دسته‌بندی نشده

پزشکان متخصص کودکان تهران 💫 02166602506

پزشکان متخصص کودکان تهران

 

معاینات دوره ای کودکان

معاینات دوره ای کودکان، شامل معاینه عمومی تمام بدن، رشد، تکامل و فشار خون در کودکان بالای دو سال است. ابتدا 3 تا 5 روزگی و سپس 15 روزگی، یکماهگی و تا پایان یکسال ماهیانه می بایست معاینات دوره ای نوزادان انجام می شود.

معاینات دوره ای شیرخواران در 2 سال اول زندگی بسیار حائز اهمیت است، چون اگر مشکلاتی در این سن ممکن است وجود داشته باشد و بسرعت تشخیص داده شود، کودک از عوارض ماندگار بیماری تا پایان عمر آسوده خواهد بود.

چکاپ بدو تولد تا یک ماهگی نوزاد

متخصص یا پرستار پس از تولد نوزاد، در بیمارستان چکاپ‌های لازم را انجام می‌دهد. در چکاپ کامل نوزادان وزن، قد و دور سر نوزاد باید بررسی شود. پرستار در اولین شیردهی به نوزاد، مراقبت‌های لازم را انجام می دهد و روش صحیح شیردهی را به مادر آموزش می‌دهد.

 

بیشتر بخوانید: پزشکان متخصص اطفال

 

نوزاد باید در روز اول ۱ یا ۲ پوشک را خیس کند و در ۳ تا ۵ روزگی تعداد پوشک‌های مرطوب باید به ۶ عدد در روز برسد. مدفوع در روز اول تیره‌رنگ است و به‌مرور نرم می شود و به سمت رنگ زرد مایل‌به‌سبز می‌رود. بخشی از چکاپ کامل نوزاد به معاینه چشم، گوش‌دادن به ضربان قلب، بررسی نبض، بررسی بندناف، پشت، باسن و پاها مربوط می‌شود.

و برای غربالگری و انجام آزمایش‌های مربوط به بعضی بیماری‌ها، از پاشنه نوزاد کمی خون گرفته می‌شود و قبل از خروج از بیمارستان، تست شنوایی انجام می گیرد و میزان اکسیژن بررسی می‌شود.

 

چکاپ یک ماهگی

در یک ماهگی، نوزاد باید برخی از واکسن‌ها مانند دوز دوم واکسن هپاتیت را دریافت ‌کند. متخصص در رابطه‌ با تعداد دفعات شیردهی به کودک و دفع مدفوع سؤالاتی می‌پرسد و درباره گریه نوزاد در زمان‌های مختلف اطلاعاتی خواهد پرسید.

 

چکاپ ۲ ماهگی

در دوماهگی، نوزادان باید در مقابل ۷ یا ۸ بیماری مختلف واکسینه ‌شوند. این واکسن‌ها معمولاً شامل روتاویروس، هپاتیت، دیفتری، کزاز و سیاه‌سرفه، مزدوج پنوموکوک، هیموفیلوس آنفولانزا نوع B و فلج اطفال غیرفعال است.

 

چکاپ ۴ ماهگی

نوزاد باید تا ۴ ماهگی دوز دوم واکسن‌های قبلی را دریافت کرده باشد. متخصص این موارد را بررسی می کند. در این زمان، غربالگری هماتوکریت یا هموگلوبین صورت می گیرد. در این غربالگری با آزمایش خون، تشخیص کم‌خونی در نوزاد انجام می شود.

متخصص اطفال سؤالاتی در مورد نحوه خواب نوزاد، نحوه تمیزکردن لثه و داروهای مصرفی از مادر سوالاتی می‌پرسد و معاینات فیزیکی شامل اندازه‌گیری قد و وزن و دور سر را انجام می دهد.

 

بیشتر بخوانید: پزشکان متخصص اطفال تهران

 

چکاپ ۶ ماهگی

در این زمان، نوزاد دوز سوم واکسن‌ها را دریافت می‌کند. چکاپ شش ماهگی یا چکاپ هفت ماهگی نوزاد، باید به موقع انجام شود.

احتمالاً تا ۶ ماهگی اولین دندان نوزاد ظاهر می شود. دکتر متخصص کودکان، دندان و لثه نوزاد را معاینه می کند تا از سلامت آن مطمئن شود. در این چکاپ پزشک درباره شروع تغذیه کودک با غذاهای جامد، غلت زدن و نشستن کودک سوال می پرسد. پزشک در هر دوره برای چکاپ کامل کودک، به جز اندازه‌گیری قد و وزن، ضربان قلب را برای تشخیص ناهنجاری‌ها بررسی خواهد کرد.

چکاپ ۹ ماهگی

در چکاپ ۹ ماهگی، معمولا نوزاد دوز نهایی واکسن‌های هپاتیت یا دوز سوم فلج اطفال غیرفعال (در صورت عدم دریافت تا ۹ ماهگی) دریافت می‌کند. در این چکاپ غربالگری رشد انجام خواهد گرفت. این غربالگری نسبت به آزمایش‌های قبلی شکل رسمی‌تری دارد. متخصص کودکان، سؤالاتی در مورد رشد و رفتار نوزاد از مادر می‌پرسد.

نتایج این غربالگری نشان می‌دهد که آیا کودک با سرعت طبیعی رشد می‌کند یا به دلیل تأخیر در رشد؛ آزمایش‌های بیشتری نیاز خواهد بود. کودک ممکن است به دلیل زایمان زودرس یا وزن کم هنگام تولد، در معرض مشکلات رشدی باشد و اگر خواهر یا بردار مبتلا به اختلال طیف اوتیسم داشته باشد، احتمالاً دفعات غربالگری بیشتری انجام خواهد شد. متخصص اطفال درباره حس بینایی و شنوایی کودک و برنامه شبانه نوزاد و نحوه ایستادن او سوالاتی خواهد پرسید.

 

بیشتر بخوانید: بهترین متخصص کودکان

 

چکاپ یک‌سالگی

تا چکاپ ۱۲ ماهگی، احتمالاً کودک واکسن سرخک، اوریون، سرخجه و واریسلا (آبله مرغان) را دریافت کرده است. در این ویزیت، پزشک کودک را از نظر کم‌خونی بررسی می‌کند وباتوجه‌به شرایط کودک؛ احتمالا آزمایش بررسی سطح سرب خون هم در آزمایشات چکاپ کودک می گنجاند.

در چکاپ یک سالگی بینایی، شنوایی و فشارخون بررسی می‌شود و اگر کودک در معرض بیماری سل قرار داشته باشد  یا علائم آن را نشان دهد، یک آزمایش پوستی انجام می‌شود.

در معاینه فیزیکی، میزان رشد کودک و رفتار او بررسی می‌شود و پزشک سؤالات درباره ایستادن و قدم برداشتن بدون حمایت، تغذیه و ادای برخی کلمات ابتدایی و ساده خواهد پرسید. اگر کودک علائم چربی یا قند خون داشته باشد یا سابقه خانوادگی این بیماری‌ها وجود داشته باشد، متخصص آزمایش قند و چربی خون را تجویز می‌کند کهبرای چنین آزمایشی کودک باید حدود ۸ ساعت ناشتا باشد.

 

چکاپ ۱۵ ماهگی

در این چکاپ اندازه‌گیری قد و وزن انجام می‌شود و پزشک درباره طرز غذا خوردن و دفع مدفوع کودک سؤال می‌کند. در این سن کودک ۳ وعده غذا و ۲ تا ۳ میان وعده سالم لازم دارد. در سال دوم زندگی، رشد او کمی کند و اشتهایش کمتر می‌شود. اگر کودک دچار اسهال یا یبوست باشد، حتماً به متخصص اطلاع دهید. در این سن کودک باید ۳ تا ۵ کلمه را ادا کند و دستورات ساده را متوجه شود.

 

بیشتر بخوانید: بهترین متخصص کودکان و اطفال تهران

 

چکاپ دوسالگی

در این چکاپ پزشک یک معاینه فیزیکی کامل انجام می دهد و دندان‌های کودک را بررسی می‌کند. احتمالاً تعدادی از دندان‌های آسیا ظاهر شده است. بیشتر متخصصان اطفال، در این زمان مراجعه به دندانپزشک را توصیه می‌کنند. در این سن کودک باید بیش از ۵۰ کلمه بگوید و برخی کلمات را تکرار کند.

تا ۲ سالگی بیشتر واکسن‌ها تزریق شده است. احتمالاً در این چکاپ متخصص کودکان یک غربالگری برای بررسی زود هنگام اوتیسم انجام می‌دهد و معاینات فیزیکی شامل معاینه چشم، قلب و ریه‌ها را انجام داده و مهارت‌های حرکتی کودک را بررسی می‌کند.

چکاپ ۳۰ ماهگی

در چکاپ ۳۰ ماهگی کودکان، شاخص توده بدنی اندازه‌گیری می‌شود و متخصص برای شناسایی زودهنگام تأخیرات رشدی، انجام برخی غربالگری‌ها و چکاپ‌ چشم، ضربان قلب و ریه‌ها معاینه را انجام می دهد.

 

بیشتر بخوانید: بهترین دکتر متخصص کودکان

 

چکاپ سه‌سالگی

در چکاپ ۳ سالگی کودک، متخصص کودکان علاوه بر اندازه‌گیری قد و وزن، فشارخون و بینایی کودک را نیز  بررسی می‌کند و گفتار و زبان کودک را مورد ارزیابی قرار می‌دهد. در این سن باید کودک بتواند جملات کوتاه و قابل‌درک را ادا کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا