دسته‌بندی نشده

بهترین دکتر اطفال تهران 02166602506 | دکتر مهدی افشاری

بهترین دکتر اطفال تهران

 

ویژگی های بهترین متخصصین اطفال

 

دارای مدرک تخصصی کودکان

دکتری می تواند بهترین متخصص کودکان باشد که دارای مدرک معتبر در این زمینه است و به صورت کاملاً تخصصی در این زمینه فعالیت دارد. متخصصی که تنها در تخصص اطفال و کودکان انجام وظیفه نماید، دارای تجربه فراوان در این زمینه خواهد بود.

خوش اخلاق و صبور

زمانی یک دکتر به عنوان بهترین متخصص کودکان محسوب خواهد شد که رابطه خوبی با کودک برقرار کند. ترس و دلهره در مراجعه به پزشک، همیشه در کودکان وجود دارد. به خاطر همین، مراجعه به یک متخصص کودکان با تجربه که با کودک رفتار خوب و صمیمانه ای خواهد داشت و برای درمان مشکل یا بررسی سلامت روحی و روانی کودک صبور خواهد بود؛ این رفتار باعث ایجاد اطمینان در کودک خواهد شد.

 

بیشتر بخوانید: بهترین پزشکان متخصص کودکان

 

اهمیت مراجعه به متخصص اطفال

به عقیده بعضی افراد، زمانی باید به بهترین جراح کودکان مراجعه کرد که کودک دچار یک بیماری و مشکل جدی شده باشد، اما در حقیقت مراقبت های لازم و درمان بیماری کودکان در مقایسه با بزرگسالان متفاوت است. شرایط جسمی و روحی کودک با بزرگسال متفاوت است و در نتیجه بیماری و درمان یک کودک نیز با بزرگسال متفاوت خواهد بود.

یک متخصص کودک به خوبی می‌داند برای درمان هر نوع بیماری کودک چه نوع داروی باید تجویز شود و چه دوزی از دارو باید مصرف شود.

مراحل رشد نوزاد؛ باید توسط یک متخصص کودکان بررسی شود، بنابراین مراجعه دوره ای به متخصص کودکان برای بررسی رشد جسمی ضروری است تا وجود هر بیماری و مشکلی به موقع و سریع تشخیص داده شده و درمان شود. متخصص اطفال؛ همچنین از زمان تولد نوزاد تا اتمام رشد کودکی، یک پرونده تنظیم می کند و روند رشد او را  با استانداردهای جهانی مقایسه می کند.

 

نوار قلب کودکان

الکتروکاردیوگرام یا نوار قلب کودکان، فعالیت الکتریکی قلب را اندازه گیری می کند. نوار قلب کودکان در بررسی نحوه عملکرد قلب و شناسایی مشکلات موجود به دکتر اطفال کمک می کند. نوار قلب کودکان؛ سرعت و نظم ضربان قلب، اندازه و موقعیت حفره های قلب و وجود هر نوع آسیبی به سیستم هدایتی و الکتریکی قلب را نمایش می دهد.

 

روش انجام نوار قلب

نوار قلب کودکان دردی ندارد. برای انجام نوار قلب، کودک دراز می کشد  و سپس نوارهای فلزی کوچکی (الکترودها) به کمک کاغذهای چسب دار بر روی پوست قرار می گیرند. این الکترودها طبق الگوی استانداردی بر روی شانه ها، قفسه سینه، مچ دست ها و مچ پاها قرار داده می شوند. ممکن است در بیماران با سن کم از داروهای آرام بخش یا خواب آور برای جلوگیری از تکان خوردن یا بی تابی استفاده شود.

 

بیشتر بخوانید: بهترین پزشکان متخصص کودکان تهران

 

پس از قرار دادن الکترودها در موقعیت مناسب، از شخص خواسته می شود در حالی که ضربان قلب برای مدت کوتاهی در حال ثبت شدن هستند، نفس خود را نگه دارد. ولی در مورد کودکان کوچک این مورد امکان پذیر نیست. در مرحله بعدی الکتروکاردیوگرام کودکان از کودک خواسته می شود که برخیزد و فعالیتی را انجام دهد.

اطلاعات به دست آمده به کمک یک دستگاه، تفسیر می شود و به صورت یک نمودار رسم می شود. نمودار نوار قلب کودکان امواج چندگانه را نشان می دهد که بازتاب کننده فعالیت قلب هستند. ارتفاع، طول و فرکانس امواج نوار قلب کودکان به این صورت خوانده می شود:

تعداد امواج بر دقیقه در نمودار نوار قلب کودکان نشان دهنده ضربان قلب است.

فواصل بین این امواج در نوار قلب کودکان ریتم قلب را نشان می دهند.

اشکال امواج نحوه کارکرد ایمپالس های الکتریکی قلب، اندازه حفرات قلب و عملکرد هر یک از بخش های قلب در کنار هم را نشان می دهند.

در نوار قلب کودکان، ثبات امواج؛ اطلاعات خاصی را درباره سلامت یا آسیب قلب نشان می دهد.

 

تشخیص بیماری قلبی کودکان

ضربان قلب هر انسان باید ثابت و یکنواخت باشد. الکتروکاردیوگرام کودکان کندی و سریع بودن غیر طبیعی ضربان قلب، الگوهای ریتمی غیر عادی، انسدادهای هدایتی و چهار نوع آسیب قلب را شناسایی می کند. آسیب های قلبی که در نوار قلب کودکان بررسی می شوند به این شرح هستند.

 

بیشتر بخوانید: بهترین پزشکان متخصص اطفال

 

ایسکمی. خون رسانی ناکافی به قلب که به بافت آن آسیب می رساند.

هایپرتروفی بطنی. ضخیم شدن غیر طبیعی ماهیچه قلب

اختلالات ساختار سیستم هدایتی قلب

اختلالات دارویی و الکترولیتی. این اختلالات محیط الکتروشیمیایی قلب را بر هم می زنند.

نوار قلب کودکان که به صورت کامپیوتری به همراه سایر تست ها اطلاعات چندگانه ای را پیرامون قلب ارائه می کند. این تست ها شامل اکوکاردیوگرام که تست امواج فراصوت است که صدای قلب را برجسته می سازد و از انعکاس ها برای ایجاد یک تصویر استفاده می کند و اسکن های تالیوم که نوعی از تصویربرداری اشعه ایکس که از ردیاب های رادیواکتیو استفاده می کند تا تصویری از قلب ایجاد کند، هستند.

در گذشته نوار قلب کودکان در یک دستگاه ثبت می شد و با یافته هایی از هر الکترود که در توالی استانداردی ارائه می شدند در یک کاغذ طولانی کشیده می شد؛. اکنون ردیابی های نوار قلب کودکان یا الکتروکاردیوگرام در یک فایل کامپیوتری ذخیره می شود و قابل چاپ کردن می باشد.

 

نتیجه نوار قلب کودکان

نتایج نوار قلب کودکان بلافاصله آمده می شود. در واقع، دستگاه کامپیوتری الکتروکاردیوگرام یک تفسیر سریع از یافته های به دست آمده را گزارش می کند. در هر حال، بیشتر پزشکان به تفسیر نوار قلب کودکان به طور دقیق می پردازد. بعضی از نتایج نوار قلب کودکان نامشخص است و به بررسی دقیق تر نیاز دارند.

 

بیشتر بخوانید: بهترین پزشکان متخصص اطفال تهران

 

تنگی دریچه آئورت در کودکان

بطن چپ که خون روشن اکسیژن دار را به سراسر بدن پمپ می کند، از خروجی خود یعنی دریچه آئورت دچار تنگی شود که محل تنگی می تواند خود دریچه، زیر دریچه و یا بالای دریچه باشد. تنگی دریچه آئورت اگر خفیف باشد؛ علائم بالینی ندارد و در معاینات بالینی بوسیله پزشک تشخیص داده می شود که بعلت ایجاد صدای اضافی یا همان سوفل قلبی خواهد بود.

در تنگی های شدید؛ تظاهرات بالینی آن در نوزادان بصورت علائم نارسایی قلبی شامل بی حالی، شیر نخوردن، خستگی و تعریق حین شیر خوردن، تنگی نفس طی شیر خوردن و عدم وزن گیری می باشد. در کودکان بزرگتر، تظاهرات بالینی تنگی شدید دریچه آئورت بصورت خستگی در زمان انجام فعالیت، درد قفسه سینه و سنکوپ خود را نشان می دهد.

تشخیص تنگی دریچه آئورت در کودکان

با بروز هر کدام از علائمی که ذکر شد، در نوزادان و یا کودکان، معاینات بالینی و اقدامات تشخیصی شامل نوار قلب، عکس قفسه سینه و اکوکاردیوگرافی انجام می شود. درمان تنگی دریچه آئورت در کودکان بستگی به شدت تنگی و علائم بالینی است. در تنگی های خفیف نیاز به اقدام درمانی خاصی وجود ندارد.

بیمار باید بصورت منظم و در فواصل مشخصی که پزشک مربوطه تعیین می کند برای کنترل مراجعه کند. رعایت بهداشت دهان و دندان و اجرای اقدامات پیشگیری از آندوکاردیت (عفونت قلب) لازم است. همچنین لازم است با پیشرفت شدت تنگی ناشی از میزان فعالیت های ورزشی کاسته شود.

 

بیشتر بخوانید: لیست بهترین متخصص کودکان

 

در بیمارانی که تنگی آئورت شدید است و نیاز به اقدام درمانی دارند از روش های درمانی مختلف زیر استفاده می شود:

استفاده از عمل جراحی برای بازکردن تنگی (surgical commissurotomy)

استفاده از بالون از طریق آنژیوگرافی برای باز کردن تنگی (balloon valvuloplasty)

در تنگی های زیر دریچه یا بالای دریچه آئورت عمل جراحی انجام می شود.

تعویض دریچه آئورت

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا