دسته‌بندی نشده

بهترین متخصص کودکان و اطفال تهران ☎ 02166602506

بهترین متخصص کودکان و اطفال تهران

 

علائم آلرژی در کودکان و اطفال

عطسه کردن، گرفتگی بینی ، آبریزش بینی، خارش بینی، دهان یا چشم ها، آبریزش چشم ها و قرمزی آن ها، ترشحات پشت بینی، سرفه یا تمیز کردن مکرر گلو، احساس خستگی یا بی حالی و حلقه های تیره زیر چشم ها.

تشخیص آلرژی در کودکان و اطفال

پزشک درباره علائم آلرژی کودک سوالاتی می پرسد و او را معاینه می کند. همچنین سوالاتی درباره عواملی که علائم آلرژِ کودک را تشدید می کنند خواهد پرسید. در صورت وجود حیوان خانگی، متخصص کودکان و اطفال را مطلع کنید.

 

بیشتر بخوانید: بهترین دکتر متخصص کودکان

 

 تست های تشخیص آلرژی در کودکان

تست پوستی؛ چیزی که کودک به آن آلرژی دارد را مشخص می کند. پزشک به آرامی پوست کودک را خراش می دهد و در معرض مقدار اندکی از آلرژن احتمالی قرار می دهد و برای مشاهده واکنش پوست کودک به این آلرژن منتظر می ماند. اگر ظرف چند دقیقه برآمدگی در پوست او ظاهر شد، احتمالا کودک به این عامل آلرژی دارد.

آزمایش خون نیز برای شناسایی عاملی که کودک به آن آلرژی دارد انجام می شود.

 

درمان آلرژی در کودکان و اطفال

آنتی هیستامین ها به کاهش خارش، عطسه و آبریزش بینی ناشی از رینیت آلرژیک در کودکان کمک می کند. متخصص کودکا؛ن آنتی هیستامین ایمن و مناسب برای کودک تجویز می نماید.

استروئیدهای بینی ممکن است برای کمک به کاهش التهاب موجود در بینی کودک مورد استفاده قرار گیرند.

 

کنترل آلرژی در کودکان و اطفال

بهترین راه برای کنترل آلرژی در کودکان پرهیز از قرارگرفتن کودک در معرض آلرژنی است که موجب بروز علائم می شو. اقداماتی که می تواند  در کاهش علائم کودک موثر باشد به این شرح است:

 

بیشتر بخوانید: بهترین دکتر اطفال تهران

 

1.کاهش قرارگیری در معرض گرد و غبار

شستشوی ملحفه و حوله با آب داغ به صورت هفتگی به کنترل آلرژی کمک می کند. شستشوی دو تا سه هفته یک بار پتوها با آب داغ نیز موثر است. می توان روکش تشک و بالش کودک را از روکش های ضد آلرژی تهیه کرد. برای پیشگیری از واکنش آلرژیک می توان تعداد اسباب بازی های نرم و خز دار کودک را کاهش داد. باید اسباب بازی های کودک مرتبا در آب داغ شسته شوند. فرش و موکت نیز فضای مناسبی برای جمع شدن گرد و غبار هستند.

2.شستشوی بینی و سینوس های کودک با محلول آب نمک

این روش به رقیق کردن مخاط داخل بینی کودک کمک می کند و گرد و غبار را شستشو می دهد؛ تورم کاهش می یابد و کودک می تواند تنفس طبیعی داشته باشد. تعداد دفعات شستشوی بینی کودک را از پزشک مشورت سوال کنید.

 

3.کاهش قرارگیری در معرض دانه گرده

توصیه می شود درها و پنجره های منزل و ماشین بسته باشد. زمانی که هوا آلوده است و یا میزان دانه گرده های موجود در هوا بسیار زیاد است؛ کودک در منزل بماند. حمام کردن و شستن موهای کودک قبل از خوابیدن به کاهش دانه گرده ها در اطراف کودک کمک می کند.

 

علل آلرژی های پوستی کودکان و اطفال

در ابتدا باید مشخص شود که یک آلرژن یا یک محرک ساده باعث ایجاد آلرژی های پوستی کودکان شده است. بزاق کودکان باعث بروز راش پوستی می شود.

در این مشاوره، سابقه پزشکی کودک بررسی می شود، این سابقه شامل مصرف یک مواد غذایی خاص یا قرارگیری در معرض یک آلرژن می باشد. اگر پزشک به آلرژن به عنوان عامل آلرژی های پوستی کودکان مشکوک باشد، انجام تست تحریک پوست را توصیه خواهد کرد.

 

بیشتر بخوانید: بهترین پزشکان متخصص کودکان

 

صابون، لوسیون و شوینده ها

از عوامل آلرژی های پوستی کودکانی با پوست حساس پاک کننده ها، مرطوب کننده ها و شوینده های لباس هستند که دارای مواد شیمیایی محرک می باشند. علائم این نوع از آلرژی های پوستی کودکان به صورت راش قرمز یا تحریک پوستی مخصوصا بعد از حمام کردن کودک، استفاده از لوسین یا تماس با لباس های شسته شده خود را نشان می دهد.

برای رفع این آلرژی پوستی کودکان می توان از لوسیون یا ماده شوینده دیگری بدون رائحه استفاده کنید. قبل از استفاده از لوسیون های جدید، مقدار کمی از آن را بر روی پوست کودک بزنید و چند دقیقه صبر کنید تا از بروز واکنش احتمالی مطمئن شوید.

بهتر است از شوینده های ملایم برای شستشوی لباس ها و سایر پارچه هایی که در تماس با آن ها قرار می گیرند، استفاده کنید. گاهی اوقات ممکن است آلرژی های پوستی کودکان مدتی بعد ظاهر شوند ؛بنابراین حتی اگر پوست کودک واکنشی به لوسین یا شوینده نشان نداد، در روز های بعد علائم آلرژی های پوستی کودکان را بررسی کنید.

 

آلرژن های غذایی

اگر با حذف عوامل محرک بازهم علائم آلرژی های پوستی کودکان بروز کند، در این صورت یک آلرژی غذایی عامل بروز علائم می باشد. تخم مرغ و شیر عوامل اصلی آلرژی های پوستی در کودکان کوچک تر هستند، البته آلرژی های گندم، سویا و بادام زمینی نیز شایع هستند. با رشد کودکان ، مغزیجات و غذاهای دریایی نیز به همراه آلرژی های محیطی مانند گیاهان، ذرات گرد و غبار می تواند عامل آلرژی پوستی کودکان باشد.

علائم این نوع از آلرژی های پوستی کودکان به صورت پوست گر گرفته، کهیر، تاول و تورم صورت، زبان و لب ها خود را نشان می دهد. اگر علائم تورم در کودک دیده می شود، او دچار آنافیلاکسی شده است؛ یک واکنش آلرژیک شدید که معمولا بلافاصله بعد از خوردن غذایی خاص بوجود می آید. اگر در اثر این نوع از آلرژی های پوستی، کودکان ها دچار مشکل در تنفس شوند باید سریعا به مراقبت های اورژانس مراجعه کنید.

 

بیشتر بخوانید: بهترین پزشکان متخصص کودکان تهران

 

آزمایش خون و تست تحریک پوست موثرترین راه ها برای تست آلرژی های غذایی هستند، اما امکان نتیجه مثبت کاذب نیز وجود دارد. در همه موارد مثبت بودن تست، نشان دهنده آلرژی های پوستی کودکان نیست. آلرژی یک واکنش غیر عادی به غذا یا محرک محیطی به همراه یک تست غیر عادی است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا