دسته‌بندی نشده

بهترین دکتر فوق تخصص کودکان

وظیفه فوق تخصص اطفال
دکتر فوق تخصص کودکان؛ تا ۵ سالگی بارها کودک را معاینه می‌کند تا از وضعیت سلامت جسمی و ذهنی کودک اطمینان حاصل کند. پس از ۵ سالگی، متخصص اطفال؛ کودک را به صورت سالیانه معاینه می‌کند و وضعیت سلامت جسمی و روحی او را مورد بررسی قرار می‌دهد. به طور کلی، وظایف متخصص اطفال بدین قرار است:
انجام معاینه فیزیکی
تزریق واکسن‌های توصیه‌شده در سنین مختلف
در صورت نیاز کودک به مراقبتی بیش از تخصص پزشک اطفال، ارجاع به فوق تخصص مربوطه
تشخیص و درمان بیماری‌ها، عفونت‌ها، جراحات، شکستگی، دررفتگی و سایر مشکلات سلامتی کودک و تجویز نیاز داروهایی
ارزیابی رشد جسمی، رشد ذهنی و رفتارها و مهارت‌های فردی کودک در سنین مختلف و با تحلیل و مقایسه با استانداردهای موجود
ارائه اطلاعات لازم به والدین در مورد نیازهای سلامت جسمی و روحی و اجتماعی، ایمنی، تغذیه و تناسب اندام کودک
نیاز کودکان به فوق تخصص اطفال
البته پزشک های خانوادگی هم می توانند پزشک کودکتان باشند. پزشک خانوادگی مراقب کل افراد خانواده است. چند دلیل از نیاز به یک متخصص اطفال ضروری به نظر می رسد:
1.فقط کودکان در حیطه کاری پزشک اطفال قرار دارند. بنابراین، تجربه فراوانی در تشخیص و درمان بیماریهای کودکان دارند.
2.آموزش های ویژه ای درباره سلامت کودک دیده اند.
3.اگر کودک زود تر از موعد به دنیا آمده باشدو یا وضعیتی از سلامتی را دارد که نیازمند نظارت ویژه است، متخصص نوزادان می تواند مراقب های بهتری ارائه دهد.


تفاوت طب کودکان و بزرگسالان
تفاوت زیادی بین درمان بزرگ‌سالان و کودکان وجود دارد. اندازه کوچک بدن و اندام‌های داخلی کمتر رشد کرده یک نوزاد یا کودک از لحاظ فیزیولوژیکی متفاوت هستند. این اختلافات می‌تواند دلیل مشکلات یا نقص‌های مادرزادی و مسائل مربوط به رشد باشد که بیشتر ویژه بیماران نوزاد است. تفسیر متخصص اطفال از علائم، تشخیص و تجویز داروها و درمان‌های دیگر همگی براساس سن بیمار است.
فوق تخصص کودکان
بسیاری از متخصصان اطفال به عنوان پزشکان مراقبت های اولیه فعالیت می کنند. این نوع پزشک متخصص اطفال، معاینات منظم مربوط به سلامتی را انجام می دهد. آنها طیف گسترده ای از شرایط بهداشتی عمومی را تشخیص می دهند و درمان می کنند، واکسیناسیون انجام داده و توصیه های بهداشتی مناسبی به کودکان و والدین یا مراقبانشان ارائه می دهند.
سایر متخصصان کودکان در درمان بیماری ها یا محدوده های سنی خاص تخصص دارند که نمونه هایی از زمینه های تخصصی اطفال به این قرار است:
فوق تخصص اطفال مراقبت های ویژه، به تیم هایی از متخصصان مراقبت های بهداشتی که به درمان کودکان در شرایط بهداشتی ناپایدار یا بحرانی می پردازند کمک می کنند. این متخصصین اطفال، معمولاً در بخش مراقبت های ویژه بیمارستان مستقر هستند.
متخصصان اطفال با تخصص کودک آزاری؛ آموزش، تجربه و مهارت تخصصی مورد نیاز برای بررسی مورد سوء استفاده یا غفلت واقع شدن کودک را دارند و می توانند به این کودکان کمک کنند.
متخصصان طب نوجوانان؛ بر مراقبت در دوران نوجوانی، در حدود ۱۱ تا ۲۱ سالگی تمرکز دارند.
متخصص قلب و عروق کودکان؛ بیماریهای مختلف قلبی را در کودکان تشخیص می دهند و درمان می کند.
متخصصان اطفال تکاملی- رفتاری؛ تکامل رفتاری کودکان و نوجوانان را ارزیابی می کنند. متخصصان این رشته مشکلات تکاملی، یادگیری و رفتاری را در کودکان و نوجوانان را تشخیص داده و درمان می کنند.
متخصصان روماتولوژی کودکان؛ در درمان کودکان و نوجوانان با اختلالات اسکلتی عضلانی مانند آرتریت روماتوئید کودکی و درد مزمن فعال هستند.
نفرولوژیست های کودکان؛ در درمان بیماری هایی که بر دستگاه ادراری تأثیر می گذارد، از جمله عفونت های ادراری و بیماری های کلیوی تخصص دارند.
متخصصان گوارش اطفال؛ مراقب سلامت دستگاه گوارش کودکان هستند و مشکلات مربوط به گوارش اطفال را درمان می کنند.


متخصصین غدد اطفال؛ در دستگاه درون ریز و هورمون هایی که تولید می کند تخصص دارند. متخصص غدد ممکن است در کودکان شرایط مختلفی از جمله دیابت کودکان را درمان نمایند.
متخصصان مغز و اعصاب کودکان؛ اختلالات عصبی را در کودکان درمان و مدیریت می کنند. شرایط عصبی که در دوران کودکی وجود دارند ممکن است در بزرگسالی پایدار بماند. متخصصان مغز و اعصاب اطفال بر مراقبت کودکان از تشخیص تا نوجوانی نظارت می کنند.
متخصصان انکولوژی کودکان؛ در تشخیص و معالجه انواع مختلف سرطان در کودکان تخصص دارند.
متخصصان ریه کودکان؛ کودکانی که مشکلات تنفسی و بیماری های ریه دارند را تشخیص داده و درمان می کنند.
متخصصان نوزاد؛ به مراقبت از نوزادان قبل، حین و بعد از تولد می پردازند. آنها همچنین نوزادان نارس و نوزادان در مراقبت های ویژه را درمان می کنند.
ویژگی های بهترین متخصصین اطفال
دارای مدرک تخصصی کودکان
دکتری می تواند بهترین متخصص کودکان باشد که دارای مدرک معتبر در این زمینه است و به صورت کاملاً تخصصی در این زمینه فعالیت دارد. متخصصی که تنها در تخصص اطفال و کودکان انجام وظیفه می کند، دارای تجربه فراوان در این زمینه نیز خواهد بود.
خوش اخلاق و صبور
بهترین دکتر فوق تخصص کودکان؛ رابطه خوبی با کودک برقرار می کند. ترس و دلهره در مراجعه به پزشک، همیشه در کودکان وجود دارد. به خاطر همین، مراجعه به یک متخصص کودکان با تجربه که با کودک رفتار خوب و صمیمانه ای خواهد داشت و برای درمان مشکل یا بررسی سلامت روحی و روانی کودک صبور خواهد بود؛ باعث ایجاد اطمینان در کودک می شود.

بیشتر بخوانید:پزشکان متخصص کودکان

اهمیت مراجعه به فوق تخصص اطفال
بعضی افراد گمان می کنند، زمانی باید به بهترین جراح کودکان مراجعه کرد که کودک دچار یک بیماری و مشکل جدی شده باشد، اما در حقیقت مراقبت های لازم و درمان بیماری کودکان در مقایسه با بزرگسالان متفاوت است. شرایط جسمی و روحی کودک با بزرگسال متفاوت است و در نتیجه بیماری و درمان یک کودک نیز با بزرگسال متفاوت خواهد بود، یک متخصص کودک به خوبی می‌داند برای درمان هر نوع بیماری کودک؛ چه نوع داروی باید تجویز شود و چه دوزی از دارو باید مصرف شود.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا