دسته‌بندی نشده

تعیین جنسیت جنین

تعیین جنسیت جنین

 

سونوگرافی یکی از روش های دقیق تشخیص جنسیت در سراسر جهان است، البته اگر این روش در زمان مناسب، توسط تجهیزات دقیق و پزشک باتجربه انجام نشود، احتمال خطا در تعیین جنسیت وجود خواهد داشت.

سونوگرافی قبل از تولد

انجام سونوگرافی قبل از تولد یک آزمایش غیر تهاجمی است که بوسیله امواج صوتی قابل شنیدن، برای تولید تصاویری از شکل و موقعیت جنین در رحم استفاده می شود. این یک روش برای تصویربرداری در دوران بارداری مناسب تر است، چون تشعشعات مضر و درنتیجه احتمال آسیب برای جنین یا مادر وجود ندارد.

 

بیشتر بخوانید: بهترین ماما مهرآباد

 

به طور معمول، سونوگرافی در مراحل مختلف بارداری استفاده می شود. البته بیشترپزشکان برای انجام اولین سونوگرافی حداقل تا شش هفته صبر می کنند، ممکن است کیسه حاملگی در اوایل هفته بارداری دیده شود، در حالی که ضربان قلب در اوایل پنجم شنیده شود.

هفته های 18 تا 20، سونوگرافیست ، یک اسکن آناتومی دقیق به نام سونوگرافی سطح 2 انجام می دهد و سونوگرافی اندازه جنین را اندازه گیری می کند. اندام های اصلی را بررسی می کند. سطح مایع آمنیوتیک را اندازه گیری می کند و موقعیت جفت را نیز بررسی می کند.

در این مرحله از رشد جنین، باید بتوان جنسیت جنین را تشخیص داد. در حالی که گفتن تفاوت گاهی اوقات می تواند مشکل باشد، اما سونوگرافیست برای تعیین جنسیت به چند آیتم نیاز دارد تا بتواند به طور دقیق نحوه ی تشخیص جنسیت جنین از سونوگرافی را انجام دهد.

 

زمان مناسب برای تشخیص جنسیت جنین

جنسیت جنین از همان زمان لقاح مشخص می شود، ولی زمانی که برای تشخیص جنسیت از طریق سونوگرافی درنظر گرفته می شود از 12 هفتگی (سه ماهگی ) به بعد و هنگامی که سن بارداری مادر 14 هفته است، می باشد. می توان گفت کم خطر ترین روش نحوه ی تشخیص جنسیت جنین از سونوگرافی است.

تحقیقات زیادی در زمینه فرآیند سونوگرافی و امواجی که در این دستگاه مورد استفاده قرار می گیرد انجام شده، ولی تا کنون گزارشی که نشان دهد این عمل بر سلامتی مادر و جنین تاثیرات منفی داشته؛ منتشر نشده است.

مادران باردار باید توجه داشته باشند که زمان و تعداد دفعات سونوگرافی، توسط دکتر متخصص مشخص می شود و این عمل به هیچ وجه نباید به صورت خودسرانه و بنا به تشخیص مادر انجام شود. سونوگرافی های سه بعدی و چهار بعدی از انواع دیگر سونوگرافی با تکنولوژی پیشرفته ترهستند که در مواقع لزوم و برای بررسی دقیق تر اندام های جنین توسط پزشک به انجام آنها توصیه می شود.

 

درصد موفقیت سونوگرافی در تشخیص جنسیت

در سونوگرافی آنچه دیده می شود بسیار مهمتر از آنچه دیده نمی شود، می باشد. در رابطه با تعیین جنسیت، نداشتن آلت تناسلی، به معنای نوزاد دختر نیست. بیش از 99 درصد از سونوگرافی‌هایی که بین هفته‌های 18 و 20 انجام می‌شود، تشخیص را صحیح انجام می‌دهند. اگر سونوگرافی قبل از هفته 14 انجام شود، دقت در نحوه ی تشخیص جنسیت جنین از سونوگرافی می‌تواند به میزان قابل توجهی کمتر باشد.

 

بیشتر بخوانید: بهترین ماما تهران

 

روش تشخیص جنسیت جنین دختر از سونوگرافی

زمان تعیین جنسیت جنین در سونوگرافی، سونوگرافیست به دنبال علائم جنسی می باشد. برای دختران، دو نشانه وجود دارد:

علامت همبرگر

این نام به ظاهر لابیا و کلیتوریس در سونوگرافی داده می شود.

علامت ساژیتال

هر جنس دارای یک علامت ساژیتال است که با نگاه کردن به نمای نیم رخ جنین به دست می آید. یک نوک در انتهای ستون فقرات وجود دارد که به آن شکاف دمی می گویند. اگر با زاویه 10 درجه به سمت پایین باشد، جنین دختر است.

روش تشخیص جنسیت جنین پسر از سونوگرافی

شاید بنظر برسد نحوه ی تشخیص جنسیت جنین پسر در سونوگرافی راحت تر از جنین دختر است. اما این عقیده همیشه درست نیست. مخصوصا قبل از هفته 14 تشخیص جنین پسر سخت تر می باشد. در هفته های 18 تا 20، تعیین جنین پسر بر اساس این علائم خواهد بود:

علامت ساژیتال

اگر شکاف دمی با زاویه بیش از 30 درجه به سمت بالا باشد، جنین پسر است. اگر چیزی بین 10 تا 30 درجه باشد، تصمیم گیری قطعی دشوار خواهد شد.

 

جریان ادرار

بعضی مواقع، جریان ادرار جنین در سونوگرافی دیده می شود. اگر به سمت بالا حرکت می کند، پس به احتمال زیاد پسر است.

 

بیشتر بخوانید: بهترین کارشناس مامایی تهران

 

اندام تناسلی مردانه

اندام تناسلی مردانه، اغلب در هفته های 18 تا 20 دیده می شود. وجود اندام تناسلی مردانه از جمله بیضه ها، کیسه بیضه و آلت تناسلی، نشانه واضحی از جنسیت پسر است.

 

روش تشخیص جنسیت جنین از سونوگرافی در سه ماهگی

گاهی اوقات حالت قرار گیری جنین در رحم مادر به شکلی است که دکتر را در تشخیص ناتوان می کند و اندام جنسی در معرض دید قرار نمی گیرد. به هنگام انجام سونوگرافی به جهت تشخیص جنسیت به برآمدگی که در بین پاهای جنین وجود دارد توجه می شود، شکل تغییرات و نوع آلت جنسی جنین در این ناحیه تعیین می کند که جنین دختر است یا پسر.

 

نتیجه سونوگرافی درجنین دختر

آنچه جنین دختر را از جنین پسر متفاوت می کند، تفاوت در اندام جنسی است. یک جنین زمانی دختر تشخیص داده می شود که فاقد آلت جنسی مردانه باشد و در برآمدگی بین دو پا خطوط موازی وجود داشته باشد، بنابراین اولین نشانه ای که در جنین دختر رویت می شود داشتن یک اندام جنسی بصورت لبیا است.

جنسیت جنین دختر کمی دیرتر از جنین پسر مشخص می شود و می توان هفته ی سیزدهم بارداری را زمان نسبتا مناسبی برای تشخیص تقریبی جنین دختر دانست، چون در این سن بارداری اگر در ناحیه ی جنسی جنین خطوط موازی با ستون فقرات وجود داشته باشد و همچنین جنین به پهلوی راست باشد، جنین دختر اعلام می شود.

نتیجه سونوگرافی درجنین پسر

در ماه سوم بارداری، در ناحیه ی برآمدگی بین پا برای جنین پسر، برجستگی کوچکی به شکل آلت جنسی مردانه و کیسه ی بیضه در حال رشد می باشد. در نزدیکی این ناحیه برآمدگی بند ناف نیز قرار دارد، با این تفاوت که بند ناف نسبت به اندام جنسی مردانه غالبا بزرگ تر و بلند تر است. از این رو اگر پزشکی ناشیانه عمل سونوگرافی را انجام دهد ممکن است بند ناف را با آلت تناسلی اشتباه بگیرد.

یکی دیگر از نشانه هایی که به پزشک در تشخیص جنسیت کمک می کند زاویه ی برآمدگی بین دو پا است، در بیشتر موارد زمانی که جنین درحالت پهلوی چپ قرار بگیرد و همچنین اندازه ی این زاویه بالاتر از سی درجه باشد، نوع جنین پسر تعیین می شود اما مسلما این موضوع نیز می تواند استثنا داشته باشد.

 

بیشتر بخوانید: بوتاکس مهرآباد

 

روش تعیین جنسیت با سونوگرافی در شش هفتگی

در هفته ی ششم بارداری با بررسی محل جفت، جنسیت جنین پیش بینی می شود. این نوع تشخیص که به روش رمزی رایج است از طرف بیشتر پزشکان منع می شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا