دسته‌بندی نشده

متخصص مامایی در تهران

متخصص مامایی در تهران

 

ماما کیست؟

مامایی زیرشاخه‌ای از علوم پزشکی است که قبل از بارداری، در طول بارداری، هنگام زایمان و پس از زایمان مراقبت‌های لازم را از مادر و نوزاد انجام دمی هد. در واقع هدف اصلی ماما حفظ سلامت مادر و جنین است.

خدمات ماما پیش از دوران بارداری

به جز از مسائل مربوط به زنان باردار، ماما وظایف دیگری دارد که شامل مشاوره‌های پیش از ازدواج، بهداشت نسل، بهداشت زنان، انجام معاینات و تشخیص بیماری‌های زنان و راهنمایی در امر تنظیم خانواده می باشد. ماماها  مشاوران خوبی برای زنان در امر سبک زندگی و تغذیه مناسب در دوران پیش از بارداری هستند.

امروزه، ماما در تمام دوران زندگی یک زن همراه اوست و خدمات مامایی باید برای همه دختران و زنان در دسترس باشد. وظایف یک ماما شامل مشاوره‌های پیش از ازدواج در زمینه سلامت جنسی و روانی، مراقبت پیش از بارداری (ارزیابی خطرات موجود برای باردار شدن)، تامین سلامت مادر پیش از بارداری، بهداشت زنان، راهنمایی در زمینه تنظیم خانواده، انجام معاینات و تشخیص بیماری های زنان و بهترین راهنمایی برای زنان در مورد تغذیه مناسب پیش از بارداری می باشد.

 

بیشتر بخوانید: تعیین جنسیت قبل از بارداری

 

خدمات ماما به مادران باردار

وظیفه ماما قبل از تولد نوزاد، توصیه لازم به مادران باردار برای داشتن تغذیه‌ای سالم، دادن توضیحات لازم درمورد نحوه زایمان، برگزاری کلاس‌های آموزشی برای مادران و بررسی سلامت مادر و جنین در طول بارداری است. درهنگام زایمان وظیفه ماما تسکین وکنترل درد مادر، انجام عمل زایمان (طبیعی) و در‌نهایت ارتباط با دکتر متخصص زنان زایمان در هنگام روبرو ‌شدن با مشکل غیر‌طبیعی است.

پس از به دنیا آمدن نوزاد، ماما وظیفه دارد در مورد مراقبت از کودک مانند تغذیه یا حمام کردن او توصیه‌های لازم را به خانواده ارائه دهد. ماما مشاوری معتمد و آگاه در مسائل مربوط به زنان و مراقبت‌های بارداری است.

از جمله این مشاوره ها می توان مراقبت‌های جسمی، عاطفی، روانی و آموزش‌های دوران پیش از بارداری، در طول بارداری و پس از زایمان را نام برد. مادران باردار برای معاینات اولیه و مشاوره‌های دوران بارداری می‌توانند با پرداخت هزینه کمتر و صرف زمان بیشتر، پاسخ همه سوالات خود را در مورد بارداری و بایدها و نبایدهای این دوران دریافت کنند.

در هنگام زایمان طبیعی تسکین و کنترل درد مادر و انجام عمل زایمان طبیعی کم خطر از وظایف ماما است. از آنجایی که ماما نمی‌تواند عمل جراحی انجام دهد، در هنگام روبه رو شدن با مشکل غیرطبیعی در هنگام زایمان باید از متخصص زنان و زایمان کمک بگیرد.

ماما پس از تولد نوزاد، در زمینه مراقبت از نوزاد مانند تغذیه، حمام کردن و … توصیه‌های لازم را به خانواده خواهد داشت. اما ماما نمی‌تواند عمل ختنه را انجام دهد.

 

یک ماما معاینات و آزمایشات لازم زیر را انجام می‌دهد:

درخواست آزمایشات غربالگری بارداری

گرفتن شرح حال و انجام معاینات فیزیکی کامل زنان باردار

درخواست آزمایشات بارداری

بررسی و ارزیابی سلامت جنین

درخواست روش‌های پاراکلینیکی مثل سونوگرافی و رادیوگرافی

مشاوره و آموزش در مورد مشکلات و بیماری‌های دوران بارداری

تکمیل پروندهٔ مادر و نوزاد و صدور گواهی ولادت

آموزش به مادر در مورد مراقبت‌های بهداشتی مادر و نوزاد پس از زایمان

انجام معاینات دوره‌ای پستان و غربالگری بیماری‌های مربوطه و ارجاع به پزشک در صورت لزوم

تجویز داروهای مجاز در حاملگی طبق فهرست ارائه‌شده از سوی وزارت بهداشت

انجام معاینات دستگاه تناسلی و غربالگری بیماری‌ها و ارجاع به پزشک در صورت لزوم

انجام دوره‌ای تست پاپ اسمیر

اجازهٔ ترخیص در مورد مادران با زایمان طبیعی پس از انجام معاینات لازم

درخواست آزمایشات لازم قبل از تجویز روش‌های پیشگیری از بارداری و آزمایش کشت ترشحات واژن در صورت لزوم

درخواست سونوگرافی در صورت لزوم پیش از گذاردن IUD یا جهت بررسی وضعیت آن

معاینات نوزاد، شیرخوار و کودک شامل معاینات دهان و دندان، وضعیت رشد و تکامل کودک، بررسی بهداشت فردی کودک، مراقبت و بهداشت بند ناف و بسیاری موارد مراقبتی دیگر در مورد کودک

 

بیشتر بخوانید: تعیین جنسیت جنین

 

تفاوت ماما و دکتر زنان زایمان

 

متخصص زنان و زایمان کیست؟

متخصص زنان و زایمان، مشکلات و بیما‌ری‌های مربوط به زنان را تشخیص و درمان می‌کند. پزشک زنان تست‌های مختلفی را با هدف سلامت زنان انجام می‌دهد. از جمله این تست‌ها می‌توان به تست پاپ اسمیر، STD، آزمون سینه، و کنترل باروری می باشد. این پزشکان هم‌چنین تمامی بیماری‌ها و مشکلات مربوط به زایمان، بارداری، قاعدگی، باروری، عفونت‌های مقاربتی، اختلالات هورمونی و … را درمان می‌کنند.

 

خدمات متخصص زنان و زایمان پیش از دوران بارداری

مراجعه به پزشک زنان برای اطمینان از سلامت و بهداشت زنان، ضروری است. زمانی که زنان با علائم بیماری‌های شایع زنان مواجه می شوند، باید به متخصص زنان و زایمان مراجعه نمایند و تحت معاینه قرار گیرند. زنان قبل از بارداری نیز باید برای مشاوره و معاینات لازم به متخصص زنان و زایمان مراجعه کنند. قبل از بارداری با مراجعه به متخصص زنان و زایمان می‌توانند از این علائم مطلع شوندو از بارداری پر‌خطر جلوگیری نمایند.

پزشک زنان و زایمان تمامی بیماری‌هایی که به ارگان‌های تولید مثلی مربوط است، مانند سندرم تخمدان پلی‌کیستیک، سرطان دهانه رحم، عفونت‌های واژن و عفونت‌های ادراری و … را تشخیص داده و درمان می کند.

 

بیشتر بخوانید: بهترین ماما مهرآباد

 

خدمان متخصص زنان و زایمان به مادران باردار

تشخیص و درمان بیماری‌های سخت و موارد غیر‌طبیعی که در دوران بارداری برای مادر و جنین رخ می دهد، از جمله موارد حوزه‌ی تخصصی دکتر زنان و زایمان است. مادران باردار در دوران بارداری می‌توانند با مراجعه به متخصص زنان و زایمان از سلامت خود و جنین اطمینان یابند. دیگر وظیفه‌‌ی متخصص زنان و زایمان انجام عمل سزارین است.

۴ تفاوت ماما و متخصص زنان و زایمان

ماماها مراقبت‌های جسمی، عاطفی و روحی را قبل و بعد از زایمان برای مادران انجام می‌دهند و دکتر زنان صرفا به مسائل تخصصی پزشکی می‌پردازد.

ماماها به بهداشت فردی و بیماری‌های جزئی زنان می‌پردازند، اما متخصصان زنان و زایمان به بیماری‌های تخصصی‌تر و پیچیده‌تر می‌پردازند.

ماما قادر به انجام عمل‌های جراحی زنان نیست، اما متخصصان زنان و زایمان برای این کار آموزش دیده‌اند.

متخصص زنان و زایمان ابتدا دوره پزشکی عمومی را می‌گذراند و سپس تخصص خود را در این حیطه می‌گیرد. از این جهت نسبت به ماما در بیماری‌های تخصصی زنان دانش بیشتری دارد.

 

بیشتر بخوانید: بهترین ماما تهران

 

می توان گفت حرفه مامایی و تخصص زنان زایمان دو حرفه‌ی مستقل اما مکمل یکدیگرند که هردو به بهداشت و سلامت زنان مرتبط هستند. با راهنمایی‌ها و مراقبت‌های هردو، سلامت مادران باردار و نوزادان تامین می‌شود و هریک بنا به تخصص خود می‌توانند از قبل از دوران بارداری تا بعد از زایمان و همچنین مراقبت از نوزاد در کنار مادر و نوزاد و مراقبت‌های لازم را انجام دهند.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا