اطلاعات عمومی

خودارضایی درکودکان

خودارضایی یا استمنا عملی است که در آن فرد به تحریک جنسی خود پرداخته و گاهی ارگاسم و انزال را تجربه می کند. در واقع این عمل به معنی رابطه جنسی با خود است و فرد نیاز جنسی خود را به تنهایی رفع می کند. خود ارضایی در نوجوانی زیاد انجام شده اما باید بدانید که کودکان هم می توانند خودارضایی کنند. خود ارضایی در کودکان ماهیت جنسی ندارد اما به معنای تحریک ناحیه تناسلی کودک توسط خودش است.

زمانی که کودکان خودارضایی را درک می کنند و همچنین از آن لذت بیشتری می برند، این عمل را بیشتر تکرار می کنند . کودک متوجه آن نمی شود که در هر زمان و مکانی نباید این کار را انجام دهد به همین دلیل زمانی که این حس به سراغش بیاید بدون توجه به زمان و مکانی که در آن قرار دارد ، شروع به خود ارضایی یا دست زدن به ناحیه تناسلی اش می کند . که البته دست زدن به ناحیه تناسلی گاهی جنبه کشف دارد.

یک تفاوت مهم خود ارضایی در کودکی و نوجوانی این است که نوجوان خیال پردازی های جنسی دارد اما کودک حتی نمی دانند رابطه جنسی چیست ، لازم است بدانید این خیال پردازی های جنسی معمولا تا بزرگسالی حفظ می شوند. کودکانی که مشکل یا اختلالی در کودکی دارند ، زودتر از سن معمول خودارضایی و تحریک ناحیه تناسلی خود می کنند .

 

خودارضایی در کودکان

احساسات جنسی برای اولین بار در سنین سه تا شش سالگی در مراحل رشد روانی جنسی به سراغ انسان می آیند و کودکان به اینکه به اعضای تناسلی خود دستت بزنند و آن را ببینند علاقه پیدا می کنند. شاید شنیده باشید که برخی والدین می گویند بچه خودش را به تشک می مالد و یا با خودش بازی می کند این عبارات برای کودکان به کار می روند زیرا لغت خود ارضایی یا استمنا در کودکان کمتر استفاده می شود .

در ابتدا کودک شاید به طور اتفاقی و بدون هدف خاصی به استمنا بپردازد، اما بعد از اینکه از این کار لذت ببرد آن را تکرار کرده و کم کم به سمت خود ارضایی پیش می رود و به این کار عادت خواهد کرد . البته لازم به ذکر است کودک ممکن است بدون اینکه خود ارضایی کند به علت رشد و کشف اعضای تناسلی اش با آن بازی کند .

همانطور که گفتیم در کودکان نیز ممکن است خود ارضایی به وجود آید در نتیجه ممکن است با آلت تناسلی خود بازی کند ، به آن دست بزند ، لمس کند یا حتی برای او حالت نعوظ آلت تناسلی به وجود آید . حتی در برخی موارد که کودک به خود ارضایی عادت کند ، ممکن است آنقدر گریه کند تا با اعضای تناسلی او بازی کنند .

والدین باید اطلاعات خود را در مورد استمنای کودکان بالا ببرند ، اغلب والدین به اشتباه فکر می کنند که خودارضایی در کودکان وجود ندارد به همین دلیل در مورد آن اطلاعاتی هم کسب نمی کنند . البته باید گفت خودارضایی باعث بیماری خاصی نمی شود

 

کودکان از چه سنی شروع به خود ارضایی می کنند

طبق گفته محققان تحریک جنسی ممکن است از دوران کودکی و حتی شیرخوارگی وجود داشته باشد . کودک در سن پانزده تا نوزده ماهگی به دنبال تشخیص و شناسایی محیط اطرافش است و همینطور که انگشتان و دهان خود را جستجو می کند به دنبال جستجو دستگاه تناسلی خود نیز هست .

کودکان ممکن است به دلیل تمایل به کشف و جویندگی، به آلت تناسلی حیوانات یا والدین علاقه پیدا کنند و تمایل به دست زدن آن داشته باشند ؛ می توان گفت وقتی کودک با کسی بازی می کند نسبت به آلت تناسلی او نیز کنجکاو می شود. همچنین احساس لذتی که از لمس این ناحیه به او دست می دهد باعث می شود او به خود ارضایی روی بیاورد .

در زمان بلوغ و نوجوانی که هورمون های جنسی و اندام های تناسلی شروع به رشد می کنند در نتیجه کنجکاوی های کودک نیز بیشتر می شود و خود ارضایی افزایش می یابد ، چون جوانان با نزدیک شدن به سن بلوغ از لحاظ جسمی توانایی رابطه جنسی و را دارند و همچنین تحت فشارهای جنسی قرار می گیرند .

 

چرا کودکان خودارضایی می کنند

همانطور که گفتیم کودکان نیز دارای حس های جنسی هستند و از 3 تا 6 سالگی اولین احساسات جنسی در کودکان فعال می شود ، کودکان به دلایل زیر به اعضای تناسلی خود دست می زنند یا آن را می بینند که باعث خود ارضایی می شود .

1.لمس آلت تناسلی او توسط دیگران

گاهی والدین، دایه و یا پرستار کودک برای رفع نیاز خود و یا دلایل دیگر با اعضای تناسلی کودک بازی کنند و همین امر منجر به لذت کودک و خودارضایی در آینده شود.

2.بیماری پوستی

عواملی همچون خارش، شلوار تنگ، ورم ناحیه تناسلی، مشکلات پس از ختنه، بیماری های گوناگون همچون کرمک و … باعث توجه بیشتر کودکان به نواحی تناسلی می شوند.

3.آشنایی به صورت اتفاقی

حتما دیده اید که کودکان به طور اتفاقی و تصادفی انگشتشان را در دهانشان می کنند یا در بینی خود می کنند همینطور ممکن است دست به آلت تناسلی خود بزنند و لذت آن را حس کنند در نتیجه به این کار ادامه دهند

شرایط مساعد کننده خود ارضایی در کودکان

همانطور که گفتیم خود ارضایی در کودکان به دلایلی همچون بیماری پوستی ، شلوار تنگ ، کرمک و … پیش می آید حتی گاهی کودک در شرایطی قرار می گیرد که دلش می خواهد با آلت تناسلی خود بازی کند .

کودکانی که در بیمارستان بستری می شوند به این علت که در آن ها کاری برای انجام دادن ندارند بیشتر با آلت تناسلی خود بازی می کنند .

در مدارس شبانه روزی کودکان را در ساعتی معین به رخت خواب می فرستند و گاهی کودکان مجبورند مدتی در رخت خواب بمانند و برای اینکه کاری برای انجام دادن ندارند خودارضایی می کنند .

کودکانی که در خانواده و با والدین رابطه خوبی ندارند ، برای آرام کردن خودشان روی به خود ارضایی می آورند . لازم به ذکر است بدانید خود ارضایی در واقع نشانه هایی از اضطراب ، اختلالات روانی و احساس نا امنی کودک است .

دکتر مهدی افشاری متخصص اطفال، کودکان و نوجوانان_ دارای بورد تخصصی

از جمله خدمات پزشکی ارائه شده در مطب  عبارتند از:  معاینات دوره‌ای کودکان، پایش دوره ای رشد فیزیکی و تکامل کودکان، درمان انواع بیماری های عفونی،گوارشی و تنفسی در کودکان و نوجوانان_ مشاوره تغذیه، آموزش و مراقبت های دوره ای نوزادان نارس، پایش و درمان کلیه مشکلات دوره ای نوزادی، ارزیابی دوره‌ای توانایی های ذهنی و جسمی کودکان

خدمات ویژه ارائه شده توسط دکتر مهدی افشاری: انجام ختنه تخصصی در مطب، ویزیت در منزل و  مشاوره آنلاین

آدرس مطب: تهران، مهرآباد جنوبی، دانشگاه هوایی جنوبی، تفرش شرقی، پلاک 193_ واحد همکف

شماره تماس:021-66602506

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × پنج =

دکمه بازگشت به بالا