شود. اگر تب بالاتر از ۳۸.۳ درجه سانتی گراد باشد، احتمالا ناشی از دندان نیست و باید نوزاد را نزد پزشک ببرید.
۵. استرس
تب طولانی ممکن است ناشی از استرس‌های مزمن و عاطفی باشد. این یک تب روانشناختی است و اغلب در زنان جوان و افراد مبتلا به بیماری‌هایی مانند سندرم خستگی مزمن و فیبرومیالژیا رایج است. دارو‌های کاهش دهنده تب، مانند استامینوفن، برای تب‌هایی که ناشی از استرس هستند، موثر نیستند. دارو‌های ضد اضطراب برای درمان تب روانشناختی استفاده می‌شوند.
۶. بیماری سل
(Tuberculosis (TB سل یک بیماری عفونی ناشی از یک باکتری به نام مایکوباکتریوم توبرکلوزیس (Mycobacterium tuberculosis) است. باکتری سل می‌تواند سالیان سال در بدن بماند و باعث ایجاد علائم نشود و هنگامی که سیستم ایمنی بدن ضعیف می‌شود، باکتری سل فعال می‌شود.
علائم TB فعال عبارتند از:
سرفه کردن همراه با خون یا خلط
سرفه دردناک
خستگی مزمن
تب
تعرق شبانه
TB یا همان سل می‌تواند علت تب طولانی در کودکان و تعرق شبانه آنها باشد.
۷. بیماری‌های خود ایمنی
در بعضی از افراد مبتلا به بیماری‌های خودایمنی مزمن، از جمله بیماری مولتیپل اسکلروز (MS) و آرتریت روماتوئید (AR)، دمای بدن افزایش می‌یابد.
مشکلات تیروئید و سرطان نیز می‌تواند علت تب طولانی در کودکان باشد.

درمان قطع نشدن تب در کودکان

تب‌ها معمولا به طور خود به خود از بین می‌روند. دارو‌های بدون نسخه می‌توانند به کاهش تب کمک کنند، اما گاهی اوقات بهتر است که با مصرف مایعات و استراحت آن را درمان کنید.
اگر تصمیم به مصرف دارو‌های بدون نسخه (OTC) دارید، می‌توانید استامینوفن و دارو‌های ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAID ها) مانند ایبوپروفن را انتخاب کنید.
برای نوزادانی که کمتر از ۳ ماه دارند، قبل از دادن هر گونه دارو به پزشک مراجعه نمایید.
برای کودکان، استامینوفن و ایبوپروفن برای کاهش تب مفید هستند. هرگز از آسپرین برای کودکان زیر ۱۲ سال استفاده نکنید، زیرا ممکن است باعث اختلالی جدی به نام سندرم ری شود.
پیش از مصرف دارو دستورالعمل‌ مصرف آن را به دقت مطالعه کنید.

پی نوشت:

این اطلاعات عمومی خلاصه محدودی از اطلاعات تشخیص، درمان و/یا دارو است. این به معنای جامع نیست و باید به عنوان ابزاری برای کمک به کاربر در درک و/یا ارزیابی گزینه های تشخیصی و درمانی بالقوه استفاده شود. این شامل تمام اطلاعات در مورد شرایط، درمان ها، داروها، عوارض جانبی، یا خطراتی که ممکن است برای یک بیمار خاص اعمال شود، نمی شود. آنچه مد نظر و مطلوب است،آن است که توصیه پزشکی یا جایگزینی برای توصیه های پزشکی، تشخیص یا درمان باید بر اساس معاینه پزشک و ارزیابی شرایط خاص و منحصر به فرد بیمار باشد. بیماران باید برای اطلاعات کامل در مورد سلامتی، سؤالات پزشکی و گزینه های درمانی، از جمله خطرات یا مزایای استفاده از داروها، با پزشک صحبت کنند. این اطلاعات هیچ درمان یا دارویی را به عنوان ایمن، موثر یا تایید شده برای درمان یک بیمار خاص تایید نمی کند. اینجانب دکتر مهدی افشاری هرگونه ضمانت یا مسئولیت مربوط به این اطلاعات یا استفاده از آن را از خود سلب می کنم.

 

مطب ایده آل دکتر مهدی افشاری، متخصص کودکان چگونه مطبی است؟

برای دیدن توضیحات بیشتر بر روی عکس زیر کلیک کنید تا به صفحه مطب ایده آل منتقل شوید.

 

 

 

دکتر مهدی افشاری متخصص اطفال، کودکان و نوجوانان_ دارای بورد تخصصی

از جمله خدمات پزشکی ارائه شده در مطب  عبارتند از:  معاینات دوره‌ای کودکان، پایش دوره ای رشد فیزیکی و تکامل کودکان، درمان انواع بیماری های عفونی،گوارشی و تنفسی در کودکان و نوجوانان_ مشاوره تغذیه، آموزش و مراقبت های دوره ای نوزادان نارس، پایش و درمان کلیه مشکلات دوره ای نوزادی، ارزیابی دوره‌ای توانایی های ذهنی و جسمی کودکان

خدمات ویژه ارائه شده توسط دکتر مهدی افشاری: انجام ختنه تخصصی در مطب، ویزیت در منزل و  مشاوره آنلاین

آدرس مطب: تهران، مهرآباد جنوبی، دانشگاه هوایی جنوبی، تفرش شرقی، پلاک 193_ واحد همکف

شماره تماس:021-66602506

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 + 3 =

دکمه بازگشت به بالا