واکسیناسیون

آیا تزریق واکسن آنفو‌لانزا برای کودکان ضروری است؟

لطفا سلب مسئولیت در انتهای این صفحه را بخوانید.

 

آنفولانزا یک عفونت ویروسی مسری بینی، گلو و ریه است که می‌تواند احساس بیماری را در فرد ایجاد کند. این ویروس همه‌ساله افراد زیادی را مبتلا می‌کند و می‌تواند عوارض تهدیدکننده حیات داشته باشد. در این مطلب به بررسی واکسن آنفو‌لانزا برای کودکان خواهیم پرداخت.

 

چه زمانی نیاز به تزریق واکسن آنفو‌لانزا برای کودکان است؟

 ویروس‌های آنفولانزا معمولاً در ماه‌های سرد سال بیشترین بیماری را ایجاد می‌کنند. در ایالات متحده، فصل آنفولانزا از اکتبر تا مه است.

بهتر است واکسن آنفولانزا را در اوایل فصل آنفولانزا که به شکل ایده‌آل تا پایان اکتبر است، دریافت کنید. این به بدن فرصت می‌دهد تا آنتی‌بادی‌ بسازد و از بدن در برابر آنفولانزا محافظت ‌کند. با این حال دریافت واکسن آنفولانزا در اواخر فصل نیز بهتر از عدم دریافت آن است. دریافت واکسن فراموش‌شده آنفولانزا در اواخر فصل برای افرادی که به سفر می‌روند، بسیار مهم است. به این دلیل که آنفولانزا می‌تواند از آپریل تا سپتامبر در سراسر جهان فعال باشد.

آیا تزریق واکسن آنفو‌لانزا برای کودکان ضروری است؟

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها (CDC) واکسن آنفولانزا برای کودکان 6 ماهه و بالاتر را توصیه می‌کند.

نوزادان کمتر از 6 ماه نمی‌توانند این واکسن را دریافت کنند. اما اگر والدین، سایر مراقبان و بچه‌های بزرگتر خانواده به آن مبتلا شوند، به محافظت از نوزاد کمک می‌کند. این مسأله مهم است، زیرا نوزادان بیشتر در معرض خطر مشکلات جدی ناشی از آنفولانزا هستند.

واکسن آنفولانزا برای کودکان چگونه تزریق می شود؟

کودکان کمتر از 9 سال که برای اولین بار واکسن آنفولانزا را دریافت می‌کنند یا قبل از ژوئیه 2021 فقط 1 دوز واکسن زده‌اند، 2 دوز را با فاصله حداقل 1 ماه دریافت می‌کنند.

کودکان زیر 9 سال که حداقل 2 دوز واکسن آنفولانزا را قبل از ژوئیه 2021 دریافت کرده‌اند، تنها به 1 دوز نیاز دارند.

کودکان بزرگ‌تر از 9 سال فقط به 1 دوز از واکسن نیاز دارند.

با پزشک خود در مورد اینکه چند دوز واکسن آنفو‌لانزا برای کودکان شما لازم است صحبت کنید.

چند نوع واکسن آنفو‌لانزا برای کودکان وجود دارد؟

دو نوع واکسن آنفولانزا برای کودکان موجود است:

  • واکسن آنفولانزا که با سوزن تزریق می‌شود
  • اسپری بینی، ماده‌ای که به سوراخ های بینی پاشیده می شود

هر دو واکسن آنفو‌لانزا برای کودکان در برابر چهار نوع ویروس آنفلوانزا که در فصل باعث بیماری می‌شوند؛ محافظت می‌کنند.

در گذشته، واکسن اسپری بینی برای کودکان توصیه نمی‌شد، زیرا به نظر نمی‌رسید به اندازه کافی خوب عمل کند. به نظر می‌رسد، نسخه جدیدتر به خوبی کار می‌کند. بنابراین، بسته به سن و سلامت عمومی کودک، امسال می‌توان هر یک از واکسن‌ها را تزریق کرد.

اسپری بینی فقط برای افراد سالم 2 تا 49 ساله است. افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند یا برخی از بیماری‌ها (مانند آسم) و زنان باردار نباید واکسن اسپری بینی را دریافت کنند. همچنین در کودکانی که به طور منظم آسپرین مصرف می‌کنند، کاشت حلزون گوش انجام داده‌اند یا اخیراً داروهای ضدویروسی برای آنفولانزا مصرف کرده‌اند، باید از مصرف آن اجتناب شود.

چرا توصیه به تزریق واکسن آنفو‌لانزا می‌شود؟

در حالی که واکسن آنفولانزا برای کودکان 100٪ موثر نیست، اما احتمال ابتلای فرد به آنفولانزا را کاهش می‌دهد. همچنین اگر فردی که واکسن را دریافت کرده، همچنان آنفولانزا داشته باشد، تزریق واکسن آنفو‌لانزا برای کودکان منجر به تجربه علایم خفیف‌تری می‌شود.

اگر سال گذشته واکسن آنفولانزا را دریافت کردید، امسال نمی‌تواند محافظت کافی را ایجاد کند، زیرا ویروس‌های آنفولانزا تغییر می‌کنند. به همین دلیل است که این واکسن هر سال به روز می‌شود تا جدیدترین انواع ویروس را پوشش دهد.

گاهی اوقات همان نوع ویروس از یک سال به بعد در واکسن گنجانده می‌شود. حتی در آن زمان نیز دریافت واکسن آنفولانزای سالانه مهم است، زیرا ایمنی بدن در برابر ویروس آنفولانزا با گذشت زمان کاهش می‌یابد.

تزریق واکسن آنفولانزا برای کودکان نه تنها شما را از آنفولانزا محافظت می‌کند، همچنین به محافظت از افراد و جامعه اطراف شما نیز کمک می‌کند. واکسن آنفولانزا باعث می‌شود، فرد کمتر به آنفولانزا مبتلا شود و در نتیجه احتمال شیوع آنفولانزا را کاهش می‌دهد. دریافت واکسن آنفولانزا یک راه عالی برای محافظت از افرادی است که در معرض خطر ابتلا به آنفولانزا هستند، مانند افراد مسن، نوزادان و افراد مبتلا به بیماری‌هایی مانند آسم. هر ساله هزاران نفر بر اثر آنفولانزا جان خود را از دست می‌دهند و دریافت واکسن آنفولانزا یکی از راه‌های پیشگیری از آن است.

عوارض واکسن آنفو‌لانزا برای کودکان چیست؟

هر دو نوع واکسن آنفو‌لانزا برای کودکان می‌توانند عوارض جانبی خفیفی ایجاد کنند.

واکسن آنفولانزای تزریقی معمولاً به صورت تزریق در بازو یا ران (بسته به سن فرد) انجام می‌شود. این واکسن حاوی ویروس آنفولانزای کشته شده است و نمی‌تواند باعث ابتلای کسی به آنفولانزا شود. اما می‌تواند باعث درد، قرمزی یا تورم در محل تزریق شود. به‌ندرت ممکن است باعث تب کم یا بدن درد شود.

اسپری بینی واکسن آنفولانزا برای کودکان حاوی ویروس‌های آنفولانزای زنده ضعیف شده است. بنابراین می‌تواند عوارض واکسن آنفولانزا و علایم آنفولانزا را مانند آبریزش بینی، خس خس سینه، گلودرد، استفراغ یا خستگی ایجاد کند. مانند واکسن تزریقی، گاهی اوقات این عوارض واکسن آنفولانزا در کودکان می‌تواند باعث تب پایین یا بدن درد شود.

گاهی اوقات، افراد پس از تزریق واکسن غش می‌کنند، به خصوص نوجوانان. نشستن یا دراز کشیدن به مدت 15 دقیقه بلافاصله پس از تزریق برای جلوگیری از این امر کمک می‌کند.

اگر فرزند شما عوارض جانبی دارد، با پزشک خود در مورد دادن استامینوفن یا ایبوپروفن و برای اطلاع از دوز مناسب صحبت کنید.

یک پارچه گرم و مرطوب یا یک پد گرم‌کننده در محل تزریق ممکن است به کاهش درد کمک کند.

به ندرت، واکسن آنفولانزا می‌تواند واکنش آلرژیک جدی ایجاد کند.

در رابطه با واکسن آنفو‌لانزا برای کودکان چه چیز دیگری لازم است بدانیم؟

برخی موارد ممکن است مانع از تزریق واکسن آنفولانزا برای کودکان شود. اگر کودک شما شرایط زیر را دارد با پزشک خود صحبت کنید تا ببینید آیا واکسن همچنان توصیه می‌شود یا خیر :

  • تا به حال واکنش آلرژیک شدید به واکسیناسیون آنفولانزا داشته است.
  • سندرم گیلن باره داشته است.
  • سابقه آلرژی به تخم مرغ و واکسن آنفو‌لانزا.

در گذشته، افراد مبتلا به آلرژی به تخم مرغ باید با پزشک خود در مورد اینکه آیا واکسن آنفولانزا برای آن‌ها خوب است یا خیر، بررسی می‌کردند، زیرا این واکسن در داخل تخم مرغ رشد می‌کند. اما کارشناسان بهداشت اکنون می‌گویند که میزان پروتئین تخم مرغ در واکسن آنقدر ناچیز است که حتی برای بچه‌هایی که به تخم مرغ حساسیت شدید دارند، بی‌خطر است. این امر به‌ویژه در طول فصل آنفولانزای شدید مهم است.

با این حال، کودک مبتلا به آلرژی به تخم‌مرغ (که علائم آن شدیدتر از کهیر است) باید واکسن آنفولانزا را در مطب پزشک دریافت کند، نه در سوپرمارکت، داروخانه یا محل دیگر.

در طول همه گیری کرونا میزان ابتلا به آنفو‌لانزا کمتر و خفیف‌تر به نظر می‌رسید، زیرا افراد کمتری به آنفولانزا مبتلا شده یا در بیمارستان بستری شدند. این احتمالاً با اقدامات بهداشت عمومی مرتبط است که از ویروس کرونا محافظت می‌کند، زیرا آن‌ها همچنین در برابر آنفولانزا محافظت می‌کنند. این موارد شامل پوشیدن ماسک در اماکن عمومی، فاصله گذاری اجتماعی و سفر کمتر بود. افزایش نرخ واکسیناسیون آنفولانزا نیز ممکن است کمک کند. اگر این اقدامات احتیاطی کمتر انجام شود، میزان عفونت آنفولانزا دوباره افزایش می یابد، بنابراین هنوز هم مهم است که هر سال واکسن آنفولانزا دریافت کنید. افراد می‌توانند همزمان با دریافت واکسن کووید-19 واکسن آنفولانزا نیز دریافت کنند.

 

پی نوشت:

این اطلاعات عمومی خلاصه محدودی از اطلاعات تشخیص، درمان و/یا دارو است. این به معنای جامع نیست و باید به عنوان ابزاری برای کمک به کاربر در درک و/یا ارزیابی گزینه های تشخیصی و درمانی بالقوه استفاده شود. این شامل تمام اطلاعات در مورد شرایط، درمان ها، داروها، عوارض جانبی، یا خطراتی که ممکن است برای یک بیمار خاص اعمال شود، نمی شود. آنچه مد نظر و مطلوب است،آن است که توصیه پزشکی یا جایگزینی برای توصیه های پزشکی، تشخیص یا درمان باید بر اساس معاینه پزشک و ارزیابی شرایط خاص و منحصر به فرد بیمار باشد. بیماران باید برای اطلاعات کامل در مورد سلامتی، سؤالات پزشکی و گزینه های درمانی، از جمله خطرات یا مزایای استفاده از داروها، با پزشک صحبت کنند. این اطلاعات هیچ درمان یا دارویی را به عنوان ایمن، موثر یا تایید شده برای درمان یک بیمار خاص تایید نمی کند. اینجانب دکتر مهدی افشاری هرگونه ضمانت یا مسئولیت مربوط به این اطلاعات یا استفاده از آن را از خود سلب می کنم.

 

دکتر مهدی افشاری متخصص اطفال، کودکان و نوجوانان_ دارای بورد تخصصی

از جمله خدمات پزشکی ارائه شده در مطب  عبارتند از:  معاینات دوره‌ای کودکان، پایش دوره ای رشد فیزیکی و تکامل کودکان، درمان انواع بیماری های عفونی،گوارشی و تنفسی در کودکان و نوجوانان_ مشاوره تغذیه، آموزش و مراقبت های دوره ای نوزادان نارس، پایش و درمان کلیه مشکلات دوره ای نوزادی، ارزیابی دوره‌ای توانایی های ذهنی و جسمی کودکان

خدمات ویژه ارائه شده توسط دکتر مهدی افشاری: انجام ختنه تخصصی در مطب، ویزیت در منزل و  مشاوره آنلاین

آدرس مطب: تهران، مهرآباد جنوبی، دانشگاه هوایی جنوبی، تفرش شرقی، پلاک 193_ واحد همکف

شماره تماس:021-66602506

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × سه =

دکمه بازگشت به بالا