دسته‌بندی نشده

بهترین متخصص اطفال

ویژگی های بهترین متخصصین اطفال
دارای مدرک تخصصی کودکان
بهترین متخصص کودکان دارای مدرک معتبر در این زمینه است و به صورت کاملاً تخصصی در این زمینه فعالیت دارد. متخصصی که تنها در تخصص اطفال و کودکان انجام وظیفه نماید، دارای تجربه فراوان در این زمینه خواهد بود.
خوش اخلاق و صبور
زمانی می توان یک پزشک را به عنوان بهترین متخصص کودکان برشمرد که بتواند رابطه خوبی با کودک برقرار کند. ترس و دلهره در مراجعه به پزشک، همیشه در کودکان وجود دارد. به همین دلیل، مراجعه به یک متخصص کودکان با تجربه که با کودک رفتار خوب و صمیمانه ای داشته باشد و برای درمان مشکل یا بررسی سلامت روحی و روانی کودک صبور باشد ضروری است؛ این رفتار باعث ایجاد اطمینان در کودک خواهد شد.


اهمیت مراجعه به متخصص اطفال
به عقیده بعضی افراد، زمانی باید به بهترین جراح کودکان مراجعه کرد که کودک دچار یک بیماری و مشکل جدی شده باشد، اما در حقیقت مراقبت های لازم و درمان بیماری کودکان در مقایسه با بزرگسالان متفاوت است. شرایط جسمی و روحی کودک با بزرگسال متفاوت است و در نتیجه بیماری و درمان یک کودک نیز با بزرگسال متفاوت خواهد بود، یک متخصص کودک به خوبی می‌داند برای درمان هر نوع بیماری کودک چه نوع داروی باید تجویز شود و چه دوزی از دارو باید مصرف شود.
مراحل رشد نوزاد؛ باید توسط یک متخصص کودکان بررسی شود، بنابراین مراجعه دوره ای به متخصص کودکان برای بررسی رشد جسمی ضروری است تا وجود هر بیماری و مشکلی به موقع و سریع تشخیص و درمان شود. همچنین متخصص اطفال؛ از زمان تولد نوزاد تا اتمام دوران کودکی، یک پرونده تنظیم می کند و روند رشد او را با استانداردهای جهانی مقایسه می کند.

بیشتر بخوانید:ویزیت پزشک متخصص کودکان

نوار قلب کودکان
الکتروکاردیوگرام یا نوار قلب کودکان، فعالیت الکتریکی قلب را اندازه گیری می کند. نوار قلب کودکان در بررسی نحوه عملکرد قلب و شناسایی مشکلات موجود به دکتر اطفال کمک می کند. نوار قلب کودکان؛ سرعت و نظم ضربان قلب، اندازه و موقعیت حفره های قلب و وجود هر نوع آسیبی به سیستم هدایتی و الکتریکی قلب را نشان می دهد.
روش انجام نوار قلب
انجام نوار قلب کودکان درد ندارد. برای انجام نوار قلب، کودک دراز می کشد و سپس نوارهای فلزی کوچکی (الکترودها) به کمک کاغذهای چسب دار بر روی پوست قرار می گیرند. این الکترودها طبق الگوی استانداردی بر روی شانه ها، قفسه سینه، مچ دست ها و مچ پاها قرار داده می شوند. ممکن است در بیماران با سن کم از داروهای آرام بخش یا خواب آور برای جلوگیری از تکان خوردن یا بی تابی استفاده شود.
پس از قرار دادن الکترودها در موقعیت مناسب، از شخص خواسته می شود در حالی که ضربان قلب برای مدت کوتاهی در حال ثبت شدن هستند، نفس خود را نگه دارد. ولی در مورد کودکان کوچک این مورد امکان پذیر نیست. در مرحله بعدی الکتروکاردیوگرام از کودک خواسته می شود که برخیزد و فعالیتی را انجام دهد.
اطلاعات به دست آمده به کمک یک دستگاه، تفسیر می شود و به صورت یک نمودار رسم می شود. نمودار نوار قلب کودکان امواج چندگانه را نشان می دهد که بازتاب کننده فعالیت قلب هستند. ارتفاع، طول و فرکانس امواج نوار قلب کودکان به این صورت خوانده می شود:
تعداد امواج بر دقیقه در نمودار نوار قلب کودکان نشان دهنده ضربان قلب است.
فواصل بین این امواج در نوار قلب کودکان ریتم قلب را نشان می دهند.
اشکال امواج نحوه کارکرد ایمپالس های الکتریکی قلب، اندازه حفرات قلب و عملکرد هر یک از بخش های قلب در کنار هم را نشان می دهند.
در نوار قلب کودکان، ثبات امواج؛ اطلاعات خاصی را درباره سلامت یا آسیب قلب نشان می دهد.


تشخیص بیماری قلبی کودکان
ضربان قلب هر انسان باید ثابت و یکنواخت باشد. الکتروکاردیوگرام کودکان کندی و سریع بودن غیر طبیعی ضربان قلب، الگوهای ریتمی غیر عادی، انسدادهای هدایتی و چهار نوع آسیب قلب را شناسایی می کند. آسیب های قلبی که در نوار قلب کودکان بررسی می شوند به این شرح هستند
ایسکمی. خون رسانی ناکافی به قلب که به بافت آن آسیب می رساند.
هایپرتروفی بطنی. ضخیم شدن غیر طبیعی ماهیچه قلب
اختلالات ساختار سیستم هدایتی قلب
اختلالات دارویی و الکترولیتی. این اختلالات محیط الکتروشیمیایی قلب را بر هم می زنند.
نوار قلب کودکان به صورت کامپیوتری به همراه سایر تست ها اطلاعات چندگانه ای را پیرامون قلب ارائه می کند. این تست ها شامل اکوکاردیوگرام که تست امواج فراصوت است، صدای قلب را برجسته می سازد و از انعکاس ها برای ایجاد یک تصویر استفاده می کند و اسکن های تالیوم که نوعی از تصویربرداری اشعه ایکس که از ردیاب های رادیواکتیو استفاده می کند تا تصویری از قلب ایجاد کند، هستند.
در گذشته نوار قلب کودکان در یک دستگاه ثبت می شد و با یافته هایی از هر الکترود که در توالی استانداردی ارائه می شدند؛ در یک کاغذ طولانی کشیده می شد؛ اکنون ردیابی های نوار قلب کودکان یا الکتروکاردیوگرام در یک فایل کامپیوتری ذخیره می شود و قابل چاپ است.

بیشتر بخوانید:بهترین تزریق بوتاکس پیشانی

نتیجه نوار قلب کودکان
نتایج نوار قلب کودکان بلافاصله آمده می شود. در واقع، دستگاه کامپیوتری الکتروکاردیوگرام یک تفسیر سریع از یافته های به دست آمده را گزارش می کند. در هر حال، بیشتر پزشکان به تفسیر نوار قلب کودکان به طور دقیق می پردازد. بعضی از نتایج نوار قلب کودکان نامشخص است و به بررسی دقیق تر نیاز دارند.
تنگی دریچه آئورت در کودکان
امکان دارد بطن چپ که خون روشن اکسیژن دار را به سراسر بدن پمپ می کند، از خروجی خود یعنی دریچه آئورت دچار تنگی شود که محل تنگی می تواند خود دریچه، زیر دریچه و یا بالای دریچه باشد. تنگی دریچه آئورت اگر خفیف باشد؛ علائم بالینی ندارد و در معاینات بالینی بوسیله پزشک تشخیص داده می شود که بعلت ایجاد صدای اضافی یا همان سوفل قلبی خواهد بود.
در تنگی های شدید؛ تظاهرات بالینی آن در نوزادان بصورت علائم نارسایی قلبی شامل بی حالی، شیر نخوردن، خستگی و تعریق حین شیر خوردن، تنگی نفس طی شیر خوردن و عدم وزن گیری می باشد. در کودکان بزرگتر، تظاهرات بالینی تنگی شدید دریچه آئورت بصورت خستگی در زمان انجام فعالیت، درد قفسه سینه و سنکوپ خود را نشان می دهد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا